Subwoofer Kabini Yapımı Hakkında

Hesablamalarıma göre bu kabin yaklaşık 31.5 litre yapıyor. Ama kendi yapacağım kabini takribi 502x202x412 ölçülerinde, iç izolasyonu olan ve sunta malzemeden yaparsam mantıklı olacak gibi. Bu ölçüler 41 litreye denk geliyor.
Kabin tasarım ilkesi.
Bass hoparlörün dıştan dışa çapı ölçülür. Örneğin 22cm olsun.
Bunu taşıyabilecek minumum ön plaka eni bulunur. Örneğin 28cm 3 er cm ön plakanın payı.
Ön plakanın mümkün mertebe dar yapılması önerilmektedir. Çünkü hoparlör titrediğinde ön ve arka plakaları daha fazla titreştirir. Ön ve arka plakaların titreşimi rezonans ta en büyük etkiyi oluşturmaktadır. Bu sebeple ön ve arka plakaların titreşiminin minumum olması istenir.
Derinlik hesabı. Yan plakların ölçüleri.
İkinci derecede önemli olup farklı frekanslarda rezonansa gelmesi kabini kullanılmaz hale getirebilir. Genel olarak ön plakanın eninden birkaç cm daha uzun olması tercih edilir.
Ön plakamız 28cm ise yan plakayı 35cm yapabiliriz. Fazla olması titreşimi artırır, az olması hop titreşimlerinde arka plakaya yapılan basıncı artırır.
En son yükseklik hesabı.
THIELE SMALL PARAMETRE hesaplarında elde edilen iç hacim bir kabinin minumum olması gereken hacmi vermektedir. Bu sebeple yapılacak kabinin iç hacmi bu hesaplamada bulunan değerden daha küçük olamaz ama daha büyük olması daha iyidir.
41 litreyi bulabilmek için yüksekliğin kaç olması gerektiğini rahatlıkla hesaplayabiliriz.

Bu hoparlörün tsp bilgileri maalesef elimizde olmadığından 41L hesabıyla ilerleyeceğiz. Şuan diğer konumdaki kabin projesini önce bitirmeye çalışacağım ama bu vermiş olduğun bilgileri orada da kullanacağım. Teşekkür ederim.

Açıkçası ben westra hoparlörlerin yanına bunu sub olarak düşünmüştüm ama westralar şaşırtıcı şekilde kaliteli bass veriyor. Çok ilginç ama düşük frekanslarda o kadar tatlı bassları var ki dinlemeniz gerekli :)
Ben çok şaşırdım.

Bu yüzden westraları bitirdikten sonra bu hoparlör için kabin yapacağım. Sonrasında buna sadece alçak frekanslarda çalışması için bir crossover ayarlayacağım.

Sub için iç hacim ölçüleri bu şekilde oldu son durumda.

Yükseklik: 420mm
Genişlik: 280mm
Derinlik: 350mm

Son düzenleme:
Bu hoparlörün tsp bilgileri maalesef elimizde olmadığından 41L hesabıyla ilerleyeceğiz. Şuan diğer konumdaki kabin projesini önce bitirmeye çalışacağım ama bu vermiş olduğun bilgileri orada da kullanacağım. Teşekkür ederim.

Açıkçası ben westra hoparlörlerin yanına bunu sub olarak düşünmüştüm ama westralar şaşırtıcı şekilde kaliteli bass veriyor. Çok ilginç ama düşük frekanslarda o kadar tatlı bassları var ki dinlemeniz gerekli :)
Ben çok şaşırdım.
CAHAL CİMBİLDEK @Yunusgr
Ben yıllardır bir çok arkadaşa ne diye öneriyorum bu hop'ları.
Çünkü aynı hoplardan ben de kıllanıyorm.. PARDON.. KULLANIYORUM.
Merak etme tüm kabin hesaplamaları bende mevcut.
20 sene önce kendime yapmış olduğum kabinlerden sana da yaparız olur biter.
Ancak ÖZEL bir durum oluştu.
Ben sana sadece tek bir baslı kabin yaptırmaya çalışırken sen kulak üstü düşüp 4 bass hoparlör buldun artık başın belada :D 😈
Neden dersek..
Madem ki 4 tane bass hoparlör temin edebildin, biraz daha ciddi düşünüp, çok çok kaliteli bir kabin yaparak veya yaptırarak üst seviye bir hoparlör sistemine sahip olabilirsin.
Şaka değil bu ayarda kabinler binlerce dolara satılmaktadır günümüzde. Ben benimkileri yıllar önce 1000$ a satlığa çıkartmıştım iyi ki de satılmamış.
YAPILACAKLAR:
Öncelikli olarak sipariş verdiğimiz filtre devresi iptal edilecek. Yerine @ozgurece35 için almış olduğumuz filtre devrelerden veya bir üst modelini alacağız.
Piyasa işi filtrelerde adi kondansatör kullanımı çok yaygındır. Bu yüzden filtreleri modifiye edip kaliteli kondansatör kullanacağız. (Bu ecik mesariflidir)
mid ve tiz hoparlörleri yanık ve uyduruk olduğuna göre şimdiden 2 adet mid ve 4 adet tweeter aramaya başlamalıyız.
Acil bulunması gerekli kondansatörler
https://www.amazon.com/VISHAY-SPRAGUE-V-735P106X9200L-CAPACITOR-AXIAL/dp/B00MEIFDZS
https://tr.rsdelivers.com/product/v...7c-polypropylene-capacitor-pp-250v-dc/2111299
Bu kondansatör midler için.
Tweeterlar için 1.2uF bulamadım.
Aliveliexp güvenilmez olsa da şunlardan alabilirsin
https://tr.aliexpress.com/item/4000567779976.html?gatewayAdapt=glo2tur

NOT:
Westraların yanında ilk mesajındaki hoparlörü sub olarak kullanacağım dersen yaş odunla köteklenirsin.
Ülen o hacı murat arabayla benim porsche ile mi yarşıacaan :mad:👿

Son düzenleme:
CAHAL CİMBİLDEK @Yunusgr
Ben yıllardır bir çok arkadaşa ne diye öneriyorum bu hop'ları.
Çünkü aynı hoplardan ben de kıllanıyorm.. PARDON.. KULLANIYORUM.
Merak etme tüm kabin hesaplamaları bende mevcut.
20 sene önce kendime yapmış olduğum kabinlerden sana da yaparız olur biter.
Ancak ÖZEL bir durum oluştu.
Ben sana sadece tek bir baslı kabin yaptırmaya çalışırken sen kulak üstü düşüp 4 bass hoparlör buldun artık başın belada :D 😈
Neden dersek..
Madem ki 4 tane bass hoparlör temin edebildin, biraz daha ciddi düşünüp, çok çok kaliteli bir kabin yaparak veya yaptırarak üst seviye bir hoparlör sistemine sahip olabilirsin.
Şaka değil bu ayarda kabinler binlerce dolara satılmaktadır günümüzde. Ben benimkileri yıllar önce 1000$ a satlığa çıkartmıştım iyi ki de satılmamış.
YAPILACAKLAR:
Öncelikli olarak sipariş verdiğimiz filtre devresi iptal edilecek. Yerine @ozgurece35 için almış olduğumuz filtre devrelerden veya bir üst modelini alacağız.
Piyasa işi filtrelerde adi kondansatör kullanımı çok yaygındır. Bu yüzden filtreleri modifiye edip kaliteli kondansatör kullanacağız. (Bu ecik mesariflidir)
mid ve tiz hoparlörleri yanık ve uyduruk olduğuna göre şimdiden 2 adet mid ve 4 adet tweeter aramaya başlamalıyız.
Acil bulunması gerekli kondansatörler
https://www.amazon.com/VISHAY-SPRAGUE-V-735P106X9200L-CAPACITOR-AXIAL/dp/B00MEIFDZS
https://tr.rsdelivers.com/product/v...7c-polypropylene-capacitor-pp-250v-dc/2111299
Bu kondansatör midler için.
Tweeterlar için 1.2uF bulamadım.
Aliveliexp güvenilmez olsa da şunlardan alabilirsin
https://tr.aliexpress.com/item/4000567779976.html?gatewayAdapt=glo2tur

NOT:
Westraların yanında ilk mesajındaki hoparlörü sub olarak kullanacağım dersen yaş odunla köteklenirsin.
Ülen o hacı murat arabayla benim porsche ile mi yarşıacaan :mad:👿
Diğer kabin çalışması üzerinden devam ediyorum o halde. Aldığım sistemin fotolarını oraya da yükleyeyim hele bir. Sonrasında bu linklerden siparişi nasıl alabiliyoruz bir bakacaam. Özel mesaj ile attığım mesajı düzenleyip ekliyorum birazdan o konuya.

Bu arada ucuza 2 tane daha westra buldum bu sistemi aldıktan sonra. Hatta fiyatı toplam 200 TL 😄 Açıkçası onları da alacaktım ama gerek yok gibi galiba. İstersen yine de alabilirim.

Bu hop kabinini askıya aldım şimdilik. Yada hiç uğraşmayıp direkt satabilirim de bu Westra hopların sesini duyduktan sonra. 😄

Diğer kabin çalışması üzerinden devam ediyorum o halde. Aldığım sistemin fotolarını oraya da yükleyeyim hele bir. Sonrasında bu linklerden siparişi nasıl alabiliyoruz bir bakacaam. Özel mesaj ile attığım mesajı düzenleyip ekliyorum birazdan o konuya.

Bu arada ucuza 2 tane daha westra buldum bu sistemi aldıktan sonra. Hatta fiyatı toplam 200 TL 😄 Açıkçası onları da alacaktım ama gerek yok gibi galiba. İstersen yine de alabilirim.

