Nötr toprak arası 5V gerilim

katu45

Üye
Arkadaşlar merhaba,

Tesisimizde şöyle bir problem mevcut. (Tesisimizdeki dağıtım TN-S sistemdir.) TR2 1600kVA lık trafodan beslenen bir dağıtım panosundan klima sistemimiz, UPS sistemimiz ve jeneratör hattımız beslenmektedir. UPS in topraklaması ayrı olup dağıtım panosuna gelen toprak ile jeneratör topraklaması birleştirilmiştir. Ayrıca trifaze kompresörleri bulunan klima sistemimizin de topraklaması bu panoya bağlı. Ve toprak ile nötr arasında 5.6-5.9V luk bir gerilim var. Klima sistemimizi kestiğimizde gerilim 4.3V değerlerine düşüyor. Klima sistemi devreye alındığında bir fazın akımı diğerlerine göre yaklaşık 40A daha fazla oluyor yani trifaze olmasına rağmen dengesiz bir yük. Ancak aynı trafoya bağlı bir başka dağıtım panosunda bu potansiyel fark 0.7-0.9V arası bir değer. Bunun sebebini arıyoruz ancak bir türlü kesin tespit elde edemedik. Nötr kesitinden veya harmoniklerden ya da dengesiz yüklenmeden olabilir mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

İyi Çalışmalar herkese.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nötr hatlarının bağlantı noktalarını kontrol ettiniz mi? Bu durumlar genelde nötr temassızlığından oluyor.

Nötr hattının zayıf olmasından ve sistemde dengesizlik olmasından dolayı nötrde bir potansiyel oluşturabileceği şüphesiyle mi yaklaşıyorsunuz? Aslında ilk aklıma gelen bu olmuştu fakat nötrü kontrol ettik kesitle ilgili de problemimiz yok.

Fazlar ne kadar dengeleseniz dahi illaki fazlarda bir fark olacaktır. Bu fark eğer aynı trafodan beslenen iki ayrı panoda aynı ise işletme topraklamanızda problem vardır. ancak aynı trafoda beslenen bir panonun nötr hattında 0,9 diğer bir panonun nötr hattından 5V civarı bir gerilim okuyorsanız, 5V okuduğunuz panonun nötr hattı sağlıklı değildir.

**tt ile mobilden yazıyor...

Fazlar ne kadar dengeleseniz dahi illaki fazlarda bir fark olacaktır. Bu fark eğer aynı trafodan beslenen iki ayrı panoda aynı ise işletme topraklamanızda problem vardır. ancak aynı trafoda beslenen bir panonun nötr hattında 0,9 diğer bir panonun nötr hattından 5V civarı bir gerilim okuyorsanız, 5V okuduğunuz panonun nötr hattı sağlıklı değildir.

**tt ile mobilden yazıyor...
kaptan_ yorumuna itirazım yok katılıyorum ancak nötrü de kontrol ettik, herhangibirşey gözükmüyor. Sorun da bu ya başka sebep ne olabilir? Bunu bulmaya çalışıyoruz.

Bu durumda söyleyebileceğim hiç birşey yok. Sonucu merakla bekliyorum.

Ha bide şöyle bi durum var, akım hangi yönde? Nötr'den toprak yönünde mi yoksa toprak'tan nötr yönündemi? Eğer bağlı yüklerden birinde toprak kaçağı varsa ve topraklamanız sağlıklı değilse, toprak ile nötr arasında yine gerilim gösterebilir.

TN-S sistemde topraklamanın ne işi var ? Bu sistemde koruma iletkeni (PE) olur. Sisteminizin bir şeması varsa onu yükleyin, anlattıklarınız çok karışık.

Sargılı balastlı lambalar varsa arızalı olanları kontrol et onlardan dolayı oluşabiliyor

Arkadaşlar merhaba,

Tesisimizde şöyle bir problem mevcut. (Tesisimizdeki dağıtım TN-S sistemdir.) TR2 1600kVA lık trafodan beslenen bir dağıtım panosundan klima sistemimiz, UPS sistemimiz ve jeneratör hattımız beslenmektedir. UPS in topraklaması ayrı olup dağıtım panosuna gelen toprak ile jeneratör topraklaması birleştirilmiştir. Ayrıca trifaze kompresörleri bulunan klima sistemimizin de topraklaması bu panoya bağlı. Ve toprak ile nötr arasında 5.6-5.9V luk bir gerilim var. Klima sistemimizi kestiğimizde gerilim 4.3V değerlerine düşüyor. Klima sistemi devreye alındığında bir fazın akımı diğerlerine göre yaklaşık 40A daha fazla oluyor yani trifaze olmasına rağmen dengesiz bir yük. Ancak aynı trafoya bağlı bir başka dağıtım panosunda bu potansiyel fark 0.7-0.9V arası bir değer. Bunun sebebini arıyoruz ancak bir türlü kesin tespit elde edemedik. Nötr kesitinden veya harmoniklerden ya da dengesiz yüklenmeden olabilir mi? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.

İyi Çalışmalar herkese.

TN-S sistemde nötr ve toprak iletkenleri ayrı çekilip trafoda işletme topraklaması üzerinde birleştirilir.
Nötr gerilimi Nötr iletken kesiti ve Nötr iletkeninden geçecek akıma bağlıdır.
Örnek 3x70+35mm² besleme kablon olsun 35mm² nötr iletken direncin 0,524 ohm/km
Besleme olsun 250m 0,524/4= 0,131 ohm
Dengesiz yüklenme akım farkı Nötrden dönen akım 40A ise
Nötr gerilimi Vn=0,131x40 = 5,24V Tali panolardaki nötr kesit düşümü ve endüktif reaktans ihmal. Bu değerler varsa harmonik etkilerde katıldığında Nötr gerilimi daha da artar.
Aynı trafoya bağlı başka bir panoda Vn=0,7-0,9 v dediğiniz muhtemelen trafoya yakın bir noktadır.

Nötr kesitini arttırmak maaliyetli olacağından fazları eşit yüklemeye gayret edeceksiniz. 5v'luk Nötr gerilimi Faz gerilimlerini fazla olumsuz etkilememesi lazım. Harmonik ölçümü yaptırmanızda da fayda var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri