su doldurma makinasi PLC

devreni incelemeyemedim. fakat eğer devren doğru ise yapman gereken çok basit. Bir adet sanal BOOL tanımla. Örneğin bunun adı ILKTUR olsun. Şimdi ilk yaptığın satırlara yeni yarattığımız sanal kontotağın değilini koy. Sonra bütün programın aynısını oluştur. M1 yerine M3 yaz, M2 yerine M4 yaz. Kopya yaptığın satırlarda ILKTUR diye adlandırdığınımız sanal kontağı normalde kapalı yapacaksın.

Şimdi en önemli kısım bu sanal BOOL'u setleyip resetleyecez. Şimdi 2. motor durduğunda yani resimdeki sol taraf işini bitirdiğinde Bu ILKTUR sanal bitini setle. Daha sonra resimin sol tarafı işini bitirdiğinde yani 4. motor işini bitirdiğinde resetle hepsi bu.

Bu anlattıklarımı devren çalışıyorsa uygula. Sıkıntı çekeceğin kısım Sanal yarattığımız Bit'i nasıl setleyip resetleyeceğindir. Umarım rahatlıkla yaparsın. kolay gelsin

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
yukarıda yaptığımı özetliyeyim.
Şimdi start verdin devren çalıştı. İlk tur bitmediği için ILKTUR Bit'imiz aktif olmadığı için önce 1 ve 2 motorlar çalışacak. Daha sonra 2. motor işini bitirince ILKTUR Bit'ini setlersen eğer 3. ve 4 motorlar çalışacak. 4. motor işini bitirince bu bit'i resetleyeceksin ve devre başa dönecek.

22222.jpgHocam yaptim dediginiz setleri ama umarim dogrudur bi kontrol edermisiniz

- - - Updated - - -

yada yanlisim varsa acaba rica etsem bi cizebilirmisiniz oyle daha rahat anlarim

resim çok küçük görünüyor büyütebilirmisin

Öncelikle C10 C20 gibi isimler vermek yerine türkçe anlaşılır isimler vererek devreni kurarsan daha kolay takip edersin.

ayrıca C20 yi set edip 4. satırda C20yi normal kullanmışsın. Bu kullanım yanlış. Bir çıkışı set reset olarak istediğin kadar kullanabilirsin ama normal bir çıkış olacak kullanacaksan sadece 1 kere kullanabilirsin.

ayrıca C20yi set edip C30u resetlemişsin. Bir çıkışın seti varsa resetide olması lazım. yoksa bir kere set edersen plcyi kapatıp açana kadar hep set kalacaktır.

şimdi devreni türkçe isimler vererek kur daha kolay takip edersin. C10 yerine Motor1 yaz.

Ayrıca sana direk devreyi verseydik yukarıda yaptığın yanlışları görüp öğrenemeyecektik. Umarım beni anlıyorsundur. Merak etme bu devreyi çalıştıracaz yeterki biraz çabala :)

Bu arada programın simulasyonu varsa ordan devreni kontrol edebilirsin

simulasyondan kontrol ettigimde bi hata bulmadi,hocam dediklerinizi anladim ama nasil duzelticem onu anlayamadim pek bi bilgin yok cunku, attigim fotoda dediklerini isaretleyim bi gosterirmizin devre uzerinde cok daha faydali olucaktir.

1.jpg2.jpg

merhaba. ödevi yarın vereceğini söylemişsin. Bende sana programı yapıp vermeyi düşündüm. Evdeki bilgisayarımda plc programı yoktu. Twido suiti indirdim ve devreyi senin için çizdim. Programı eklemek istedim fakat dosya nasıl ekleniyor bilmiyorum. Zaman Rölelerinin cinsi TOF dur. Kolay gelsin

Ekli dosyayı görüntüle 15595Ekli dosyayı görüntüle 15596

merhaba. ödevi yarın vereceğini söylemişsin. Bende sana programı yapıp vermeyi düşündüm. Evdeki bilgisayarımda plc programı yoktu. Twido suiti indirdim ve devreyi senin için çizdim. Programı eklemek istedim fakat dosya nasıl ekleniyor bilmiyorum. Zaman Rölelerinin cinsi TOF dur. Kolay gelsin
hocam ne desem bos olur cok tesekkur ederim cok sagol eve yarin teslim edicen odevi sayenizde cok daha guzel olucak tekrar cok tesekkurler:)

Ekli dosyayı görüntüle 15595Ekli dosyayı görüntüle 15596

hocam ne desem bos olur cok tesekkur ederim cok sagol eve yarin teslim edicen odevi sayenizde cok daha guzel olucak tekrar cok tesekkurler:)

Forum istatistikleri

Konular
128,321
Kullanıcılar
450,159
Son üye
delta2366

Yeni konular

Geri