Temel topraklama da çatıya çıkan filizler birbiri ile bağlanıyor mu ?

benimde mühendisten duyduğum..
topraklama şeritleri çatıda birleştirilir bi nevi faraday kafesi olur.
aslında bunun esasa amacı
evlerde kullandığımız elektronik cihazların yaydığı manyetik alanın absorbe edip insan üzrindeki etkisini azatmak mümkünse sıfıra indrmekmiş.betonun içinde kalmasının nede ise en iyi topraklayıcı beton muş

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaten bina temelinde, temel demirlerine bağlanan topraklama sisteminin, çatıya kadar çıkarılmasının bir mantığı yok. Özel binalarda ( HES, Trafo merkezi vb ) topraklama prizleri olarak üst katlara çıkarılabilir,amacı; topraklama yapılacak ekipmanlara bağlantı oluşturması içindir.Ama konutlarda bir esprisi yok.

Faraday kafesinin ise bina topraklaması ile alakası yok.Faraday kafesinde yakalama uçları olur ve çatı üstüne çıkar, bina içinde veya çatı içinde kalmaz.

kardes senın bahsettıgın kolon ıcınden cıkan fılızler temel topraklamayla hıcbır alakası yoktur.sadece daha sonradan cıkılacak ust katlar ıcın temel olusturuyor.temel topraklama temelden gırıs ana panosuna baglanır.saygılar

benimde mühendisten duyduğum..
topraklama şeritleri çatıda birleştirilir bi nevi faraday kafesi olur.
aslında bunun esasa amacı
evlerde kullandığımız elektronik cihazların yaydığı manyetik alanın absorbe edip insan üzrindeki etkisini azatmak mümkünse sıfıra indrmekmiş.betonun içinde kalmasının nede ise en iyi topraklayıcı beton muş
Bu arkadaşımızın dediği gibi, aynı zamanda ıldırımdan korunma parotener hatta bunları dediği gibi max. 20x20m kareler şeklnde birbirine bağlıyacaksın.

çatıya çıkan filizler aynen temelde olduğu olduğu gibi birleştirilir. çatı derken son kat beton demirleri üzereinde . çatı üzerinde faraday kafesi var ise faraday için tekrar filiz çıkmak gerekiyor. çatı üzerine çıkan filizler faraday için yapılan som bakırlara birleştirilir...

Zaten bina temelinde, temel demirlerine bağlanan topraklama sisteminin, çatıya kadar çıkarılmasının bir mantığı yok. Özel binalarda ( HES, Trafo merkezi vb ) topraklama prizleri olarak üst katlara çıkarılabilir,amacı; topraklama yapılacak ekipmanlara bağlantı oluşturması içindir.Ama konutlarda bir esprisi yok.

Faraday kafesinin ise bina topraklaması ile alakası yok.Faraday kafesinde yakalama uçları olur ve çatı üstüne çıkar, bina içinde veya çatı içinde kalmaz.

temel topraklama filizlerinin çatıya çıkmasındaki amaç faraday için binanın dış cephesinden yapılan iniş iletkenlerini ortadan kaldırmek içindir...

Faraday kafesi içerdeki malzemeleri veya binayı dışarıdaki elektrik alanlarından korumak için yapılır.Ayrıca faraday kafesi için yakalama uçları ve binanın topraklamsından ayrı bir topraklamaya ihtiyaç duyulur.
Bu çıkan filizlerin ne olduğu projesinde veya mahal listelerinde yazıyordur.

Arkadaşlar ben bu konuyu açarken filiz kelimesini kullanmam yanlış anlaşılmalara neden oldu.Ben ne demek istediğimi baştan anlatayım.Binanın temeli atılırken galvaniz şerit binayı çevreleyecek şekilde döşeniyor.Temele döşemiş olduğumuz galvaniz şeritden projesinde ki sayıya göre belli yerlerden yatay ve dikey uç bırakılır.Yatay uçlar topraklama kazıkları ile irtibatlandırılır.Dikey uçlarda binanın son katına kadar uzatılıyor.Ben filiz derken bu dikey şeritleri kastetmek istemiştim.Eklediğim resime bakarsanız daha iyi anlaşılacağını düşünüyorum.Benim sorum bu çatıya kadar çıkan galvaniz şeridin çatı katına kadar çıktıktan sonra ne yapılacağı.Yapılan uygulama binanın temelinde döşendiğimiz gibi son katta da binanın etrafının çevrelenmesi şeklinde.Bunun amacını nedir?

hayır son katına kadar uzatılmıyor ana pano topraklama barasında son buluyor.
eğer kablo bacası yapılacaksa her bağımsız bölmeye ayrı ayrı topraklama hattı çekmektense bağlantı filizini kablo bacası boyunca son tali panonda (varsa asansör makina dairesinde) son bulur. tali pano topraklamaları bu kablo bacası boyunca uzatılmış şeride irtibatlandırılıyor.
kolay gelsin.

ademcik arkadaş aşağıda ki projeyi inceleyebilir misin

Ekli dosyalar

• Topraklama.dwg.zip
    145.1 KB · Görüntüleme: 22

Forum istatistikleri

Konular
128,203
Kullanıcılar
449,985
Son üye
sSait Başdaş