TeslaCoil

LeoTrocki

Üye
Bu aletin yapımı hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olmak isteyenlere şimdiden teşekkürler.

*Not:Öğrenci bütçesine uygun birşey yapmak istiyorum,malzemeleri nerden bulabileceğim hakkında bilgi verirseniz çok makbule geçer:)

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
forumda bu konuda bir takım yazılar mevcut oradan bakabilirsin. yani forumda konuyu bi arat bakalım karşına neler çıkacak

Ne yapacan sen de Tesla gibi dünyayı ortadan ikiye mi yarmak istiyorsun :D

Mevcut konuları araştırdım https://www.kontrolkalemi.com/forum/elektrik-genel/5525-kucuk-tesla-coil-deneyi.html bu linkte arkadaşımız yararlı bilgiler vermiş sağolsun ama bana gerekli olan malzemeler ve bunları nerden bulabilirim benim bu konuda yardıma ihtiyacım var.

ihtiyacın olan şeyleri alabileceğin yerleri sana söylüyorum
hemen herşeyi kolayca bulabilirsin örneğin minimum 220volt/10kv 500 waat ac kaynağa ihtiyacın var.bu en ucuzu isttersen 10 kv dc kaynakta kullanabilirsin ama elde etmek problemli.o yüzden 50 hz neon ateşleme trafoları en uygun çözüm.böyle bir trafoyuda istanbulda karaköyde veya perpada mutlaka bulursun
ayrıca internet var ordan temin edersin.bir kaç kilo bakır emaye tel lazım kilosu 26 tl ortalama.sonra sparkgap var bir tornacıda yapılması lazım.motor var hızı kontrol edilirse oluşan yıldırımları denetleye biliyoruz.kondansatörler var yüksek gerilime dayanıklı olmak zorunda nano farad düzeyinde kondansatör lazım genelde leyden şişesi yöntemiyle oluşturulmuş kondansatörlerin seri veya paralel bağlı şekilleri biçiminde ucuz yöntemler mevcut.eğer gerçekten bu işi yapacaksan seni teknik olarak kondansatörler zorlar.primer sargıyı oluşturan 8mm geniş yüzeyli bakır boru.çünkü burda dolaşan akım manyetik çekirdeği hava olan bir sistemde indüksiyon yoluyla sekonderde gerilim indükliyor.frekansta ortalama 500 khz diyorum çünkü tamamen sisteme bağlı bir rezonans frekansı bu frekansta transfer yapıldığından sekonderde indüklenen gerilim primere uygulananın çok üstünde olabiliyor.örneğin 10kv-500kv gibi haliyle sekonderin ucundan yıldırımlar oluşuyor.hava iyonlaştığından dolayı elektriksel iletim yoğun düzeyde
kısaca senin için gerçekten tam neler lazım yazarsak sırasıyla
1.220/10.kv yada 8 veya 7 farketmez en ucuzu enaz 50tl
2.birinci primer bakır sargı yarım kilo bakır gitse 13tl
3.sekonder sargı en az 1 kg tel gider 26tl
4.kondansatör bilemiyorum tamamen amatör imalat çünkü diğer çözümler senin için pahalı olur 150tl kondansatör en amatöründen
5.sparkgap tornacı 100 tl
6.spark gap malzemeleri 50 tl en hesaplı hali.
7.hız kontrol dc veya ac motor en düşük güç 100 tl

eğer tüm bu masrafları karşılarsan ve işin teorisine önem verirsen
sende kendi tesla coilini yapabilirsin.masraflar bir miktar daha kısılabilinir
ya torna elektrik bakır tel vs masraf yapmadan ulaşılabilecek pek çok iş dalında çalışan arkadaşımız olabilir keşke imkanları olupta bunu yapan birileri çalışmalarını bizimle paylaşsa.güzel bir hoby bence.kılcal yıldırımlar hayatımızın her alanında.

ihtiyacın olan şeyleri alabileceğin yerleri sana söylüyorum
hemen herşeyi kolayca bulabilirsin örneğin minimum 220volt/10kv 500 waat ac kaynağa ihtiyacın var.bu en ucuzu isttersen 10 kv dc kaynakta kullanabilirsin ama elde etmek problemli.o yüzden 50 hz neon ateşleme trafoları en uygun çözüm.böyle bir trafoyuda istanbulda karaköyde veya perpada mutlaka bulursun
ayrıca internet var ordan temin edersin.bir kaç kilo bakır emaye tel lazım kilosu 26 tl ortalama.sonra sparkgap var bir tornacıda yapılması lazım.motor var hızı kontrol edilirse oluşan yıldırımları denetleye biliyoruz.kondansatörler var yüksek gerilime dayanıklı olmak zorunda nano farad düzeyinde kondansatör lazım genelde leyden şişesi yöntemiyle oluşturulmuş kondansatörlerin seri veya paralel bağlı şekilleri biçiminde ucuz yöntemler mevcut.eğer gerçekten bu işi yapacaksan seni teknik olarak kondansatörler zorlar.primer sargıyı oluşturan 8mm geniş yüzeyli bakır boru.çünkü burda dolaşan akım manyetik çekirdeği hava olan bir sistemde indüksiyon yoluyla sekonderde gerilim indükliyor.frekansta ortalama 500 khz diyorum çünkü tamamen sisteme bağlı bir rezonans frekansı bu frekansta transfer yapıldığından sekonderde indüklenen gerilim primere uygulananın çok üstünde olabiliyor.örneğin 10kv-500kv gibi haliyle sekonderin ucundan yıldırımlar oluşuyor.hava iyonlaştığından dolayı elektriksel iletim yoğun düzeyde
kısaca senin için gerçekten tam neler lazım yazarsak sırasıyla
1.220/10.kv yada 8 veya 7 farketmez en ucuzu enaz 50tl
2.birinci primer bakır sargı yarım kilo bakır gitse 13tl
3.sekonder sargı en az 1 kg tel gider 26tl
4.kondansatör bilemiyorum tamamen amatör imalat çünkü diğer çözümler senin için pahalı olur 150tl kondansatör en amatöründen
5.sparkgap tornacı 100 tl
6.spark gap malzemeleri 50 tl en hesaplı hali.
7.hız kontrol dc veya ac motor en düşük güç 100 tl

eğer tüm bu masrafları karşılarsan ve işin teorisine önem verirsen
sende kendi tesla coilini yapabilirsin.masraflar bir miktar daha kısılabilinir
ya torna elektrik bakır tel vs masraf yapmadan ulaşılabilecek pek çok iş dalında çalışan arkadaşımız olabilir keşke imkanları olupta bunu yapan birileri çalışmalarını bizimle paylaşsa.güzel bir hoby bence.kılcal yıldırımlar hayatımızın her alanında.

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim bu işe bölümden 3-4 arkadaş birlikte girmeyi düşünüyoruz bundan dolayı masraflar biraz daha düşer ama açıkçası masraf biraz beklediğimden fazla gibi ,tekrardan teşekkür ederim.

kondansatör ve tornacı masrafı biraz daha azaltılabilir.ne bileyim tanıdığın bir tornacı vardır çok ucuza yaptırırsın.kondansatörlerde istenirse maliyeti çok düşük elde edilebilir.belki 2.el bir dc vaya ac sürücü varyak ucuza bulabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,285
Kullanıcılar
450,117
Son üye
3ZİNED_

Yeni konular

Geri