Transformatörlerin Yapısı

Orta uç 18 volt ac.lik sarımı tam ikiye böldüğü,yani tam ortasından geçen bir tel çıkışıyla bağlantı alındığından,ölçülen ac voltajı da, yan uçlardan(En baştan, diğer öbür başa kadar) ölçülenin tam yarısı (9 volt ac) kadardır.Ayrıca orta ucun sağ ve solunda kalan sarım sayıları birbirine eşit olduğundan, 2*9 voltluk bir ac çıkış voltajları ayrı ayrı değil,orta uçla bağlantı ortak olduğundan,en baştan ortaya kadar 9 volt,en baştan diğer öbür başa kadar 2*9=18 volt ac çıkış voltajı,trafonun sarılan bu şekliyle elde edilebilmektedir.Umarım kolaylıkla anlaşılmıştır.Kolay gelsin.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Anladığımı tekrarlayayım; yani 9 Volt, tek bir sargının ölçümü, orta uçla. 18 volt ise sekonderdeki 2 ayrı sargının toplam ölçümü. Benim de aklıma, birleşen uçlarda 18 Voltun gerilim farkı nedeni ile 9Volta bir düşüş olabileceği ihtimali gelmişti. Ama şimdi durum net anlaşılmıştır. Sağolun.

Evet, tanımlamanız doğrudur.9+9=18,yani çıkıştaki 2 sargının matematik toplamı kadar değerdedir.Seri bağlantıyı biliyorsunuz.İki seri bağlı pil değil de, alternatif akım sargısı şeklinde bunları düşünün.İki alternatif akım sargısı(Sarımları ayni yöne doğru sarılıdır,aksi yönde olsaydı, voltaj ayrıca alınamazdı) birbirleri üzerine, ac elektrik voltajlarını ekleyerek(Voltajı artıyor,frekansı=50hz. ve akım şiddeti de ayrıca değişmiyor.) bu işi yaparlar.Kolay gelsin.

zikzak bağlı trafolara ne olduki sıstemden kaldırılıyor.oysakı dengesız ag şebekelerınde cokta yaralı oluyordu

Gerilimi doğrulttuğunuzda oluşan DC gerilimi trafoda kullanamazsınız.
Trafolar AC gerilimde çalışırlar

arkadaşlar benim çok abes bulabileceğiniz belki de güleceğiniz bir sorum olacak, mantığım tatmin olmadı daha..
soru şu: madem biz transformatörlerle geirlimi istediğimiz gibi yükseltip alçaltabiliyoruz o zaman nasıl enerji sıkıntısı oluyor, yani sözgelimi bir barajlık enrjiyi trafoyla iki baraj lık enerjiye çevirsek olmaz mı, yani bunu yapmaya engel bir dezavantaj mı var? dediğim gibi gülseniz de mantığımı tatmin edecek kıymetli cevaplarınızı bekliyorum... herkese teşekkür ederim..

Trafolar üretmez sadece çevirir. Önce üretip trafoya kadar enerjiyi getirecen. Trafoda çevirecek

arkadaşlar benim çok abes bulabileceğiniz belki de güleceğiniz bir sorum olacak, mantığım tatmin olmadı daha..
soru şu: madem biz transformatörlerle geirlimi istediğimiz gibi yükseltip alçaltabiliyoruz o zaman nasıl enerji sıkıntısı oluyor, yani sözgelimi bir barajlık enrjiyi trafoyla iki baraj lık enerjiye çevirsek olmaz mı, yani bunu yapmaya engel bir dezavantaj mı var? dediğim gibi gülseniz de mantığımı tatmin edecek kıymetli cevaplarınızı bekliyorum... herkese teşekkür ederim..
gücü watt olarak değilde beygir gücü(Hp) olarak ele alırsanız daha açıklayıcı olur.
beygir sayısı belli alacağınız güç belli.fazlasına olanak yok.
enerji üretilmez sabittir,siz onu sadece dönüştürsünüz,yaptığınız makine ve şartlar ne kadar elverişliyse o oranda dönüşüm gerçekleşir.
Elektrik enerjisini yine elektrik enerjisine DÖNÜŞTÜRDÜKLERİ için en verimli makineler trafolardır.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri