tesla bobini

Bizim sistemlerde 36kV/100-220V - 800VA (veya gerilim kombinasyonlarında) kullandığımız Gerilim Trafoları var.
Normalde biz YG tarafına 36kV verip çıkışından 100V (Ölçü Amaçlı) ve 220V alıp kullanıyoruz.
Bu Tafonun 220V aldığımız yerinden , eğer bu gerilimi uygularsak YG tarafından 36kV alıyoruz.Ve de 800VA ...
Üniversite öğrencileri ile Yüksek Gerilim Deneyleri yaptığımız bir uygulamada 2 adet 33kV/100-220V - 800VA 'lik Gerilim Trafolarının 220V uçlarını DOĞRU POLARİTEDE - PARALEL olarak , YG tarafını da TERS POLARİTEDE - SERİ olarak bağlayarak 66KV AC - 800VA 'lik gerilim ve gücü olan kaynak elde ettik.
Yaptığımız bu çalışmada 220V 'u direk uygulamdık.0-220V arasında ayarlanabilen Varyak ile elektrik verdik.Çıkıştan da 0-66kV arasında ayarlanabilen kaynak yaptık.
Bunların şemasını ve resimlerini ileride vereceğim.

eğer izole bir trafoysa etiket değeri neyse örneğin 220/24 volt
böyle bir trafonun her iki sargısınada etiket değeri kadar gerilim
uygulayıp diğer uçtan yazan diğer gerilimi elde edebiliriz
ama yüksek gerilim trafoları izolasyon sorunlarından dolayı farklı
34.5kv uygulayıp 380 volt gerilimde elde
edebiliriz.minimun 25 kva trafolar var çok ucuz
380 volt 34.5 volt böyle bir trafoyla deney yaparken dikkat etmek lazım
ayrıca gücünden dolayı çarpılınca vücuttan yeterli akım
geçer ve acı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bende tesla bobini yapıyorum seconder sargısını ve toroidi tamamladım ancak devremde eht yüksek gerilim bobini( tvlerin içindekilerden) kullanmak istiyorum yanlız eht nin kartsız nasıl çalıştığını bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilecek varsa sevinirim yaklaşık 12 tane ucu var yanlış hatırlamıyorsam hangilerinden gireceğim ve kaç gireceğim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,067
Son üye
ERENLER04

Yeni konular

Geri