tava tesisatı..nasıl yapılır?

::cANER::

Üye
tava tesisatı..nasıl yapılır arkadaşlar?işin şeytani yönleri nelerdir taşeron olarak? :)kuvvetli akım ve zayıf akım..kullanılan tava 10-20-30-50cm lik..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
tava tesisatı..nasıl yapılır arkadaşlar?işin şeytani yönleri nelerdir taşeron olarak? :)kuvvetli akım ve zayıf akım..kullanılan tava 10-20-30-50cm lik..

Şeytanlık derken mesela sadece tava genişliği referans alınmaz bunun yüksekliği ve kalınlığıda önemlidir işi yapanlar burdan kaptırmaya çalışırlar :)
Malzeme farkı sıcak daldırma mı pregalvaniz mi? genelde ucuz olan tercih edilir.

Bunun dışında dikkat etmen gereken montaj şekli duvara konsolla mı? yoksa askı tij takımıylamı? Ayrı bir husus dönüş,birleştirme elemanları vardır envayi çeşit bunları orjinal kullanmak yerine spiralle tavayı doğrayıp cambazlık yapan ustalarımız mevcut. Hani şu tavadan insan yapabilen ustalar :) bunlar toplam maaliyeti düşürür (tabiki usta acemi değilse ve bu parçaları yapmak için saatlerce uğraşmıyorsa) Ayrıca montajda yapılan çakallıklar abi her ekte iki civata somun eksik attım bu kadar arttı bak, rondelamı one ya ne gerek var gibi laflar.
Başkada aklıma gelen yok :rolleyes:

Son düzenleme:
Şeytanlık derken mesela sadece tava genişliği referans alınmaz bunun yüksekliği ve kalınlığıda önemlidir işi yapanlar burdan kaptırmaya çalışırlar :)
Malzeme farkı sıcak daldırma mı pregalvaniz mi? genelde ucuz olan tercih edilir.

Bunun dışında dikkat etmen gereken montaj şekli duvara konsolla mı? yoksa askı tij takımıylamı? Ayrı bir husus dönüş,birleştirme elemanları vardır envayi çeşit bunları orjinal kullanmak yerine spiralle tavayı doğrayıp cambazlık yapan ustalarımız mevcut. Hani şu tavadan insan yapabilen ustalar :) bunlar toplam maaliyeti düşürür (tabiki usta acemi değilse ve bu parçaları yapmak için saatlerce uğraşmıyorsa) Ayrıca montajda yapılan çakallıklar abi her ekte iki civata somun eksik attım bu kadar arttı bak, rondelamı one ya ne gerek var gibi laflar.
Başkada aklıma gelen yok :rolleyes:

Teşekkürler güzel bir çalışma olmuş. Aslında birleşme/dönüş elemanları, tava boyutları için bir şartname yoksa diğer üçkağıtlar iyi bir denetimle belirlenip düzelttirilebilir. En azından yapacak olan taşeron önceden uyarılıp bu yollara sapması önlenebilir.

teşkkr ederim arkdaşlar..galvaniz tava kullanılıyor..konsol olarak kullanılıyor..evet haklısıın makina19 tüm blokları düşünürsek ayrı bir vida civata maliyeti çıkar dikkat etmek lazım :))tavaları kesiyorlar kirişlere denk geldiğinde birleşim noktalarında eğim vermek için bikaç yerden kesim meyil veriyorlar..konsolları 1m arayla atıyorlar kuvvetli akımın oldugu yerrlerde..zayıf akımda 2m ye çıkıyor..teşkkr ederim bilgilendirdiğinz için arkadaşlar üstadlar :))

kuvvetli akım da kablo yükü fazla olucağından ağır hizmet tipi tava kullanılması gerekir tavada ileriye dönük eğilme yamulma olmaması için ağır hizmet tipi tava içe doğru kıvrık olanlardır.

isin seytanligini dusunuyorsan dikkat et isini kontrol senden daha seytan olmasin sen isi bitirdim ucuza getirdim dereken o sana yaptigin isi sana tekrar sokturmesin.inan ben oyle kendini akilli sanan bir cok taseron gordum ve inan bir cok islerinide onlara tekrarlattirdim.bir is yapiyorsan hakkini vermelisin sen daha ise baslamadan isin seytanligini dusunuyorsan sen bu iste pek ekmek yiyemezsin.unutma cekirge iki kere sicrarmis.isin nasil yapilacagina gelince her tavaci elektikci her elektrikcide tavaci olamaz.sen isi once kafanda tasarlayacaksin en mantiklisi en pratigi ve en saglami nasil olur onu dusuneceksin ve bismillah deyip ise koyulacaksin birde tavalari tasiyacagi kablolarin kesitlerine ve sayilarina gore sececeksin.tavanin cinsini soylemeyecem bir cok arkadas bahsetmis zaten.sozlesmende ne yaziyorsa onu kullan aksi sana pahalliya patlayabilir

aslına bakarsan kontrol benim işi yeni öğrendiğim için üstadlara sorayım dedim..

arkadaşlar bir sorum olacak .. Tava imalatı yapacağım fakat tavan fabrikaların tavanı gibi çelik aksamlardan oluşuyor. bu sebeple illa duvardan mı desteklemem gerekiyor.. teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,245
Kullanıcılar
450,051
Son üye
Rezly

Yeni konular

Geri