Bu hop kabinini askıya aldım şimdilik. Yada hiç uğraşmayıp direkt satabilirim de bu Westra hopların sesini duyduktan sonra. 😄
Al onları koy kar'ını sat bana.

@Mr_YAMYAM Hocam 2016 yılında hoparlör filtrelerini araştırmış modifiye yapılacak kabinler için en uygun olanı seçip önermişti. Ayrıca medium ve tweter ları da @Mr_YAMYAM Hocam temin etmişti. Daha sonra bass hoparlörleri onun önerisi ile peynir marka ile tamamlamıştık. Modifiye yaptığımız hoparlörler orjinal halinden kesinlikle çok daha iyi performans verdi.

EMdlIv.jpg

EMdtmx.jpg

EMde2Y.jpg

EMdWNq.jpg

EMd370.jpg

EMdF46.jpg

Al onları koy kar'ını sat bana.
Göndereyim abi direkt ne satması :D Lakin hopların durumu biraz kötüydü çalışmayabilirler. Geldiğinde deneyip bakarız.

https://www.letgo.com/tr-tr/i/20cm-westra-hoparloer_88b53bdb-dc28-4fcf-8b8f-dabb2a843d3d

Ben bunun başka fotolarını da istedim arkadaş sağolsun gönderdi. Mıknatıslar biraz paslı ve birinin konisinin koruma kapağına bişey akmış sanırım.

Satıcı YAMUK yapmazsa eğer alacağım. Letgo'daki satıcılar biraz sıkıntı, anında ters köşe yapıyorlar. Başkasına satıveriyorlar valla.
@Mr_YAMYAM Hocam 2016 yılında hoparlör filtrelerini araştırmış modifiye yapılacak kabinler için en uygun olanı seçip önermişti. Ayrıca medium ve tweter ları da @Mr_YAMYAM Hocam temin etmişti. Daha sonra bass hoparlörleri onun önerisi ile peynir marka ile tamamlamıştık. Modifiye yaptığımız hoparlörler orjinal halinden kesinlikle çok daha iyi performans verdi.

Ekli dosyayı görüntüle 86189
Ekli dosyayı görüntüle 86190
Ekli dosyayı görüntüle 86191
Ekli dosyayı görüntüle 86192
Ekli dosyayı görüntüle 86193
Ekli dosyayı görüntüle 86194
Elinize sağlık müthiş görünüyor. Bende bulunan şuan kullanmakta olduğum hoparlörlere de yine @Mr_YAMYAM hocamın katkılarıyla kabin hazırlamıştık yaklaşık 5-6 sene kadar önce. TSP bilgileri yoktu ama kabindeki hoparlörler çok güzel ses veriyor. Hala kullanıyorum.

Son düzenleme:
Kıym'ETli @ozgurece35
İki adet WESTRA bass olunca işler değişiyor. Duyarlılığımız 90db SPL ye, gücümüz de 100W RMS ye ulaşıyor. Bu durumda böyle bir hoparlör ile elde edilbilecek üst duym seviyesi 110db/SLP lere ulaşabilmektedir.
Bir kabinde 2 bass bir medium 2 tweeter kullandığımız zaman kabin manyak derecede kaliteli kabinlerle yarışabilecek duruma geliyor.
Ancak frekans lineeritesinin sağlanabilmesi için ecik pahalı filtreler ve özel kondansatörler kullanılması icab ediyor. Yoksa 200TL ye satılan hoparlörlerle yapılmış bir kabine ben neden 1000$ isteyim.
Sendeki sınayderlerden 4 tane olduğunu düşün :D
Sana filtreyi alırken daha pahalı olan bir filtre daha vardı. O link elinde ise bi bakalım.
O ilan ecik şüpheli. Çalışıp çalışmadığını bilmiyorum demiş. Test etmeden almak olmaz.

Bu arada o ilanın fiyatı daha düşüktü ben mesaj attığımda, sanırım biraz araştırdı hoparlörleri yada ilgilenen oldu bu yüzden 200 TL yapmış :D Vay arkadaş :D

Açıkçası oradaki hoparlörleri deneyemiyoruz ama ilk fiyat çok düşüktü diye çalışmazsa da sıkıntı değil benim için. Alıcı ödemeli göndermesini bile istedim. Bu fiyata westra görünce atladım direkt :D Biri çalışır biri çalışmaz ise çalışanı gönderirim sana abi, yedek olur sende de. İkisi de çalışırsa çok iyi zaten.

Onursal hocam Ebay da geçmiş alışveriş listesini silmişler malesef. Diğer forumdan buldum bunlardan biriydi sanıyorum.Bu arada kargo paketini alınca haber verin.

3-way speaker filter

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,207
Kullanıcılar
449,987
Son üye
mavcil19

Yeni konular

Geri