Türbinle tahrik edilen genaratörün devri nasıl sabit kalır?

yonzoglu

Üye
merhaba
Benim sorum ;Anlatılan francis türbinlerde ayar kanatları ile güç ayarı yapıyoruz debiyi artırıp azaltarak ama bu sırada güç artrırken deviri nasıl sbt tutuyoruz?bazı kaynaklarda bununda ayar kanatları ile yapıldığı hızın değişimine göre kapatıp açtığı .Benim anlamadığım ayar kanatları hem gücü ve hemde deviri nasıl kontrol ediyor ?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Generetör şebekeye bağlı olduğunda devir ayarı yapmaya gerek kalmaz. Devir Şebeke frekansına kilitlenir. Kanatlarla güç ayarı yapılır. Sistem bağımsız çalışıyorsa durum değişir. Generetör yüklendikce devir düşer. Devri sabit tutmak için tahrik gücünü arttırmak gerekir. Böylece gücü ayarlayarak dolaylı yoldan devride ayarlamış oluruz.

Dikkat : Forum çok profosyenel olmadığı için yardımcı sargılardan uyartım gerilimlerinden vesaireden bahsetmedim. Yoksa bu işler okadar kolay değil..

Kolay gelsin.........

Generetör şebekeye bağlı olduğunda devir ayarı yapmaya gerek kalmaz. Devir şebeke frekansına kilitlenir. Kanatlarla güç ayarı yapılır. Sistem bağımsız çalışıyorsa durum değişir. Generetör yüklendikce devir düşer. Devri sabit tutmak için tahrik gücünü arttırmak gerekir. Böylece gücü ayarlayarak dolaylı yoldan devride ayarlamış oluruz.

Dikkat : Forum çok profosyenel olmadığı için yardımcı sargılardan uyartım gerilimlerinden vesaireden bahsetmedim. Yoksa bu işler okadar kolay değil..

Kolay gelsin.........

Sayın testcimurat üyemize yapmış olduğunuz yardımınız için teşekkür ederim güzel bilgiler veriyorsunuz. Ancak konuyu dağıtmadan ve başka yönlere çekmeden izninizle küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.

Profesyonel olmamak forumunun değil ancak bireylerin sorunu olabilir. Forumumuzun yönetimi tamamen profesyonelce yürütülmektedir. Ayrıca her biri dalında Türkiye'nin en iyisi olan çok kaliteli teknik elemanlar da forumumuzda aktif olarak bulunmaktadır.

Saygılar.

Sayın testcimurat üyemize yapmış olduğunuz yardımınız için teşekkür ederim güzel bilgiler veriyorsunuz. Ancak konuyu dağıtmadan ve başka yönlere çekmeden izninizle küçük bir düzeltme yapmak istiyorum.

Profesyonel olmamak forumunun değil ancak bireylerin sorunu olabilir. Forumumuzun yönetimi tamamen profesyonelce yürütülmektedir. Ayrıca her biri dalında Türkiye'nin en iyisi olan çok kaliteli teknik elemanlar da forumumuzda aktif olarak bulunmaktadır.

Saygılar.

Aslında bu forma katılıp fikirlerimi paylaşmamın tek sebebi formu profosyenel bulmamamdır.

Öncelikle teknik formüllere boğulmadan bilgi paylaşabiliyoruz. Ayrıca form yönetiminin amatörce çalıştığını (maddi çıkar gözetmeden) düşünüyorum.

Şundan emin olabilirsinizki günün birinde amatörlük ruhunun kaybedilip prafosyenel çalışıldığı hissine kapılırsam sahip olduğum bilgileri bu ortamda paylaşmam.

Sonuç olarak ekonomik çıkar sağlayan birileri varsa beleşe katkı olmaz :)))

Kolay gelsin............

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri