Topraklama hattına diyot yerleştirilmesi

robben

Üye
Topraklama kablosunun ucuna bir diyot bağladığımızda gövdeden istenmeyen akım diyot ters yönlü akım geçirmeyeceğinden koruma yapacaktır.Bu düşünce doğru mudur? doğruysa diyot bu kısa devre akımlarına dayanabilir mi?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Toprak arıza akımı,bağlı bulunduğu noktaya
bağlı olarak ! 3000-5000-10000 amp. olabi-
lir.Böyle bir düşünce,fantaziden başka birşey
değildir.Nötr ve toprak hatları üzerine,sigorta
dahil hiçbir devre elemanı konmaz.Yapsam
olurmu diyorsanız " ben yaptım oldu " olur.:rolleyes:

Topraklama kablosunun ucuna bir diyot bağladığımızda gövdeden istenmeyen akım diyot ters yönlü akım geçirmeyeceğinden koruma yapacaktır.Bu düşünce doğru mudur? doğruysa diyot bu kısa devre akımlarına dayanabilir mi?

Teşekkürler.
Bu ifade zaten yanlış, bütün gerilimler - elektronlar (çoğunluk tarafından kabul edilen) diye bahsedelim toprağa dönme eğiliminde potansiyelindedir. Pil ve akülerde negatif kutup. Makina topraklama iletkeniyle bağlı olduğundan buradan ters gerilim veya akım geçirmekten bahsedemeyiz.

Sami Bey'in sözleri doğrudur, buraya bağlanacak her hangi eleman gövdeye kaçakta çarpılma riskimizi arttırır.

4- topraklama barası
2- topraklama kablosu
3-topraklama levhası
1- diyot

Bahsettiğim şey bu.Diyotun bu akımlara dayanamaz Sami Beyin dediği gibi bence de.Yönetmeliğe göre toprak hattına hiçbir şey bağlayamıyor muyuz? Resmettim anlaşılır olması için . Ben de böyle bir şeyi kafamda canlandıramadım ama bir sayfada gördüm paylaşmak istedim

Ekli dosyalar

• 9F0A2877-3C89-4866-9002-08CE8DE26F58.png
    9F0A2877-3C89-4866-9002-08CE8DE26F58.png
    215 KB · Görüntüleme: 90
.. nerede gördün.. oradaki uygulama farklı olabilir.
Ac şebekelerde arıza durumunda akım geçmesi gerekir ki(arıza akımı) toprak hattı işe yarasın..

4- topraklama barası
2- topraklama kablosu
3-topraklama levhası
1- diyot

Bahsettiğim şey bu.Diyotun bu akımlara dayanamaz Sami Beyin dediği gibi bence de.Yönetmeliğe göre toprak hattına hiçbir şey bağlayamıyor muyuz? Resmettim anlaşılır olması için . Ben de böyle bir şeyi kafamda canlandıramadım ama bir sayfada gördüm paylaşmak istedim

Gövdeye kaçak negatif alternanslar ne olacak? O kısmı toprağa akamayacak!!!

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri