Tek Butonla İler Geri Yapılır mı?

KARANLIK 61 kardeşim bu yaptığın proje çalışır ama randuman alamazsın gerçek bir uygulama yaparak bu sistemi ben yaptım kumanda çalışıyor ama salise ile oyun oynaman gerekiyor mesela eğerki butonu elinden 1 saniye gibi bir süre ile tuttuğunu farzadelim R1 çeker R1 KM1 i tetikler KM1 R2 yi tetikler R2 R5 i tetikler bu devrenin çalışması için km1 kontak kapatmadan sen butonu elinden çekmen lazım projeyi iyi incele kardeşim eline sağlık uğraşmış yapmışsın ama sağlıksız simülasyon programında çalışıyor sıkıntı yok lakin uygulamaya gelince milisaniye ile oyun oynaman gerekiyor yinede teşekkür ederim eline sağlık

bunyerdem saygılar efendim 1 kontaktör kullanarak matora 2 yönde nasıl start verebiliriz onu bana çizipte göndersene çünki kendimden utanıyorum artık ,

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu devreyi kullandım sorun yaşamadım iki uygulamayıda ayrı projelerde denedim butona saniyaden fazla dokunmadıgım için yaşadıgın problem hakkında yorum yapamam saliseler senin için önemli ise alternatifin logo yada plc olabilir set reset komutları ile salisede yapmak istediğin bütün çözümlere cevep bulabilirsin zaten logo ile kumanda arasında çok maliyet farkı olmaz daha az kablaj daha kısa çözüm olur senin için sadece biraz zaman ayırıp yazılımı olşturman gerekir kumanda olarak başka çzüm oldugunu düşünmüyorum yada ben bilemiyorum dostum

arkadaşlar iyi hoşta ileri geri sistemlerde başımızı agrıtan en buyuk konu motorun tam olarak durmadan devir degiştirmesidir. aşırı akım çekimlerine ve sargıların yanmasına sebep verir. ben tek butonla tavsiye etmem. eger kurulacaksada tek butonla mutlaka mekanik firenleme onerırım. mekanik olmazsa da dinamik firenleme olmalı bence.

birde bu tur devrelerde set reset salterı kullanmak daha mantıklı olmazmı. plc ye de gerek kalmamıs olur malıyetı de duser.

arkadaşlar iyi hoşta ileri geri sistemlerde başımızı agrıtan en buyuk konu motorun tam olarak durmadan devir degiştirmesidir. aşırı akım çekimlerine ve sargıların yanmasına sebep verir. ben tek butonla tavsiye etmem. eger kurulacaksada tek butonla mutlaka mekanik firenleme onerırım. mekanik olmazsa da dinamik firenleme olmalı bence.

birde bu tur devrelerde set reset salterı kullanmak daha mantıklı olmazmı. plc ye de gerek kalmamıs olur malıyetı de duser.

eklemiş oldugum ikinci şemada direk sağ sol degil durduktan sonra sol yapabilirsin yani ilk şema buton kilitleme ikinci şema elektriksel kilitleme olarak çalışıyor

akım tetikleme röleriyle yapılabilir tek bastığımda ileriye gider sınır anahtarıyla durar ve tekrar geriye bastığımda geriye gelir sınır anahtarıyla durur. sınır anahtarı yerine sensörlerde olabilir. tek bastık giderken bir daha bastık durabilir vb.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,981
Son üye
Muhammeddt

Yeni konular

Geri