Topraklama Yardım

Arkadaşalar sizden bir ricam olucak
topraklama konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim.

şimdi 34,5/0,4 kv bir trafomuz var bu trafomuzda işletme topraklaması ( nötrünü ) ve koruma topraklaması yapıyoruz.

Rst fazlarını ve nötrünü alıp 500 metre uzaktaki bir binayı besliyoruz.

şimdi bu binada yapmamız gereken topraklama
2 ayrı topraklamamı yapmamız gerekecek işletme ve koruma diye
biri nötr noktası olacak diğeri koruma olup tüm dairelere ayrı ayrı gidecek bu doğrumudur.
Bu şekilde olunca tt sistem mi olmuş olucak

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Slm evet iki ayrı topraklama yapmalısın biri trafonun sıfır noktası(nötr) için olacak(Bununla ilgili sitemizde bilgi mevcut zaten arama yaparak bulabilirsin.yıldız topraklama tavsiyemdir.) diğeride koruma topraklaması olacaktır bu topraklamayı da temel betonundan emdp ye çıkış verirsin, emdp dende katlara çıkarsın. Ama koruma topraklamasını faraday kafesi yaparsn iyi olur bilmiyorum yönetmelikte nasıl isteniyor. Ben tüm şantiyelerimde faraday kullandım. okuyan arkadaşlar yönetmelikle ilgili birazdan açıklama getirir zaten.Bu arada kablo kesitlerinide hesaplamayı unutma mesafen çok uzun.kolay gelsin.

benim bildiğim sadece bina koruma topraklaması yapılması ..
zaten Şebeke nötrünü rst ile geliyorsun.

şimdi bu binanın bahçesinin farklı yerlerinde iki ayrı topraklayıcı kullanıp birini nötre diğerini ise koruma top. barasına getirmem lazım öyleyse doğru anlamışım dimi?

zaten şebeke nötrünü rst ile geliyorsun.
sayın eypd, şebekelerde sadece 3 faz geliyor trafoya, (dediğiniz sistem italya ve ingilterede uygalanıyor bildiğim kadari ile 3 faz bir nötr) tr de sadece rst geliyor.

zaten şebeke nötrünü rst ile geliyorsun.

banada bu doğru gibi geliyo ama burda da kafama takılan şu nötr barasının topraklama direnci ( işletme topraklaması yani ) ölçüldüğünde uygun değilse peki

sayın eypd, şebekelerde sadece 3 faz geliyor trafoya, (dediğiniz sistem italya ve ingilterede uygalanıyor bildiğim kadari ile 3 faz bir nötr) tr de sadece rst geliyor.

hayır hayır benim kastettiğim bina trafo kısmı diğil
trafoda zaten iki topraklamada var bina kısmındaki topraklamadan bahsediyorum ben

tedaş abonelerine 3 faz bir nötr vermiyomu ag aboneleri için ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
hayır hayır benim kastettiğim bina trafo kısmı diğil
trafoda zaten iki topraklamada var bina kısmındaki topraklamadan bahsediyorum ben
Tmm ben o zaman yanlış anlamışım :) trafodan bahsediliyor diye düşündüm. binaa kısmında 2 topraklama çekilmiş ise belkide biri zayıf akım topraklaması olabilir. Bazı şantiyelerde bu uygulanıyor. Kuvvetiakım ile zayıf akım topraklamasını ayrı tutuyorlar.Kuvvetli akım topraklamasının Elektronik devreleri etkilediği söyleniyor bu yüzden ayrı bir topraklama çekiliyor. Bildiğim bu yani, hatam var ise düzeltirsiniz artık :)

tedaş abonelerine 3 faz bir nötr vermiyomu ag aboneleri için ?
Tedaş abonelerine 3 faz bir nötr veriyor tabii de eğer sisteme trafo koyuyor iseniz sadece 3 faz veriyor, nötr trafonun 0 noktasından alınıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
yani normalde tedaşdan beslenen ag alıcıları binalarında sadece koruma topraklaması mı yapar bu durumda ?

Trafodan binaya üç faz+1 nötr hattı götürün. Koruma topraklamasını binada yeniden yapın (Varsa eğer, bina temel topraklamasını da kullanabilirsiniz bunun için.)

yani normalde tedaşdan beslenen ag alıcıları binalarında sadece koruma topraklaması mı yapar bu durumda ?

Evet. Aynen öyle.

Trafodan binaya üç faz+1 nötr hattı götürün. Koruma topraklamasını binada yeniden yapın (Varsa eğer, bina temel topraklamasını da kullanabilirsiniz bunun için.)

Evet. Aynen öyle.

ilginiz için çok teşekkür ederim

bir sorum daha olucak bina girişindeki ana panoya koyduğumuz kourma topraklaması barasından her bir daireye ayrı ayrı topraklama hattı çekicez bu doğru mu ?

bir de her daireye çekmiş olduğumuz bu topraklama hattını tali tablolardan sadece prizlere mi götürecez yoksa başka birşey var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,209
Kullanıcılar
449,988
Son üye
hmos23

Yeni konular

Geri