Subwoofer Kabini Yapımı Hakkında

Yunusgr

Paylaşımcı üye
Selamlar,
Elimde görseldeki hoparlörden var. Muhtmelen Logitech veya türevi surround ses sisteminini bass hoparlörü bu.

8" büyüklük dışında teknik özellikleri maalesef yok elimde ama altta yakın özellikte olan bir ürünün linkini bırakacağım. Bunu subwoofer olarak kullanmak istiyorum. Mümkün olup olmadığını bilmiyorum. Eğer mümkünse kabin konusunda yardımcı olabilir misiniz?
Bir subwoofer olarak ne kadar verim alabilirim?

Mıknatıs kısmında yazan bilgiler şunlar:
XX-084101-01-49
4Ω 100-150W (O kadar olduğunu hiç sanmıyorum :D)

Benzeri olduğunu düşündüğüm hoparlör: Audes 75W87-4
İyi forumlar :)

Ekli dosyalar

• 5ecf03a0-baa1-4d7c-a2dd-2ceda45bd170.jpg
    5ecf03a0-baa1-4d7c-a2dd-2ceda45bd170.jpg
    340 KB · Görüntüleme: 31
  • 37329f82-3a77-4577-825d-90641e0a850f.jpg
    37329f82-3a77-4577-825d-90641e0a850f.jpg
    238 KB · Görüntüleme: 25
  • 39709df2-ec29-48f4-96e9-3946b25d84b3.jpg
    39709df2-ec29-48f4-96e9-3946b25d84b3.jpg
    350.3 KB · Görüntüleme: 21
Eyvah YUNUS gelmiş. Herkes saklansıın :D
Subwoofer için genel kriterler.
1 HOPARLÖR REZONANS FREKANSI.
2 HOPARLÖRÜN DUYARLILIĞI
3 HOPARLÖRÜN VEREBİLDİĞİ MAX SPL
4 HOPARLÖRÜN MAX GÜCÜ.
Bu tür verilere ulaşabilmek zor olduğu için bazı bilimsel testler gerekmektedir. Bu bilimsel testler yapılamıyorsa tek yapılabilecek şey mümkün mertebe büyük iç hacimli kabin tasarlamaktır.

Eyvah YUNUS gelmiş. Herkes saklansıın :D
Subwoofer için genel kriterler.
1 HOPARLÖR REZONANS FREKANSI.
2 HOPARLÖRÜN DUYARLILIĞI
3 HOPARLÖRÜN VEREBİLDİĞİ MAX SPL
4 HOPARLÖRÜN MAX GÜCÜ.
Bu tür verilere ulaşabilmek zor olduğu için bazı bilimsel testler gerekmektedir. Bu bilimsel testler yapılamıyorsa tek yapılabilecek şey mümkün mertebe büyük iç hacimli kabin tasarlamaktır.

Merbaha abi nasılsın :)

Hala o senin tasarladığın benim montajını yaptığım kabinleri kullanıyorum, hörül hörül çalıyorlar :) Geçenlerde anfide oluşan sorunu kısmen de olsa çözdüm şuan idare ediyorum. Belki daha sonra bi anfi yapabilirim ama şuan için acelesi yok.

Gelelim asıl konuyaa

1: Bunu ölçmek için hoparlörü tavandan iple asmak gerekiyordu sanırım değil mi :D ? Ama asmak yetmiyor elimde ölçü aleti yok maalesef. Rezonans frekansını 30~40 Hz kabul ederek devam edemeyiz değil mi?
2: Bu konu daha derin bir konu, analiz etmek beni oldukça aşar.
3: Ortalama bir değer olduğunu düşünüyorum yine bunu da ölçemediğim için.
4: Arkasında max 100-150w demişler ama, bu konuda kızacağını bildiğimden dolayı bir şey diyemiyorum :D Bu da çok yüksek değildir muhtemelen.

Teknik konulara böyle yaklaştığım için umarım çok dayak yemem abis senden :D

Son olarak büyük iç hacimli dediğin nasıl bir büyüklük? Eskiden bana tasarladığın kabinlerden fazlaca büyük mü?

Önceki hazırladığımız kabinin fotoğrafını ekte gönderiyorum. Kapak kısmını da kumaştan yapmıştım gayet şık duruyor :)

Ekli dosyalar

• 8442ccdc-c23f-4a2e-badf-bba8aebc7039.jpg
    8442ccdc-c23f-4a2e-badf-bba8aebc7039.jpg
    167 KB · Görüntüleme: 54
Rezonans frekansı 30Hz olan hoparlörleri böbrek dalak ne varsa satsan alamazsın.
Artık günümüzde uyduruk hoparlörler kaldı ne yazık ki.
Bu durumda hoparlörü ecik mıncıklayarak ezbere bir kabin yapmamız icab eder.
Kabinin iç hacmi (büyüklüğü) ne kadar fazla olursa o kadar rezonans frekansına yaklaşabiliriz.
Sana daha önce tarif ettiğim kabinlerden yapmak zor olacağı için INFINITIVE BAFFLE kabin yapmanı önerebilirim.

NOT:
Bass kabin esasen rezonans frekansı ile doğrudan ilişkili olduğu için en az 1m yüksekliğinde kabin yapmaya hazırlanmalısın.

Rezonans frekansı 30Hz olan hoparlörleri böbrek dalak ne varsa satsan alamazsın.
Artık günümüzde uyduruk hoparlörler kaldı ne yazık ki.
Bu durumda hoparlörü ecik mıncıklayarak ezbere bir kabin yapmamız icab eder.
Kabinin iç hacmi (büyüklüğü) ne kadar fazla olursa o kadar rezonans frekansına yaklaşabiliriz.
Sana daha önce tarif ettiğim kabinlerden yapmak zor olacağı için INFINITIVE BAFFLE kabin yapmanı önerebilirim.

NOT:
Bass kabin esasen rezonans frekansı ile doğrudan ilişkili olduğu için en az 1m yüksekliğinde kabin yapmaya hazırlanmalısın.
Bahsettiğin kabin türünü araştıracağım abi çok sağol.
Hızlıca bir baktım net bir bilgi yok ama arka kapağı olmayan tasarımlar çıktı karşıma, yanlış bakmadıysam :D Yani arka kısmı açık bir kabin daha önce görmediğim için ilginç geldi. Bundan bahsediyoruz değil mi?

Selam,
Elime Pioneer CS 570 Model boş hoparlör kabini geçti, bende hemen fotoğraflardaki hoparlörü içine yerleştirdim. (Ölçüleri 522mm yükseklik, 310mm genişlik, 215mm derinlik)

Tiz, mid ve hava portunun deliklerini elimdeki bez parçalarını yuvarlak şekle getirerek tıkadım. Çok fazla değil fakat bir miktar hava kaçışı oldu ama test amaçlı bu şekilde bir denemek istedim.

Bilgisayarımda bulunan ekolayzer yardımıyla sesi 30 Hz peak olacak şekilde 2-80 Hz arasına kadar daralttım ve test ettim. Test esnasında ses %70 civarında açıktı. Normalde kullandığım hoparlörleri ve uyduları çıkarttım.

Ekran Alıntısı.PNG

Aşağıda oyunlarda kullandığım headset mikrofonundan alınmış bir ses kaydı bırakıyorum. 40. saniyeye kadar olan kısımda yaklaşık 1 metre geriden ve biraz yukarıdan kayıt aldım. 40. saniyeden sonra hoparlörün dibinden ses kaydı almaya devam ettim.

Açıkçası bas seslerdeki derinlik bu seviyede fena değil gibi. Ses kaydında alçak frekanslar odada duyduğum kadar derin değil ama az da olsa var.
Yani kabin biraz daha büyük bir ölçüde olsaydı belki ses daha iyi olabilirdi gibi geliyor bana.

Bu testi kabin yapımı için ve hoparlörün rezonans frekansı için belki fikir oluşturabilir diye yaptım.

O müzikle test yapılmaz şununla yap dediğiniz şarkı varsa onlara da açığım :) Konuya kaydedip ekleyebilirim.

Ekli dosyalar

• bass-kabini-test.zip
    2.4 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Hoparlör kabinlerinin hesapları her hoparlöre göre değişir.
Teorik olarak infinitive baffle bir kabinin iç hacmi en azından 40 litre kadar olması gerekmektedir.
Bu hacim düşürülmek istenirse kabin içi havanın VAS kadar boşaltılması gereklidir.
Yani düşük ebatta kabin yapılmak isteniyorsa bass hoparlörü dibine kadar bastırılarak kabin için havanın bir miktarı dışarı alınır. Kabin hava almayacak şekilde kapatılır.
PEYNİİR hoparlörlerin çoğu peynirdir.

Bu eserde 35Hz bileşenli bass sesler bulunuyor.
Sisteminizi test etmek isterseniz uygun bir eserdir.
Ben bu eseri @memleket44 e dinlettiğimde, midem oynuyor demişti.

Bende zaten bu müziği bir konuda gördüm ve bununla test yapmak istedim. :D Fotoğraflarını çektiğim hoparlör açıkçası beni şaşırttı böyle bir sesle. Kulaklıkta dinlediğime yakın tabiki değil ama güzel ses verebiliyormuş :)

Belki diğer konumdaki yeniden yapacağım westra hoparlör kabinlerinin yanına bunu subwoofer olarak ekleyebilirim.

Pekii ölçüsünü verdiğim kabin takribi kaç litreye denk geliyor? Veya bunun bir formülü var mıdır?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri