Tarla sulama elektriği

uguryns

Üye
Arkadaşlar merhaba tarlama sulama amaçlı elektrik bağlatmak için bir mühendisle proje için anlaştım önümüzdeki tarla muafakat vermediği için projeyi değiştirdik projede iki direk çizmiş arkadaş biri taşıyıcı 10l diğeri tutucu 8l projede onaylanmış. Piyasadan fiyat aldığımda 50.000 gibi rakamlar söylüyorlar direklerin tanesi 10.000 liradan başlıyormuş taşıyıcı direğini anlıyorum ama tarla içinde 8l direk bana biraz abartı geldi 1 dönüm bile olmayan tarlanın içinde kocaman direk ve bölgede hiç böyle bir şeye rast gelemdim. Bilen birileri varsa aydınlatırsa sevinirim proje doğru mudur , değil midir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar merhaba tarlama sulama amaçlı elektrik bağlatmak için bir mühendisle proje için anlaştım önümüzdeki tarla muafakat vermediği için projeyi değiştirdik projede iki direk çizmiş arkadaş biri taşıyıcı 10l diğeri tutucu 8l projede onaylanmış. Piyasadan fiyat aldığımda 50.000 gibi rakamlar söylüyorlar direklerin tanesi 10.000 liradan başlıyormuş taşıyıcı direğini anlıyorum ama tarla içinde 8l direk bana biraz abartı geldi 1 dönüm bile olmayan tarlanın içinde kocaman direk ve bölgede hiç böyle bir şeye rast gelemdim. Bilen birileri varsa aydınlatırsa sevinirim proje doğru mudur , değil midir?
@sami inci bey neden ve neye kızdınız anlayamadım ?

Projeyi görmeden nasıl projenin doğru veya hatalı olduğunu yorumlayalım.Daha çok bilgi gerekiyor.50 metreyi geçemez direkler arası mesafeniz. 8I direğin neresini abartı buldunuz tam olarak daha küçüğü yok zaten

Projeyi görmeden nasıl projenin doğru veya hatalı olduğunu yorumlayalım.Daha çok bilgi gerekiyor.50 metreyi geçemez direkler arası mesafeniz. 8I direğin neresini abartı buldunuz tam olarak daha küçüğü yok zaten
projeyi ekledim bilmediğim için ve o bölgede denk gelmediğim için soruyorum.

Ekli dosyalar

• tara.pdf
    197.1 KB · Görüntüleme: 32
10I direk ile şebekeden enerjiyi almış 211/8 ada parselin üzerinden 35 metre havaii hattı geçirip sizin parselinizin içinde hattı durdurmuş.Tarlanın ortasında direk olmasın istiyorsanız yeraltı kazısı ile kabloyu getirebilirsiniz. Fakat ilgili dağıtım şirketi enerji müsadesini o şekilde vermiş olması gerekir.

10I direk ile şebekeden enerjiyi almış 211/8 ada parselin üzerinden 35 metre havaii hattı geçirip sizin parselinizin içinde hattı durdurmuş.Tarlanın ortasında direk olmasın istiyorsanız yeraltı kazısı ile kabloyu getirebilirsiniz. Fakat ilgili dağıtım şirketi enerji müsadesini o şekilde vermiş olması gerekir.

1-) bunu değiştirme şansımız var mı?
2-) yeraltından geçerse direğe gerek yok mu?

İlgili proje müellifi ile görüşmeniz daha doğru olur. Süreç başa dönebilir. Zaman olarak uzayabilir. Proje müellifi ilave para talep edebilir. Dağıtım şirketi müsade etmeyebilir vs. vs. Yeraltından geçerse direğe gerek kalmaz. 8 ve 9 nolu parsellerin sınırından kazı yapıp kabloyu kendi parselinize getirebilirsiniz. Ama ekin yapıyor sanırım arazinin sahibi. Sınırdan 1 metre derinlikte kabloyu götüreceğinize ikna edip muvafakatname alabilirsiniz.Dağıtım şirketi sayacın okunabilir noktada olmasını ister.Ona dikkat edin
1703494507599.png

İlgili proje müellifi ile görüşmeniz daha doğru olur. Süreç başa dönebilir. Zaman olarak uzayabilir. Proje müellifi ilave para talep edebilir. Dağıtım şirketi müsade etmeyebilir vs. vs. Yeraltından geçerse direğe gerek kalmaz. 8 ve 9 nolu parsellerin sınırından kazı yapıp kabloyu kendi parselinize getirebilirsiniz. Ama ekin yapıyor sanırım arazinin sahibi. Sınırdan 1 metre derinlikte kabloyu götüreceğinize ikna edip muvafakatname alabilirsiniz.Dağıtım şirketi sayacın okunabilir noktada olmasını ister.Ona dikkat edin Ekli dosyayı görüntüle 104048
9 nolu parsel izin vermediği için 8 nolu parselden muvafakat aldık 9 nolu parsel izin verseydi tek direkle bu işi çözecektik. 8 nolu parselden muvafakatımız var kazarak bu işi daha düşük maliyete çözebilir miyiz hocam?

Bağlantı görüşünüz size havai çıkmış ise dağıtım şirketi buna uygun görmüştür.

Projeyi yapan arkadaş ile yeraltı alternatifini değerlendirin. Fiyat yönünden daha ucuza çıkmaz. Ama dağıtım şirketi izin verir mi sormak gerekiyor. Projeyi yapan arkadaşın yanlış bir davranışı görünmüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri