temel topraklama sorusu

Arkadaşım konuyu iyice incelersen emin ol cevabını bulacaksın. Kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
osocan ' Alıntı:
cok kral adamlar varken sormadan gecemıyecem topraklama nın ıyı olup olmadıgını nasıl saglıklı olcerız bı sıstemde?
sımdıden saygılar

Merhaba,
Eğer nötr hattına güveniyorsan ve sıfırlama yapmamışsan; Dandik bir ölçü aleti ile önce faz-nötr arası gerilimi sonra faz toprak arası gerilimi ölçersin. Fazla bir fark göremiyorsan topraklaman iyidir. Yok eğer emin olmak istiyorsan biryerden MEGER aleti bulman lazım.

Topraklama iletkeninin (diyelim ki 120 lik örgülü bakır) demir donatıya doğrudan temas etmesinin bir sakıncası var mıdır? Çünkü bazı başlıklardaki yazılarda temas ettirilmemeli denmiş, bazılarında sadece klemenslerle 2-3 metrede bir irtibatlanmalı denmiş. Doğru olan hangisidir?

Temel topraklaması ingilizce kaynaklarda bu uygulamayı ilk yapan kişinin adı ile "Ufer" topraklaması olarak anılmaktadır.

Ufer bey 2. dünya savaşı sırasında Amerikan ordusuna danışmanlık yapmaktadır ve bu uygulamayı
Arizona çölünde bomba depolarında gerekli olan iyi bir topraklama elde etmekte kullanmıştır.

Ufer topraklaması, yeni yapılan tesislerde ucuz ve güçlü bir topraklama elde edilmesini sağlar. Bu yöntem, betonun nemi kolayca emme ve uzun süre bünyesinde tutma özelliğine dayanmaktadır. Beton içindeki metal malzemeler birbirlerine bağlandığında toprak içinde kalan beton kütlenin ebatlarıyla orantılı olarak bir topraklama elektrotu elde edilmiş olur.

Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar için:

www.meslekidenetim.com/topraklama/temeltopraklama.doc

Merhaba

arkadaŞlar
temel topraklamasi neden yapilir cevap yildirma karŞi koruduĞu yÖnÜnde
8İnanin bİlmedİĞİm İÇİn soruyorum-cehaletİm,İde mazur karŞilayin )bİnanin demİrİ İle yildirim yada -eŞpotanselleme arasinda nasil bİr baĞ vardir.İŞİn İÇİnden Çikamiyorum.hİÇ gÖrmedİĞİm dokunmadiĞim bİnanin demİrlerİ İle ben bİna İÇİnde eŞ potansİyele sahİp olsam ne yazar,yada bu yildirma karŞi nasil bİr gÜvence saĞlar?

haan arkadaşım.Forumumuzda,yeterli bilgi olduğuna inanıyorum.Eksik kısımları tamamlamak için "Top-
raklamalar Yönetmeliği"ni incelemenizi öneririm.Yönetmeliği EMO linkinde bulabilirsiniz.

Fahri bey,
Temel topraklaması ile ilgili bir dolu bilgi var ama bence (affınıza sığınarak söylemek isterim) hepsi teğet geçilmiş bilgi..NEDEN TEMEL TOPRAKLAMASI yapılır bence net yanıtı yok..Böyle bir bilgi varsa forumda bana yardımcı olurmusunz..enazından linki gönderbilirseniz..
hani,böyle bir bilgi varda boşuna msj yazıyorsamda çok özür dilerim ama böyle bir bilgi sitemiz de yok..!!
nasıl yapılır güzel ve önemli...ama dahada önemlisi neden yapılmalı..bana ne getirisi olacak..
ilginize şimdiden tşkler..

haan arkadaşım.Sorunuz,NEDEN TEMEL TOPRAKLAMASI YAPILIR.
1-Bina olan her yerde,temel topraklaması yapılması,yönetmeliklere göre zorunludur,
2-Hangi metotla hesap yaparsanız yapın,belli uzunluktaki iletkeni kullanmak zorundasınız,
3-Bu iletkeni ( 50-100-500 mt olabilir ),hazır açılmış çukura yerleştirmeden daha fazla GETİRİSİ olan ne
olabilir,
4-emo,etmd,paratöner firmaları ve google da arattırma yaparak,geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Geri