Tesis hem reaktif yazıyor hem kapasitif ?

ayildiz

Üye
Merhaba ArkadaŞlar Benİm Srunum Sİstemİn Hem Reaktİf Hemde Kapasİtİf Yazmasi Bukonuda Deneyİmİ Olan ArkadaŞlar LÜtfen Bana Yardim Etsİnler

DÖrt Ay Önce Anolog SayaÇtan Dİjİtal Kombİ Sayaca GeÇtİk O Zamana Kadar Kompanzasyonla İlgİlİ Sorunumuz Yoktu. Sorun BaŞladiktan Sonra Kael-12 Varkombİ RÖle İle Kontrol Etmeye BaŞladik.sİstemde Hem 3 Fazli Hemde Tek Fazli KondansatÖr Gruplari Mevcut
630 Kva GÜÇ Trafosundan Beslenİyoruz Çelen GÜÇ 100-150 Kw Arasi Orta Gerİlİmden ÖlÇÜm Yapiyoruz RÖle 3 Fazli Akim Trafosu 400/5 A
bÜtÜn KondansatÖr Gruplari Yenİ
rÖle Normal DeĞerlerde ÇaliŞiyor İhtİyaÇ Olan Gruplar Devreye Gİrİp Çikiyor Ama SayaÇ % 40-50 Cİvarinda Reaktİf TÜketİm Yaziyor.
gÜÇ Trafosunun Reaktİf TÜketİmİnİ De Dİkkate Alarak GÜÇ Trafodan Sonra, Akim Trafosundan Önce 10 Kvar KondansatÖr BaĞladim
bu Defa Reaktİf % 30 Larda,kapasİtİf %20 Lerde TÜketİm Yaziyor
konuyla İlgİlİ Deneyİmİ Olanlar LÜtfen Bana Yardimci Olurlarsa Sevİnİrİm

Benİm Merak EttİĞİm BİrkaÇ Soru Daha Var
1. Elster 1350 Marka Dİjİtal SayaÇ Kullaniyoruz Acaba Bunda Sorun Olabİlİrmİ
2. Sİsteme Denemek Amaciyla A.g Den ÖlÇen KÖhler Marka Kombİ SayaÇ BaĞladim. Bu Sayacin YazdiĞi Reaktİf Ve Kapasİtİf Oranlar Normal Vede İstedİĞİn Orana Ayarlayabİlİyorsun
3.abone OlduĞumuz Elster Marka SayaÇ İse Orta Gerİlİmden ÖlÇÜyor Acaba Sorun Nerede Olabİlİr
4. Ana Panodan Önce GÜÇ Trafosu,gazli Kesİcİnİn Akim Trafolari,ÖlÇÜ Devresİnİn Akim Ve Gerİlİm Trafolari Var Bunlardan Kaynaklanan Bİr Sorun Olabİlİr Mİ Acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ayildiz kardeşim.Ölçüm alçak gerilimdenmi yoksa OG'denmi yapılıyor.Kombi
sayaçların ölçüm prensib,mekanik sayaçlardan farklı olduğu için,daha önce
çalışıyor gibi olan tesis,kombi sayaç bağlandıktan sonra gözden geçirilmesi
gerekebilir.Elster sayacın,analizör özelliği olan tip ise, akım,Cosq değerlerinizi Varkombi 12 ile karşı-
laştırarak mukayese edebilirsiniz.Öncelikle,sayacınızın ölçümü nerede yaptığını bilir isek,kafayı ona göre
yorarız.

ayildiz.OG'den ölçüm yaptığınızı görmemişim.Ona göre görüşlerimi belirteceğim.

ayildiz kardeşim.Ölçümü OG'den yaptığın için,sabit kondansatörü,doğrudan trafonun ucuna veya,kom-
panzasyona referans veren akım trafosundan önce bağlaman gerekir.Yükünüz düşük olduğu için,bu
kondansatörün 5 Kvar.dan büyük olması halinde,kapasitifin yazmasına engel olamazsınız.Bunun en
uygun değeri,trafo yüksüzken sayaç yardımı ile veya sayaç üzerindeki enerji akış yönünü gösteren ok-
lar yardımı ile olabilir.Öncelikle bu konuyu açıklığa kavuşturmadan,diğer çözümlere geçmemekte yarar
var.10 Kvar'lık kondansatörünüzü düşürerek işe başlayalım.Tekrar haberleşmek üzere.

Sayın Akyar öncelikle problemimize duyarlılık gösterdiğiniz için teşekür ederim. Ben son çalışmalarımdan sonra tespit ettiğim problemleri aktarmak istiyorum.
1. Öncelikle önerdiğiniz gibi Trafo çıkışına 5 KVAr lik kondansatör bağladım.Trafo boşta iken Sayacımızı gözlemledim ok yönü Aktif ve Reaktif yönde idi. 7.5 kVAr kondansatör bağladım sayaç yönü Aktif ve Kapasitif oldu.Son konum olarak tekrar 5 KVAr bağladım.
2. Reakti Güç Kontrol rölemiz olan VARKOMBİ-12 den sistemin çektiği Reaktif gücü okudum. qr=18.1 qs=18.4 qt=17.3 olarak 0kudum.
3. Kompanzasyonu devreye verdim VARKOMBİ-12 nin devreye aldığı toplam kondansatör gücü = 57.5 KVAr
4. VARKOMBİ ihtiyaç olan grupları devreye alıp çıkartıyor.
5. Bu durum sonucunda sayaçtan okuduğum Reaktif tüketim Aktifin % 40, Kapasitif tüketim ise Aktifin % 11 'i oldu.
6. Röleden gözlenen CosQ= 0.99 -1 arası

BÜnyemİzde 150 Kva On-lİne Ups Mevcut YÜk DaĞilimi GÜndÜz 120 Kw, Gece 60 Kw Aylik Toplam Aktİf TÜketİm İse 80.000 Kw/h Cİvari. Şİmdİden TŞk.

Ayrica Trafo Sabİt Grubunu 10 Kvar Yapinca Kap.reaktİf Artiyor

Sn ayyıldız kardeşim yazdıklarını iyice okudum. A.G'ye bağlamış olduğun köhler sayaçta değerlerin normal,rölen grupları devreye alıyor,röle üzerindeki cosfi değerin normal. Senin problemin O.G kaynaklı bence ya O.G sayacında yada O.G akım ve/veya gerilim trafolarında bunları kontrol etmeni tavsiye ediyorum.Saygılarımla...

Bu Kadar Yükün Varsa Kompanzasyonu Tutturamaman Normal Değil.yazdıklarından Konuya çok Yabancı Da Değilsin.
sayaÇ GÖstergelerİne Gerİlİmlere L1 L2 L3 Bİr Bak.ger.trf.larindan Beslenen Voltmetre KomÜtatÖrÜ Varsa Fazlarin ÜÇÜ EŞİt Olmasi Gerekİr.
ÖlÇÜye Esas Gerİlİm Trafolarin ( V ) BaĞli İse GÖstergelerİn Yaniltma İhtİmalİ Vardir.
muhtemelen Gerİlİm Trafo Sİgortalarindan Bİrİ Atiktir.tedaŞ'takİ Bu Konudakİ Yetkİlİ ArkadaŞlardan Devre Kontrolu Yapmasini Rİca Et.
sonucu Da Buraya Not Düşüverirsen Iyi Olur.

ayildiz ' Alıntı:
bÜnyemİzde 150 Kva On-lİne Ups Mevcut YÜk DaĞilimi GÜndÜz 120 Kw, Gece 60 Kw Aylik Toplam Aktİf TÜketİm İse 80.000 Kw/h Cİvari. Şİmdİden TŞk.

ayildiz.Bağladığımız 5 kVar kondansatör, trafonun ihtiyacı olan reaktifi karşılamak üzere konmuştur,
Trafonuz tam güçte çalışmadığı için yeterlidir.Sizin ikinci sorununuz,UPS ten kaynaklanan reaktif so-
runu.Bunun ne miktarda olduğunu ölçemez isen ,10-15 kvar'lık bir şönt reaktör ile, UPS'e ait kapasitifi
elimine etmeniz gerekir.Biraz karışık gibi ama maalesef böyle.Bu olumsuzlukları çözdükten sonra, kompanzasyon röleniz gerçek yük akımları ile meşgul olacağından daha etkin görev yapacaktır. 5 kvar
sabit kondansatörün uygun olduğu gözüküyor.Şönt reaktörü bağlamadığınız sürece, etkili bir kompan-
zasyon yapabileceğinizi sanmıyorum.Çok pahalı malzeme değil.Devrede analizörünüz var ise,reaktör gücünü hemen tespit edebilirsiniz.Kolay gelsin.

mrh.arkadaşlar.
ben kombi sayaç bağlantılarıyla uğraşıyorum..
sorunun ne olduğunu size kısaca anlatmak isterim..
yeni nesil kombi sayaçlar devreye bağlanan aşırı kondansatörü algılarlar..şöyleki kondansatör fazlalığı endüktif kapasitife yol açar..bunu hepimiz biliyoruz..ama gözden kaçan bir durum var devredeki aşırı endüktif kapasitif akım , kombi sayaçlara endüktif REAKTİF olarak yansır..
gözden kaçan ikinci kısm ise harmoniklerdir. kaynak makinaları,balastlı lambalar..vs.haormonik oluşumunun başlıca nedenidir.Eğer bu söylediklerim normal değerlerinde ise senin yapacağın iki işlem var..birincisi sayacı test etmek..isterseniz sayacı nası test edeceğinizi detaylı bir şekilde anlatırım.0 sonuç alabilirsiniz.
eğer yapamazsanız size 2 önerim olacak. 1.sayacınızı değiştirin.ikincisi harmonik ve kondansatör hesabını iyi yapmanızdır..

bu cok önemli....
unuttuğum bir konu daha var..
POLARİTE tersliği sayacı reaktife sokar...
eğer bana sayaç üzerinde ki göstergeleri yazarsanız sorununuzzu çözebilirim...
yani ok yönlerini..

yeni nesil kombi sayaçlar devreye bağlanan aşırı kondansatörü algılarlar..şöyleki kondansatör fazlalığı endüktif kapasitife yol açar..bunu hepimiz biliyoruz..ama gözden kaçan bir durum var devredeki aşırı endüktif kapasitif akım , kombi sayaçlara endüktif REAKTİF olarak yansır..

Arkadaşım şu cümleleri bir daha açarmısın ?

Kondansatör fazlalığı endüktif kapasitife yol açar
devredeki aşırı endüktif kapasitif akım , kombi sayaçlara endüktif REAKTİF olarak yansır..

anlayamadım

kombİ SayaÇ EndÜktİf Kapasİtİf Fazlasini Reaktİf BÖlÜmÜne Yazar... Ve Bu Faturaya Yansir..

ve polariteniz ters ise kesinlikle reaktife girersiniz......

kondansatör fazlalığı veya aşırı kompanzasyon kombi sayacın indüktifine nasıl yazıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri