Taşınabilir 220 volt güç kaynağı

Herkese merhabalar. Aklımda bir proje var ama bu konularda çok fazla bilgim yok bu yüzden sizlerin desteğine ihtiyacım var.

Oyuncu dizüstü bilgisayarım var. Bilgisayar çok güçlü ancak bunun bir negatif etkisi var: Şarjı çok çabuk bitiyor. Bu yüzden ben de okul sırasında çantamda taşıyabileceğim bir güç kaynağı sistemi yapmak istiyorum. Planım şu şekilde;

1 adet 12 volt, 20 amper jel Yiğit akü
1 adet mexxsun 300 watt inverter
1 adet solar güneş paneli akü şarj kontrol regülatörü (akümü, bir dizüstü bilgisayar adaptörü vasıtasıyla bu regülatöre bağlayarak şarj etmeyi deneyeceğim)

Bilgisayarım en fazla 120 watt güç çekiyor.

Sistem tahmini 10-12 kg olur herhalde. Bu benim için sorun değil. Ayrıca aletlerin ölçülerine baktım, çantama sığıyor.

Abilerim, kardeşlerim ne dersiniz, böyle bir sistem ile okuldayken bilgisayarımı elektriğe bağlı bir şekilde kullanabilir miyim? Foruma daha yeni üye oldum hatam varsa affola. Cehaletim çok göze çarpıyorsa mazur görün, saygılarımla.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
okulda elektrik yok mu? kimseye oyun oynama demem ama hayat maalesef oyun değil. başarının sırrı bilgi ve o bilgiyi doğru ve verimli kullanmakta, pratiğe çevirmekte. ama gamer isen bilemem.

Merhabalar, çok güzel sorular sordunuz. Açıklık getireyim: Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim. Dizüstü bilgisayarımı yüksek performansta oyun için değil eğitimim için kullanıyorum. Okulda tabii ki elektrik var, ancak amfilerde elektrik almak mümkün değil, aynı şekilde bina dışarısında da bilgisayarımla çok vakit geçiriyorum.

soru çok kazık yerden geldi, hesap kitap benim işim değil. ben tamirciyim, kafam biraz ters çalışır, şimdi aküye step up bir devre takarım. direkt 19 voltta kullanırım, ve(ya) 18650 pillerle 19 volt bir sistem (powerbank) yaparım, hem hafif olur hemde çabuk şarj olur. zaten yazdığın akü ile invertör fiyatının biraz üzerine 2 tane laptop için powerbank alabilirsin. ben sesli düşündüm kararı sen ver.

Haklısınız, doğrusu pek fazla bilgim olmadığı için kolay yolu seçmek istedim. Laptobun adaptöründe 19 volt 6.32 amper yazıyor. Peki bu değeri elde etmem için hangi konuda araştırma yapmam lazım?

Haklısınız, doğrusu pek fazla bilgim olmadığı için kolay yolu seçmek istedim. Laptobun adaptöründe 19 volt 6.32 amper yazıyor. Peki bu değeri elde etmem için hangi konuda araştırma yapmam lazım?
bu örnek al demiyorum sadece fikir sahibi olman için, eğer yaparım-yaptırırım dersen 6 X 3,7 =22,2 volt dip tepe nıktası 24,2 volt olur , 6 seri 6 paralel sistem yaparsın 18650 ile bir tane de step down ve şarj ünitesi, yani para senin ben sadece mantıklı kullanılabilir fikir üretirim tercih senin, akü kullanmak akıllıca değil, step upta amper kaybı yaşarsın step down da amper kaybetmezsin.
https://urun.n11.com/tasinabilir-sa...-c-14000mah-laptop-powerbank-siyah-P459403387

Son düzenleme:
bu örnek al demiyorum sadece fikir sahibi olman için, eğer yaparım-yaptırırım dersen 6 X 3,7 =22,2 volt dip tepe nıktası 24,2 volt olur , 6 seri 6 paralel sistem yaparsın 18650 ile bir tane de step down ve şarj ünitesi, yani para senin ben sadece mantıklı kullanılabilir fikir üretirim tercih senin, akü kullanmak akıllıca değil, step upta amper kaybı yaşarsın step down da amper kaybetmezsin.
https://urun.n11.com/tasinabilir-sa...-c-14000mah-laptop-powerbank-siyah-P459403387
Çok teşekkür ederim değerli bilgileriniz için. Aynen böyle bir sistem yapacağım sanırım. Tek bir sorum kaldı böyle bir sistem ile bilgisayarımı şarj etmem zararlı olur mu?

Bu videoyu mu izleyip aklınıza geldi ?

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri