Tesis hem reaktif yazıyor hem kapasitif ?

Teknikadam_41 ' Alıntı:
arızadan kastım ölçü trafo yada trafolarının tamamen devre dışı kalması değil birçok arıza sebebi olabilir buna benzer sıkıntılar yaşadığım için belirttim.A.G'de Analizör sonuçlarıyla O.G'de sayaç endeksleri tutmuyordu O.G gerilim trafoları teste gitti değişmesi gerektiği bildirildi yeniler takıldıktan sonra durum düzeldi. Bir müsibet bin nasihate bedeldir.

yani değişene kadar kaçak elektirkmi kullandınızz....

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Saldırgan tavrınız devam etmekte. Bir sayaç yanlış endeks yazıyorsa bunun iki sebebi vardır birincisi sayaç hatası ikincisi ölçüm trafolarının hatası. Adam A.G ana giriş sayacında her şey normal diyor değerleri veriyor Hatanın O.G kaynaklığı olduğunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Gelelim benim mevzuya olay 1 gün içersinde ve tedaş kontrolünde gerçekleşti. Cevaplarınızdaki kullandığınız üslubunuzu düzeltiniz saygılı olunuz !

Moderatör tarafında düzenlendi:
ayildiz ' Alıntı:
Sayın teknikadam_41 Öncelikle sayacı değiştirme ve elk. bağlantılarını kontrol etme yoluna gidezeğiz.Bundanda bir sonuc alamazsak Akım ve Gerilim TRafolarını nasıl test edeceğiz akım trafosu 10/5 , Gerilim trafosu ise 31500/100 volt Her ikiside yeni takılalı 4 ay oldu.

Kontrol ekibinin akım varyağı vardır.Yoksada 5 A çekebilecek ceryan ocağı gibi bir yükü hazır edersin.Yerinde yapamanız iyi olur. Masaya taşırsanız akım ve gerilim trafolarını çok iş çıkar.

Teknikadam_41 ' Alıntı:
Saldırgan tavrınız devam etmekte. Bir sayaç yanlış endeks yazıyorsa bunun iki sebebi vardır birincisi sayaç hatası ikincisi ölçüm trafolarının hatası. Adam A.G ana giriş sayacında her şey normal diyor değerleri veriyor Hatanın O.G kaynaklığı olduğunu anlamak için müneccim olmaya gerek yok. Gelelim benim mevzuya olay 1 gün içersinde ve tedaş kontrolünde gerçekleşti. Cevaplarınızdaki kullandığınız üslubunuzu düzeltiniz saygılı olunuz !

sanırım yalnış anladınız beni ama önemli değil..saygı sınırları asla aşmam.ama uslüp konusunda , mesleki bilgilerinizden ve tecrübenizden dolayı bana karşı bir tavır yalnışında bulunduğunuzu size tenzih ederim..burda as olan soruna çözüm yolları aramak ama karşınızdaki insanında fikirlerine saygı duymaktır.. sizden rica edrim..eger yanıldığım bir nokta varsa bana izah ederseniz mutluluk duyarum..

sayacın arızalı olduğunun tesbiti %99.9 etolan sayaçla yapılır...
ikinci yöntem sayaç impals sinyali veren ledlerin zamanla orantılı olarak güç hesabın hesaplanmasıyla yapılır..
üstüne basa basa söylüyorum.polarite tersliği reaktifi etkiler.rotasyon tesliği sayacın eksik yazmasına sebeptir.sayacın yada akım trafolarının arızalı olduğunu anlamanın bir çok yöntemi vardır bunlardan birini arkadaş yukarda yazmış.şimdi 2 gündür anlatmaya çalıştığım olay ise.deverede dolaşan endüktif kapasitif 580 hanesinede yazılır...
bu konu hakkında bir daha yorum yapmayacam..teşekkürler..

ayildiz ' Alıntı:
DÖrt Ay Önce Anolog SayaÇtan Dİjİtal Kombİ Sayaca GeÇtİk O Zamana Kadar Kompanzasyonla İlgİlİ Sorunumuz Yoktu. Sorun BaŞladiktan Sonra Kael-12 Varkombİ RÖle İle Kontrol Etmeye BaŞladik.sİstemde Hem 3 Fazli Hemde Tek Fazli KondansatÖr Gruplari Mevcut
630 Kva GÜÇ Trafosundan Beslenİyoruz Çelen GÜÇ 100-150 Kw Arasi Orta Gerİlİmden ÖlÇÜm Yapiyoruz RÖle 3 Fazli Akim Trafosu 400/5 A
bÜtÜn KondansatÖr Gruplari Yenİ
rÖle Normal DeĞerlerde ÇaliŞiyor İhtİyaÇ Olan Gruplar Devreye Gİrİp Çikiyor Ama SayaÇ % 40-50 Cİvarinda Reaktİf TÜketİm Yaziyor.
gÜÇ Trafosunun Reaktİf TÜketİmİnİ De Dİkkate Alarak GÜÇ Trafodan Sonra, Akim Trafosundan Önce 10 Kvar KondansatÖr BaĞladim
bu Defa Reaktİf % 30 Larda,kapasİtİf %20 Lerde TÜketİm Yaziyor
konuyla İlgİlİ Deneyİmİ Olanlar LÜtfen Bana Yardimci Olurlarsa Sevİnİrİm
arkadaşım röleyi değiştirmen seni cezadan kurtarmaz dijital sayaçların bi özelliğide her fazı ayrı yazması ve ayrı kompanze istemesidir onun için senin sistemin rölesini 2 ye çıkarıp 9 grubu monofaze kond takman gerekli ayrıca trafo kaybı için koyduğun kond senin kapasitife girmene yardımcı olur
yaz ve kışın bu ayarlara dikkat etmen gerek

MAH ' Alıntı:
ikinci yöntem sayaç impals sinyali veren ledlerin zamanla orantılı olarak güç hesabın hesaplanmasıyla yapılır..
üstüne basa basa söylüyorum.polarite tersliği reaktifi etkiler.rotasyon tesliği sayacın eksik yazmasına sebeptir.sayacın yada akım trafolarının arızalı olduğunu anlamanın bir çok yöntemi vardır bunlardan birini arkadaş yukarda yazmış.şimdi 2 gündür anlatmaya çalıştığım olay ise.deverede dolaşan endüktif kapasitif 580 hanesinede yazılır...

arkadaşa katılmamak elde değil doğru bir tespit ben tedaşda bana gelen dilekçelerden çıkardığım ders şu sayaç arızası bindebir görülür ama şuda bir gerçek hala insanlar malzemecilerden kapasitif sayaç soruyor buda ne kadar bilinçsiz iş yaptığımızın göstergesidir

MAH ' Alıntı:

bu konu hakkında bir daha yorum yapmayacam..teşekkürler.. diye küsüp gidersen olmaz Sn.Arkadaşım. yanlış yaparsın. Neden anlaşamıyoruz ? Senin birtakım bilgilerinden biz faydalanamayız,burdaki bilgilerdede siz faydalanamazsınız.

Bu sayfadaki bilgilerden faydalanmak için

Balast,motor gibi alıcıların Tedaş ın şebekesinden çektiği akıma İNDÜKTİF REAKTİF
Kondansatörlerin Tedaş şebekesine doğru ( Enerji kaynağına ) bastığı akıma KAPASİTİF REAKTİF denir.
Aynı dili konuşursak anlaşmamamız söz konusu değil.

zeum ' Alıntı:
bu konu hakkında bir daha yorum yapmayacam..teşekkürler.. diye küsüp gidersen olmaz Sn.Arkadaşım. yanlış yaparsın. Neden anlaşamıyoruz ? Senin birtakım bilgilerinden biz faydalanamayız,burdaki bilgilerdede siz faydalanamazsınız.

Balast,motor gibi alıcıların Tedaş ın şebekesinden çektiği akıma İNDÜKTİF REAKTİF
Kondansatörlerin Tedaş şebekesine doğru ( Enerji kaynağına ) bastığı akıma KAPASİTİF REAKTİF denir.

Güzel arkadaşım..bak şimdi iyi güzel konuşyorsunda.sanki ben yalnış bir şeyler anlatıyormuşum gibi bir havaya soktunuz bu işi...
yazdıklarımı dikkatle okursan ne demek istediğimi gayet iyi anlarsın..
sana şunu anlatayım ve git sayaç üzerinde uygula...o zaman anlarsın ne demek istediğimi...
sayaç üzerinde 2 adet led var.ledlerin altında 5000imp/kwh ve 5000imp/kvarh yazar bu bazen 10000 yada 1600 olarakta değişebilir..abb marka sayaçlarda bu led bir tanedir.180 hanesine getirirsin aktif led çakmaya başlar(abb için)380 getirirsin reaktif led çakmaya başlar.
burdaki 5000 ,1600 yada 10000 çakma sayaç üzerinde 1 kw a eşittir.yani her 5000 defa çakma yada 1600 yada 10000 herneyse...aktif yada reaktif hanene 1 kw yada 1 var olarak yazılır.
şimdi sayaç bağlantı yerlerini aç.1-4-7 uçları akım trafosundan gelen canlı uçlardır.2-5-8 nolu uçlar gerilim uçlarıdır.3-6-9 ise toprak ucudur.birbiriyle köprülüdür.bu yönler bazen değişir(akım trafosunda).gerilim akım tarfosuna giriş yönü cok önelidir.
yapacagın iş ise; eline bir kronometre,üç adet pensampermetre alırsın.ölçü aletinden akımların her üç fazdad eşit olduğunu gördükten sonra.kronometreyi çalıştır.ve bir gözünlede led çakanları say.ve güç formüllerini uygula..buraya yazamıyorum kusura bakma..
sonuçta görceğin şeyi sana kısaca anlatayım.
eğer devrende aşırı kondansatör varsa;akım trafosu uçlarından kapasitif akım geçtiğini hemen farkedeceksin.bu durumda kondansatörleri devreden çıkar.ve görceğin şey için senide şaşıracaksın...
devrende sorun yok ise sayaç ve akım tarfoları sana bunu o kadar bariz gösterirki sende şaşarsın...
anlatamadığım nokta ne ben hala anlamış değilim...

MAH ' Alıntı:
zeum ' Alıntı:

Güzel arkadaşım..bak şimdi iyi güzel konuşyorsunda.sanki ben yalnış bir şeyler anlatıyormuşum gibi bir havaya soktunuz bu işi...
yazdıklarımı dikkatle okursan ne demek istediğimi gayet iyi anlarsın..
sana şunu anlatayım ve git sayaç üzerinde uygula...o zaman anlarsın ne demek istediğimi...
sayaç üzerinde 2 adet led var.ledlerin altında 5000imp/kwh ve 5000imp/kvarh yazar bu bazen 10000 yada 1600 olarakta değişebilir..abb marka sayaçlarda bu led bir tanedir.180 hanesine getirirsin aktif led çakmaya başlar(abb için)380 getirirsin reaktif led çakmaya başlar.
burdaki 5000 ,1600 yada 10000 çakma sayaç üzerinde 1 kw a eşittir.yani her 5000 defa çakma yada 1600 yada 10000 herneyse...aktif yada reaktif hanene 1 kw yada 1 var olarak yazılır.
şimdi sayaç bağlantı yerlerini aç.1-4-7 uçları akım trafosundan gelen canlı uçlardır.2-5-8 nolu uçlar gerilim uçlarıdır.3-6-9 ise toprak ucudur.birbiriyle köprülüdür.bu yönler bazen değişir(akım trafosunda).gerilim akım tarfosuna giriş yönü cok önelidir.
yapacagın iş ise; eline bir kronometre,üç adet pensampermetre alırsın.ölçü aletinden akımların her üç fazdad eşit olduğunu gördükten sonra.kronometreyi çalıştır.ve bir gözünlede led çakanları say.ve güç formüllerini uygula..buraya yazamıyorum kusura bakma..
sonuçta görceğin şeyi sana kısaca anlatayım.
eğer devrende aşırı kondansatör varsa;akım trafosu uçlarından kapasitif akım geçtiğini hemen farkedeceksin.bu durumda kondansatörleri devreden çıkar.ve görceğin şey için senide şaşıracaksın...
devrende sorun yok ise sayaç ve akım tarfoları sana bunu o kadar bariz gösterirki sende şaşarsın...
anlatamadığım nokta ne ben hala anlamış değilim...
Anlaştık arkadaşım.
Senin anlattıklarını buraya dökmeye kalkarsak..iki saat kimse bizi okumaz..)) bize ne derler biliyormusun?Burayı tapuladılar derler.)) Anlattıklarının tamamını değilde parça parça konu açıldıkça veya konuyu parça parça paylaşıma açarsak daha iyi olur.saygılar

Arkadaşlar MAH Bu konuda haklıdır. Ayni olay "kapasitifle ilgili bir soru" başlıklı konuda da tartışılıyor. Bize mantık ve fizik olarak ters gelsede tecrübe ile sabittir. Oradaki yanıtımı aynen aktarıyorum:

Moner69 haklıdır kapasitif akım... konusundaki yazımı tekrarlayarak biraz açıklık getirmek istiyorum. Yazılım konusunda bazı EMO lar ile Tedaş mahkemeliktir.
"Sayın hocam her iki konunu da ortak tarafı elektronik sayaçlardaki yazılımın tedaşın istediği gibi yapılmasıdır. ......."

Affınıza sığınarak küçük bir eklenti yapmak isterim:
şeytan diyor ki:
- ben nihayet şeytanım.
daha fazlasını insanlar bilir.
"olmaz olmaz bu dünyada"
herşey olabilir...

MAH ' Alıntı:
Teknikadam_41 ' Alıntı:
arızadan kastım ölçü trafo yada trafolarının tamamen devre dışı kalması değil birçok arıza sebebi olabilir buna benzer sıkıntılar yaşadığım için belirttim.A.G'de Analizör sonuçlarıyla O.G'de sayaç endeksleri tutmuyordu O.G gerilim trafoları teste gitti değişmesi gerektiği bildirildi yeniler takıldıktan sonra durum düzeldi. Bir müsibet bin nasihate bedeldir.

yani değişene kadar kaçak elektirkmi kullandınızz....
arkadasım sızın yaptıgınız tamamen detaylarını bılmeden bırıne ıtham etmektır.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,980
Son üye
shield325

Yeni konular

Geri