Tek faz mı 3 faz mı

Arkadaşlar benim sorum:
nyy 3*120+70 kablo ile 210kVA güç için trafodan 220 metreye AG kablo çekilecek. Mesafe uzun olduğundan gerilim düşümü hesabında takıldım. Yükümüz ağırlıklı olarak mono faze olduğundan gücün fazlara eşit dağıldığını düşünüp gerilim düşümünü 70kVA nın 220 V ile taşınması gibi düşünmelimiyiz. Böyle yapıldığında gerilim düşümü %9,47 oluyor. Gücü paylaştırmadan ise 380 de aynı kabloyla olursa %4,76 oluyor. Hat sonunda 3 fazlı yük olmadığında bu yöntem mantıklı değil mi?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hesabınızı,trifazeye göre yapmanız doğrudur.Trifazede,nötrden geçen akım daha küçük ! olur.Bu nedenle,nötrdeki gerilim düşümü daha az olur.

Son düzenleme:
hattın ucuna 3 fazlı sistem bağlayacaksanız zaten 3 faz çekmeniz gerekiyor. monofaz bağlayacaksanız neden 3 faz çekiyorsunuz. benim kafam karıştı. :)

Aslına bakarsanız soruyu sorarken benim de kafam karışmış biraz. 3 faz çekilecek rst ama yükler 220 ile calışacan yüklerdi. Anladım ki yükün ne oldugu çok da önemli değilmiş. Teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,229
Kullanıcılar
450,019
Son üye
ivanko_100

Yeni konular

Geri