Tenekeci lambacı muhabbeti

Makine mühendisi arkadaşla hep şakalaşırdık ben ona tenekeci o bana lambacı :) bir gün tenekeci arkadaşım bana yaa elektrikte ne var faz nötr al götür diye takıldı içimden dedim ''sen çok kaşındın''. Madem o kadar kolay bu elektrik gel bakalım sana bir sorum var dedim. Hay hay buyur dedi. Elektrikte faz iletkeni yüke gider nötr dönüştür değilmi dedim evet dedi. Peki dedim sen 3 tane 120'lik boruyu geliş için kullanıp bir tane 70'liği gidere bağlarmısın dedim. Delimiyim dedi hemen, ama elektrikte 3x120+70mm2* kablonun faz kesitleri 120'lik nötr kesiti 70'lik dedim. Durdu şaşırdı beni kandırma nötr'de 120'likdir dedi katalog açtım gösterdim dondu kaldı sonra açıklamama bile fırsat vermeden kızdı gitti* :D* çok hoş bir anımdı...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sağolasın Teknikadam_41

Hoş bir anı.bu saatteki gülme ömür kattı ömrümüze.

muhabbetiniz bol olsun, teşekkürler üstad. harika cevap...

Borulardan anlamasamda elektrikten anlamadığım gibi güzel anıya benziyo ama tam olmuş :D

Teknikadam_41 ' Alıntı:
Makine mühendisi arkadaşla hep şakalaşırdık ben ona tenekeci o bana lambacı :) bir gün tenekeci arkadaşım bana yaa elektrikte ne var faz nötr al götür diye takıldı içimden dedim ''sen çok kaşındın''. Madem o kadar kolay bu elektrik gel bakalım sana bir sorum var dedim. Hay hay buyur dedi. Elektrikte faz iletkeni yüke gider nötr dönüştür değilmi dedim evet dedi. Peki dedim sen 3 tane 120'lik boruyu geliş için kullanıp bir tane 70'liği gidere bağlarmısın dedim. Delimiyim dedi hemen, ama elektrikte 3x120+70mm2 kablonun faz kesitleri 120'lik nötr kesiti 70'lik dedim. Durdu şaşırdı beni kandırma nötr'de 120'likdir dedi katalog açtım gösterdim dondu kaldı sonra açıklamama bile fırsat vermeden kızdı gitti :D çok hoş bir anımdı...
SAGOLUN HARIKA BIR ANI BU KAVGA NE ZAMAN BITECEK ACABA

Yok bizim dostluklarımızda uzun süreli alınganlıklara yer yoktur ibrahim arkadaşımla can ciğeriz ;)

Teknikadam_41 ' Alıntı:
Yok bizim dostluklarımızda uzun süreli alınganlıklara yer yoktur ibrahim arkadaşımla can ciğeriz ;)
hocam ben sızın aranızdakı kavgadan degıl .makinacılar ile elektrıkciler arasındakınden bahsetmıstım.benzer bır olay benımde basımdan gectı.mekanıkcı bır arkadas sen ne ıs yapıyorsunkı dedı bana ıkı tane kablo baglıyorsun dedı.bende kolaysa gelde bagla bakalım goreyım dedım.aynı arkadas mekanık montaja gıttıgı bır yerde 4 kw lık bır motorun kızartma olmasına sebep oldu.ne oldu deyıncede
yandı dedı.bende ona oyle ıkı tane kabloyla olmuyormu dedım

GÜzeldİ Ama 3 Fazli Sİstemlerde NÖtr Fazla Kullanilmaz Onun İÇİn NÖtr İletkenİ DÜŞÜk Kesİtlİ Olur
elektrİktede Meesela 1 Fazli Sİstemde GİrİŞ Akimi (faz) Ne İse ÇikiŞ Akimida (nÖtr)o Olur Yanİ Örnek YanliŞ Maalesef

verdiğim örnek zaten 4 damarlı kablo yani üç fazlı sistem için. Üç fazlı dengeli yüklerde nötr iletkeninden akım akmadığını dengesiz yüklenme arttıkça nötr'den akım akmaya başladığını sitemizde vektörlerle göstererek açıkladım çok yeni olduğun için siteyi gezmemişsin belli, dikkatininde az olduğu verdiğim örneğin üç fazlı sisteme ait kablo olduğunu anlamamandan belli.* ;D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,250
Kullanıcılar
450,062
Son üye
elektronikcibirisi

Yeni konular

Geri