su seviye sensörü

usueslue

Üye
merhaba arkadaşlar,

bir işe başladım ve benden bir proje istediler.ama yeni oldugum için bana yardımcı olusanız sevinirim.

benim elimde sisteme baglı 20-25 cm dikine 1-2 cm enine kapalı bir cam borunun içindeki su seviyesi çok hassas bir şekilde (12,5-13-7,4 gibi) ölçülmek isteniniyor.ama boru kapalı bunu borunun yanından nasıl ölçebiliriz. borunun içine bir sey atılabilir.

ayrıca bu okunan degerin plc e aktarılması var.0-10V veya 4-20mA şeklinde.
yadımcı olursanıy sevinirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sayın usueslue öncelikle işinizde başarılar.
Piyasada ultrasolik sensör denilen sıvı seviye ölçmek için tasarlanmış sensörler mevcuttur.
bu sensörler 4-20 ma veya 0-10 volt kalibrasyonludur.yapmanız gereken bundan alıp analog girişi olan bir plc bulmak.şimdiye kadar siemens ile çalıstıgım için size onu anlatacagım.simenss 7-200 ve birde analog modul bu iş için yeterli.analog modulü kalibre etceksiniz 4-20 ma mı yoksa 0-10 volmu olsun diye sonra ultrasolik sensoru analog modulun girisine baglıcaksınız.analog modulude tabiki plc ye baglıcaksınız.plc ye baglandıgınızda (Analog ınput 0) yani AI0 girişine baglamıs oldugunuz ultrasonik sensor size suyun seviyesine gore 0-32267 hatırladıgım kadarıyla bilgi verir.yani sensorunuz 0 volt iken plc de 0 analog modul sayesinde plc de 0 degeri girilir ,,sensorunuz cıkısı 10 volt iken plc de 32267 degeri girilirr ,,yada sensorunuz 5 volt iken plc de 16 bin küsür deger oluşur. buna gore plc den program yazımı ile istediginiz gibi proses olusturabilirsiniz.aklınıza takılan yada anlamadıgnız bişi warsa çekinmeden sorabilirsiniz.Elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalısırım.
Saygılarımla......

aradıgınız konuda banada bir sipariş gelmişti sorunsuz bir şekilde teslim ettim isterseniz size projemi tanıtırım.saygılar

alakan için teşekkürler.
ilk olarak bunların fiyatları ne kadar.
benden istenen uygun fiyatlı olması.

benimle paylaşırsan sevinirim arkadasım

bu sistemi sana 400tl artı kdv ye satabiliriz dener test eder satın alırsınız .hayırlı akşamlar

Mehabalar,
Benimde sıvı seviye algılama ile ilgili bir sorunum var rica etsem bahsettiginiz projeyi paylaşırmısınız?
teşekkürler...

aradıgınız konuda banada bir sipariş gelmişti sorunsuz bir şekilde teslim ettim isterseniz size projemi tanıtırım.saygılar

Merhabalar,
Plc kullanmadan microcontroller ile aynı işi yapmak mümkün mü acaba?
Teşekkür ederim...

Sayın usueslue öncelikle işinizde başarılar.
Piyasada ultrasolik sensör denilen sıvı seviye ölçmek için tasarlanmış sensörler mevcuttur.
bu sensörler 4-20 ma veya 0-10 volt kalibrasyonludur.yapmanız gereken bundan alıp analog girişi olan bir plc bulmak.şimdiye kadar siemens ile çalıstıgım için size onu anlatacagım.simenss 7-200 ve birde analog modul bu iş için yeterli.analog modulü kalibre etceksiniz 4-20 ma mı yoksa 0-10 volmu olsun diye sonra ultrasolik sensoru analog modulun girisine baglıcaksınız.analog modulude tabiki plc ye baglıcaksınız.plc ye baglandıgınızda (Analog ınput 0) yani AI0 girişine baglamıs oldugunuz ultrasonik sensor size suyun seviyesine gore 0-32267 hatırladıgım kadarıyla bilgi verir.yani sensorunuz 0 volt iken plc de 0 analog modul sayesinde plc de 0 degeri girilir ,,sensorunuz cıkısı 10 volt iken plc de 32267 degeri girilirr ,,yada sensorunuz 5 volt iken plc de 16 bin küsür deger oluşur. buna gore plc den program yazımı ile istediginiz gibi proses olusturabilirsiniz.aklınıza takılan yada anlamadıgnız bişi warsa çekinmeden sorabilirsiniz.Elimden geldigi kadar yardımcı olmaya çalısırım.
Saygılarımla......

Evet.Eğer mikroişlemcinin veya microdenetleyicinin analog girişlerini kullanmayı biliyosanız aynı işlemi microişlemciye de yaptırabilirsiniz

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,302
Kullanıcılar
450,141
Son üye
Rmzn44

Yeni konular

Geri