tek butonla üç motor kontrolü

simarik50

Üye
arkadaşlar mrb. benim sorum
starta ilk basışta 1. motor çalışacak.
starta ikinci basışta birinci motor duracak ikinci motor çalışacak.
starta üçüncü basışta ise iki motor birden çalışacak.
starta dördüncü basışta ise tüm motorlar duracak.
starta beşinci basışta ise işlem başa dönecek.

bununla ilgili kumanda devresinde bana yardımcı olurmusunuz ?

Merhaba simarik50 CD4017 li bir devre yapacaksınız çıkışkarına diyotlar koyarak hangi motora start vermek isterseniz onun kumanda rölesine bağlayacaksınız.Butonuda 4017 nin clock ucuna bağlayacaksınız şimdilik bukadar.Kolaygelsin

bu işi bir plc yardımıyla yapabilirsin
programda bir tane sayıcı kullanırsın
sayıcı girişine butonu bağlarsın
eşitlik komutlarıyla sayıcı değeri 1 e eşitse birinci çıkışı aktif et
2 ye eşitse 2 çıkışı aktif et şeklinde devamını programlarsın,
az plc bilgimle bunlar aklıma geldi hatam varsa affola

eger bu işi plc kullanmadan sadece kumanda ile yapacaksan senın bi sürü röle ye ihtiyacın var kilitlmemli bi sistem olacaktır illaki

soruyu sorarım kacarım olmuş :) en masrafsızı eyüp ün önerdigi. bu bir ödev ise kontaktör mantıgı ile tasarlamak istiyorsan bir butonla start stop devresini yapazaksın. star verdigin röleye 1 adet counter bagla 1 . basma atamasını 2. basma atamasını counterdan sür. kolay gelsin bu işte acemiyim diyorsan. daha kolay sorularla işe başla

butona basınca 1 motor-1 butona bas 2 motor- 01 butona bas 3 motor 11 butona bas çikişlar 00 stop

Herkese merhabalar.. Arkadaşlar bana solid works te çizebileceğim ve animasyonunu yapabileceğim bir dişli çark kutusu vb. bir mekanizma lazım yardımcı olabilirmisiniz!!! yada hazırının bir örneği varmıelinizde lütfen yardım edin ödev için bana lazım ve az bir zamanım var şimdiden teşekkürler =)

Bir flaşör ve bir çok röle gerekir.
Kainatda en özgün olan yegane unsur zamandır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri