TO 220 kılıf üzeri kazınmış arızalı parça

12V 5Amper bir LED trafosu ile denedim fan çalıştı ve çıkışta 53V gördüm. Sac kapakta da boşta gerilim 55V yazıyor. Ancak kaynak yapmaya çalıştığımda giriş kısmındaki paralel bağlı 2 adet 11W 100 ohm taş dirençler aşırı ısındı ben de makineyi kapattım. Ama LED trafosunda herhangi bir ısınma yoktu. Sizce bu ısınmaya ne sebep olmuş olabilir?
Şu an iki dirençte açık devre haline geldiğinden makine hiç çalışmıyor.

Son düzenleme:
Bu eleman ismi silme işini yapanlara şöyle ağız dolusu sövesim geliyor. Anneleri çok muhterem ama kendileri .... derdi bir hocamız. Neyse .

Bu eleman ismi silme işini yapanlara şöyle ağız dolusu sövesim geliyor. Anneleri çok muhterem ama kendileri .... derdi bir hocamız. Neyse .
Valla çok haklısınız. Tamiratı iyice bitirmek için ellerinden geleni yapıyorlar maalesef. IGBT, mosfet, bazı entegreler ve transistörler ne varsa kazımışlar.

Bu direncler ana smps yani kaynak devresinde mi? O direnclerin nereye bağlı olduğu incelenmeli. Devre takibi önemli.

Bu direncler ana smps yani kaynak devresinde mi? O direnclerin nereye bağlı olduğu incelenmeli. Devre takibi önemli.
Devre takibi yapmaya vaktim olmadı ama fotograf çektim. Yarın vaktim olursa bakacağım nereye bağlı olduğuna.

Ekli dosyalar

• 20220815_195532.jpg
    338.9 KB · Görüntüleme: 4
  • 20220815_195515.jpg
    310 KB · Görüntüleme: 5
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…