Toprak-Nötr Arası 200v

Sn.neren59,bunları nereden çıkarıyorsunuz?Bir önceki mesajda yazdıklarınız tamamen geçersizdir.Topraklama tamamen yokta madem adam 200 V değerini nasıl oluyorda ölçüyor?Söz konusu arızada topraklamanın olmadığından söz edilemez.eldeki bilgilerle topraklamanın iyiliğinden veya kötülüğündende dem vurmak dayanaksız olur.Eldeki veriler gösteriyorki fazdan toprağa kaçak var.Fakat temas noktasında arktan pasdan vs.den dolayı bir direnç var.Yani faz teması çok sıkı değil.Bu durumda dünyanın en iyi topraklaması bile olsa devre kesiciler çalışmayabilir.Çünkü dirençten dolayı arıza akımı yük akımı gibidir.Kısa devre akımı gibi değildir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhaba arkadaşlar. Eğer toprağa giden hat kopar ise (temassızlık ta olabilir), nötür-faz-toptak kabloları yan yana olduklarından faz hattı kablosu toprak hattına gerilim indüklemesi yapar. Bu durum nötr ile toprak arası gerilimin yüksek görünmesine neden olur. Normal şartlarda oluşan gerilimin akım değeri düşük olacağından çarpmaz ancak vücut ıslak olursa çarpma gerçekleşebilir. İyi bir topraklamada nötr-toprak arası 0V olması istenir. Nötr-toprak arası 2-3V'u geçerse topraklama kötü olarak değerlendirilebilir. Selamlar.

Sn.ugur426a,anlattığınız tesisatta fazdan kaçak var.Muhtemelen duman çıkan yerde veya yakınında bir yerlerde faz kablosunun izolasyonunun zarar görerek duvar beton veya peşel elektrik borusuna veya metal buat kapağına değmesi sonucu olabilecek bir arıza.Bu böyle devam etmez temas noktasının çeşitli sebeplerle direncinin azalması sonucu yangın çıkarabilir.Her an insanların çarpılmasına neden olabilir.Arızayı bulmanızda kolay olacak.Toprağa deydirince kontrol kalemi yanıyormuşya;buatlardan fazları ayıra ayıra arızalı linyeyi tebit edip gerekli yenilemeyi derhal yapmalı veya yaptırmalısınız.

hala peşel boru kullanılıyormu

Sn.neren59,bunları nereden çıkarıyorsunuz?Bir önceki mesajda yazdıklarınız tamamen geçersizdir.Topraklama tamamen yokta madem adam 200 V değerini nasıl oluyorda ölçüyor?Söz konusu arızada topraklamanın olmadığından söz edilemez.eldeki bilgilerle topraklamanın iyiliğinden veya kötülüğündende dem vurmak dayanaksız olur.Eldeki veriler gösteriyorki fazdan toprağa kaçak var.Fakat temas noktasında arktan pasdan vs.den dolayı bir direnç var.Yani faz teması çok sıkı değil.Bu durumda dünyanın en iyi topraklaması bile olsa devre kesiciler çalışmayabilir.Çünkü dirençten dolayı arıza akımı yük akımı gibidir.Kısa devre akımı gibi değildir.

öncelikle şu iyi bilinmelidir.toprak ile nötr arasında mümkün olduğunca çok düşük olmalı.eğer 200 volt var ise topraklanma yok demektir.topraklamanızı baştan yapınız.sağlıklı değil.sakata gelmeyin.

bu mesajmı tamamen geçersiz.siz ne tür ölçü aleti kullanıyorsunuz bilmem ama manyetik alanın olduğu(fazlasıyla)1 metrelik boş kablo ile ölçümlerde böyle durumlar oluyor.ayrıca kendi ifadeniz kendinizin fikirlerini çürütüyor.yazdığınız yazıyı dikkatlice okursanız anlarsınız.eğer topraklama var ise nerde.neden 200 volt okuyor.ya radyo istasyonu yakınında yada baz istasyonu epey konuyu karmaşık hale sokar bunu iyi bilmek lazım.bazı durumlar elemek lazım.öle karar vermeli

toprak-faz kaçağı var topraklamaya değdiğinizde çarpılmamanızın sebebi vücudunuzun direncinin topraklama sisteminin direncinden çok çok büyük olmasıdır ; daha da açarsak akım direnci düşük olan koldan daha fazla direnci yüksek olan koldan daha az akar yani belirtilenin aksine topraklamanız var ve gayet düzgün çalışıyor.

herkese ilgi ve yorumlari icin cok tesekkurler, henuz ilgilenemedim sorunla.cunku asiri miktarda kar yagisi var bulundugum yerde.karlar eridiginde baktiricam.cok tesekkurler.

öncelikle şu iyi bilinmelidir.toprak ile nötr arasında mümkün olduğunca çok düşük olmalı.eğer 200 volt var ise topraklanma yok demektir.topraklamanızı baştan yapınız.sağlıklı değil.sakata gelmeyin.

bu mesajmı tamamen geçersiz.siz ne tür ölçü aleti kullanıyorsunuz bilmem ama manyetik alanın olduğu(fazlasıyla)1 metrelik boş kablo ile ölçümlerde böyle durumlar oluyor.ayrıca kendi ifadeniz kendinizin fikirlerini çürütüyor.yazdığınız yazıyı dikkatlice okursanız anlarsınız.eğer topraklama var ise nerde.neden 200 volt okuyor.ya radyo istasyonu yakınında yada baz istasyonu epey konuyu karmaşık hale sokar bunu iyi bilmek lazım.bazı durumlar elemek lazım.öle karar vermeli
Sn.neren59,boş kablo üzerinde endüksiyon yolu ile çeşitli seviyelerde gerilim meydana gelebilir.Nötr toprak arası 200 V. ölçünce topraklama yok denilemez.İspat gerekir.Gerçekten indüksiyonda olabilir.Benim tahmin ettiğim gibide olabilir.En azından topraklamanın tamamen yok olup olmadığını basit bir ampulü faz ve toprak arasına bağlayarak görme şansı vardır.Şayet toprak irtibatı tamamen yok ise lamba yanmaz.İndüksiyon bir anlık lambayı yaksa bile sürekli yakamaz.Sürekli yaksa keşke baz istasyonundan beleş enerji kaynağı bulmuş oluruz.

Sn.neren59,boş kablo üzerinde endüksiyon yolu ile çeşitli seviyelerde gerilim meydana gelebilir.Nötr toprak arası 200 V. ölçünce topraklama yok denilemez.İspat gerekir.Gerçekten indüksiyonda olabilir.Benim tahmin ettiğim gibide olabilir.En azından topraklamanın tamamen yok olup olmadığını basit bir ampulü faz ve toprak arasına bağlayarak görme şansı vardır.Şayet toprak irtibatı tamamen yok ise lamba yanmaz.İndüksiyon bir anlık lambayı yaksa bile sürekli yakamaz.Sürekli yaksa keşke baz istasyonundan beleş enerji kaynağı bulmuş oluruz.

bende aynısını diyorum.ama siz yanlış değerlendiriyorsunuz.lamba metodunu pek sevmem.başka kullanıcılara zarar verebilir.

merhabalar, bugun rahatsız olduğumdan işe gidemedim ve sorunla ilgilenebildim.sorun çözüldü.herkese ilgilerinden,yorumlarından ve yardımlarından dolayı çok çok teşekkürler.Yorumlarınızdan yola çıkarak sigortaları tek tek kapatarak sorunlu linyeyi buldum. daha sonra linyedeki anahtar ve prizleri tek tek sökerek sorunlu bir priz buldum.evet sorun bu prizdeymiş.sorun ise şu: prizin tam ortasındaki vida yani priz kapağını, prizin metal iç kısmına sabitleyen vida, normalden biraz daha uzunmuş ve bu vida bildiğiniz gibi toprağa bağlı oluyor prizlerde. priz kasasının içinde faz kablosu nasıl denk gelmişse tam bu uzun vidanın arkasına denk gelmiş ve vida sıkıldığında kablo kasayla vida arasına sıkışarak zedelenmiş ve bu vidaya dolayısıyla toprağa kaçak veriyormuş. daha kısa bir vida ile değiştirdim. şuan toprak ile nötr arası 3v gözüküyor. çok çok iyi olmasa da normal diyebiliriz sanırım.tekrardan herkese ayrı ayrı çok çok teşekkürler. Saygılar.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri