Toprak sorunu

Mertcan39

Üye
Merhaba iyi günler arkadaşlar. Tuhaf bir sorunum var nasıl açıklayacağımıda bilemiyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim kullandığım prizde toprak yok topraksız bir priz. ona 3lü uzatma bağladım ve uzatmada toprak bağlantısı var ölçüm yaptığım zaman

kontrol kalemi ile ölçtüğümde fazda elektrik var
Nötr de kontrol kalemi hiç yanmıyor
Toprakta kontrol kalemi ışığı azda olsa yanıyor

Multimetre ile ölçtüğümde
faz+nötr 228v
nötr+toprak 96v

Nötr+toprak ile lamba yakmayı denediğimde lamba yanmıyor evin başka topraksız prizlerinde 3lü çoğaltıcı var onlarda da durum aynı toprak olmamasına rağmen toprakta faz gözüküyor ama lamba yakmıyor bu sorun neyden kaynaklanabilir

Dip not topraklı prizleri test ettiğimde

faz+nötr 228v
faz+toprak 226 v
nötr+torak+0 ila 1 arası

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
takma kafana AC den anlamam ama konuda geçmişti, ben "boş elektrik" demiştim bir adı tarifi var ama ben bilmiyorum. ama siz yinede evinize bir toprak hattı çektirin. elektrik şakaya gelmez, insan hayatı bu kadar ucuz değil. bundan 25 yıl önce bende taş evde yaşadım, orada da yoktu, eve bilgisayar girince mecbur öğrenip kendim yaptım. yaparkende çok güzel sigorta attırdım elime patlayan "yanlışlıkla" AC kabloyu kestirip kötü yola düşüren ve düşen yan keskiyi hala saklarım.

takma kafana AC den anlamam ama konuda geçmişti, ben "boş elektrik" demiştim bir adı tarifi var ama ben bilmiyorum. ama siz yinede evinize bir toprak hattı çektirin. elektrik şakaya gelmez, insan hayatı bu kadar ucuz değil. bundan 25 yıl önce bende taş evde yaşadım, orada da yoktu, eve bilgisayar girince mecbur öğrenip kendim yaptım. yaparkende çok güzel sigorta attırdım elime patlayan "yanlışlıkla" AC kabloyu kestirip kötü yola düşüren ve düşen yan keskiyi hala saklarım.
Cevap için teşekkürler. Evde toprak var aslında sadece arka iki odaya çekmemişler zamanında nedenini bilmiyorum. Topraklı prizlerde sorun yok topraksız prize ucu boş araba kablo dahi taksam toprakta elektrik gözüküyor

Cevap için teşekkürler. Evde toprak var aslında sadece arka iki odaya çekmemişler zamanında nedenini bilmiyorum. Topraklı prizlerde sorun yok topraksız prize ucu boş araba kablo dahi taksam toprakta elektrik gözüküyor
bak güzel insan, kontrol kalemi ile her yerde elektrik görürsün, ölçü aletiyle de görebilirsin. ama test olayını akkor flaman lambayla yapmalısın. yanmıyorsa sıkıntı yok. bizler eskilerden öyle gördük. dediğim gibi boş elektrik varsa zaten yanmaz.

bak güzel insan, kontrol kalemi ile her yerde elektrik görürsün, ölçü aletiyle de görebilirsin. ama test olayını akkor flaman lambayla yapmalısın. yanmıyorsa sıkıntı yok. bizler eskilerden öyle gördük. dediğim gibi boş elektrik varsa zaten yanmaz.
Sorunda bunu belirtmiştim akkor flemanlı ampul ile test ettiğimde ampul yanmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri