Analog Sinyali Dijital çıkışa çevirme

Merhabalar,

Öncelikle şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.

0-10 V analog çıkışlı bir sensörün çıkış sinyalini bir pot yardımı ile karşılaştırarak istediğimiz değerde dijital çıkışa çevirebilecek bir devre yapmak istiyorum.(Programlama yapmadan tasarlamak istiyorum.)

Opamp kullanarak yapmayı düşündüm fakat bu konularda çok bilgim yok ve öğrenmek istiyorum.Araştırma yapıyorum.Bu arada sizlerden de bu konu hakkında bana yol göstermek adına kıymetli desteklerinizi bekliyorum.

sadece opamp kullanarak bunu yapmazsınız,bir kaç opamp ve enkoder entegresi kullanarak yapmanız mümkün ama zaman ve maliyet faydası olmayacaktır. programlama yapmadan adc entegreleri ile istediğinizi yapabilirsiniz.

olabilirmi olamazmı inanki hiç düşünmedim şidiye kadar . ama analog sensörlerin kendi ekipmanları var onlar sana röle veriyor onları kullansan ne oluyor . 4.20 ma yapsan olurda 0 10 volt inan bilmiyorum . ENDA ile bir iletişime geçsen eminim sana sağlıklı bir cihaz verecelerdir .. 4 20 ma çok kullandım
eğer termo kupul pt 100 gibi bişi olsa onunda cihazı var ama 0-10 volt
bence hiç uğraşma ardunio ile yapabilirsin ..

Bir tane lm324 al,artı girişini 0-10V a bagla,eksi girişinide potansın orta ucuna bagla,potansı diger ucları artı ve eksiye baglanacak.Bu sayede opamp ile comparator yapmıs olursun.
Opamp ın artı girisindeki deger eksi girişindeki degeri aştıgı zaman çıkış verir.

Bir tane lm324 al,artı girişini 0-10V a bagla,eksi girişinide potansın orta ucuna bagla,potansı diger ucları artı ve eksiye baglanacak.Bu sayede opamp ile comparator yapmıs olursun.
Opamp ın artı girisindeki deger eksi girişindeki degeri aştıgı zaman çıkış verir.
Teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,193
Kullanıcılar
449,968
Son üye
ibrahimkalebayir38@gmail.

Yeni konular

Geri