Sunline 936B Isı Ayarlı Havya (İlk İzlenimim)

karadvt

Üye
Katılım
7 Kas 2017
Mesajlar
564
Puanları
33
Merhaba arkadaşlar ve ustalar.

Başta burası olmak üzere birkaç forumda yaptığım araştırmalar sonucunda ısı ayarlı havya almaya karar verdim. Tercihlerim arasında TT Technic 936, Class 936A ve Sunline 936B modelleri vardı. Satış sonrası servis desteğinin daha iyi olduğunu öğrendikten sonra Sunline aldım.

Ürüne gelince;

Kitabi özellikleri internette detaylı olarak var.

Kutudan çıkanlar:

- Ana ünite,
- Havya kolu,
- Bir adet orta kalınlıkta denilebilecek uç (SMD için daha incesine ihtiyaç duyabilirsiniz),
- Havya temizleme süngeri,

Uçları yaygın kullanılan uçlardan. Yerli sitelerde ve Aliexpress gibi Çin sitelerinde bolca uygun fiyatlara bulunabilir.

Güç tüketimi

Şunu hemen belirtmek gerekir ki ürünün kutusunda ve ilanlarda belirtildiği gibi 60 watt falan değil. İçerisindeki kullanma kılavuzunda 45 watt olduğu yazıyor.

Ben de aldıktan sonra merak ettim ve Unit UT210D true rms pensampermetre ile ölçtüm. Cihaz kapalı ve soğukken dereceyi sona yani 480 dereceye getirdim ve ölçtüm. 40 – 42 watt anlık güç tüketimi var.

Standı metal

Ürünün en beğendiğim özelliklerinden birisi çok hızlı ısınması diğeri ise havya standının metal olması. Havya standı tamamen metalden yapılmış. Ana ünite ise plastik olduğunu düşündüğüm sert bir malzemeden imal edilmiş.

Seramik rezistans

Seramik rezistanslı olan bu ürünün ısınması çok hızlı. Belirlediğiniz ısıya gelip duruyor ve ısıyı o derecede sabit tutuyor. Bunu üzerindeki heating yani ısıtma ışığından da gözlemleyebiliyorsunuz.

Isı ayar potu

Isıyı ayarlayan potun ayar ibresi yani getirdiğiniz dereceyi gösteren kısmı da potun tamamı gibi siyah olmasa da orası küçük beyaz veya başka renkli bir ok işareti olsa iyi olurmuş ama önemli değil. Ben oraya ince bir beyaz bant kesip en azından yakından bakmadan derecenin nerede olduğunu görüyorum. Bunun kafaya takılacak bir şey olmadığını düşünebilirsiniz ama az ışıklı bir ortamda, mesela akşamları, derecenin nerede olduğu yakınlaşmadan görünmüyor. Özetle, bant ile halledilebilir.

Havyanın gücü

Son olarak cihazın gücü fena değil. Daha önceden Solomon 40 watt, Solomon 30 watt, Marxlow 30 watt kalem havyları kullandım. Tabi ki de onların kullanım alanları daha farklı ama uygun bir uçla bu istasyon da onların yaptığı işleri yapabilir. Üzerinde gelen uçla aşağıda da fotoğrafını paylaştığım arızalı PC güç kaynağındaki lehimleri 350-400 derecede hızlıca erittim. Fakat yine fotoğraflarda göreceğiniz ince uçla bu tarz lehimleri eritmek epey zor oluyor. O daha çok SMD gibi ince işlerde işe yarıyor.

Yani uygun uçlarla biraz daha kaba işler de yapılabilir.

NOT: Ben bunları 1 günlük kullanımım sonucunda yazdım. Uzun vadede nasıl olur bilmiyorum. Dayanıklı mıdır, değil midir yine konuşuruz (Amatör olarak hobi amaçlı elektronikle ilgileniyorum. Sürçi lisan ettiysem affola).


IMAG2929.jpg
IMAG2930.jpg
IMAG2931.jpg
IMAG2932.jpg
IMAG2934.jpg
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

EA_EEE

Üye
Katılım
13 Ara 2017
Mesajlar
7
Puanları
1
Yaş
24
Çok beğendim anlatımınızı emeğinize sağlık ve hayırlı olsun diliyorum. Yalnız 60 watt lık ürünü satıpta 45 watt çıkması beni düşündürdü. Yakın bi zaman da inşallah ben de bu markadan alacağım. Yeni havyanızla iyi çalışmalar diliyorum.:)
 
Konu Sah
K

karadvt

Üye
Katılım
7 Kas 2017
Mesajlar
564
Puanları
33
Çok beğendim anlatımınızı emeğinize sağlık ve hayırlı olsun diliyorum. Yalnız 60 watt lık ürünü satıpta 45 watt çıkması beni düşündürdü. Yakın bi zaman da inşallah ben de bu markadan alacağım. Yeni havyanızla iyi çalışmalar diliyorum.:)
Teşekkür ederim. Ben bir sey almadan önce araştırırken boyle bilgilere ihtiyaç duyuyorum. Faydalı olduğuna sevindim.

60 watt denmesi ve 45 watt çıkması bana da tuhaf geliyor. Ben bu cihazı distribütöründen aldim. Demek ki orijinali bu diye düşünüyorum. Cihazın performansını ve malzeme kalitesini beğendiğimden ötürü de üzerinde fazla durmadım :)
 

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
106,878
Mesajlar
753,248
Kullanıcılar
397,040
Son üye
yigit41411

Yeni konular

Üst