Tüplü tv de ortada dikey çizgi

led55

Üye
Merhabalar. schaub lorenz marka 55 ekran tüplü televziyonun var. televizyonu açıtığımda ortada dikey bir şekilde çizgi beliriyor. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir acaba. Teşekkürler

Vertikal arızası diye aratın.

Vertikal arızası diye aratın.
PATA KÜTE HÖÖRRŞŞK SMACK
@by lent i kötekleyeyim :)
O vertikal arızası değil horizontal arızasıdır.
Düşey çizgi olduğuna göre yatay (horizontal) devresi sorunludur.
Genellikle BU ve ya BUX tipli yanlış hatırlamıyorsam transitörler sorun çıkartıyordu.

PATA KÜTE HÖÖRRŞŞK SMACK
@by lent i kötekleyeyim :)
O vertikal arızası değil horizontal arızasıdır.
Düşey çizgi olduğuna göre yatay (horizontal) devresi sorunludur.
Genellikle BU ve ya BUX tipli yanlış hatırlamıyorsam transitörler sorun çıkartıyordu.
Ustam affınıza sığınıyorum tuplulerlw uzun zamandır haşır neşir olamıyorum malum teknoloji eskiyor ve ben başka meslek yapıyorum artık. Aklımda böyle kaldı, ben de başta yadirgiyordum yayaya neden vertikal yayaya horizontal denmesini ... Bana yapılan açıklama saptırma bobinlerin ve kontrol devrelerinin yönünden dolayı böyle isimlendirildikleri.

Ustam affınıza sığınıyorum tuplulerlw uzun zamandır haşır neşir olamıyorum malum teknoloji eskiyor ve ben başka meslek yapıyorum artık. Aklımda böyle kaldı, ben de başta yadirgiyordum yayaya neden vertikal yayaya horizontal denmesini ... Bana yapılan açıklama saptırma bobinlerin ve kontrol devrelerinin yönünden dolayı böyle isimlendirildikleri.
Tespih'te (teşpih mi idi ne idi unuttum) :D hata olmazmış.
Ben mizansel bir yaklaşımla anlattım esasen.
Amacım sana takılmak olsa da, konu sahibi arkadaşımıza yardımcı olabilmek idi.
Ben de tüplü'ler ile 20 yılı aşkın süredir haşır neşir değilim.
Tecrübelerim doğrultusunda yanıt vererek arkadaşımızı bilgilendirmeye çalıştım.
Eğer konu sahibi arkadaşımız bir şema ekleyebilseydi, muhtemelen direk olarak şu elemanlar bozulmuş diyebilirdik.
Hatta veritkal demiş olsan da doğru devreyi anında görebilir ve teşhiş koyabilirdik.
Sonuçta amacımıza ulaşır doğru tespitlerde bulunabilirdik.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri