TON tipi timer

Öncelikle herkese iyi forumlar,benim sorum şu ton tipi timerlarda diyelim ki preset time değeri 5 saniye olsun
ama biz 3 saniye input verelim sadece,bu durumda timerın çıkışı 1 olur mu yoksa en az 5 saniye input verince mi çıkış 1 olur?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ayarlanan zaman ayarına ulaşana kadar 0,
sonra 1 olur.
İnput kesilince 0 dır.

Ayarlanan zaman ayarına ulaşana kadar 0,
sonra 1 olur.
İnput kesilince 0 dır.
tamam onları biliyorum da sorum o değil pt değerine ulaşınca 1 olur sonra input kesilince 0 olur ama ben onun öncesindeki inputu soruyorum pt değerine ulaşmadan inputu kesersem çıkış yine 1 olur mu?

ton04labels.png

Ayarlanan zaman suresince input surekli 1 gelene kadar her durumda çıkış 0

Piyasada genelde stardart olan ZR'ler input kesilince (son milisaniyede bile olsa) tekrar input bekler (ayarladığın süre kadar) sonra kontakları açar-kapar.
Fakat omron du galiba saymaya başlamak için tek puls yetiyor, ayrıca bir puls ile resetlemek gerekiyor. Böyle bir ZR'de var piyasada.

Piyasada genelde stardart olan ZR'ler input kesilince (son milisaniyede bile olsa) tekrar input bekler (ayarladığın süre kadar) sonra kontakları açar-kapar.
Fakat omron du galiba saymaya başlamak için tek puls yetiyor, ayrıca bir puls ile resetlemek gerekiyor. Böyle bir ZR'de var piyasada.
Bildiğim kadarıyla timerlar bir kere input gelince saymaya başlıyor ve input kesilse bile devam ediyor ama ben çıkışı merak ediyorum PT süresinden önce inputu kesersem veya kesikli input verirsem( PT süresi 5 saniye olsun.İnput olarak 0.- 2. saniye arası 1, 2.- 4. saniye arası 0, 4.- 5. saniye arası 1 verirsem) çıkışı ne olur merak ettiğim kısım bu.İncelediğim tüm grafik ve örneklerde input PT süresi kadar 1 de tutuluyor ton un çıkışı 1 olması için ama benim bahsettiğim durumlarla ilgili bir örnek bulamadım.

Anladığım kadarıyla sizin istediğiniz, input'un geldiği süreleri toplayarak ayarlanan zamana ulaştığında kontağın değiştirmesini sağlamak. Şayet doğru anlamışsam, böyle bir rölenin varlığından/yokluğundan haberim yok, zira hiç lazım olmadı.

TON ZAMAN RÖLESİ: İnput geldiğinde saymaya başlar. PT değerine ulaştığında çıkış verir.
Eğer input PT değerine ulşamadan kesilirse sayma başa döner. PT değerine ulaşmadan istediğin kadar kesik kesik İnput verin çıkış alamazsın. PT değerine ulaştıktan sonra girişi kestiğinde çıkışı sıfırlar.

TONR ZAMAN RÖLESİ : İnput geldiğinde saymaya başlar, input kesildiğinde saydığı değeri muhafaza eder, Tekrar input geldiğinde kaldığı yerden saymaya devam eder. Toplam input süresi PT değerine ulaştığında çıkış verir. Çıkış verdikten sonra input kesilsede çıkış vermeye devam eder. Çıkışını kesmek için ayrı bir komut ile resetlemek gerekir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri