Su basmasına karşı önlem

sxsbayram

Üye
Merhaba Arkadaşlar;
Geçen gün evime yeni bulaşık makinesi aldım mutfak tezgal altı bağlantıları yapıldı faal olarak çalıştı.Eşim 3 gün sonra "tezgah altındaki bütün detarjan kutularının ıslandığını" söyledi bende kontrol ettim gerçektende ıslanmıştı fakat 3 gündür herhangi bir pis koku yoktu evimizde büyük ihtimalle de temiz su olduğunu düşündüm bulaşık ve çamaşır makinesini devreye aldım gerçekten de bulaşık ve çamaşır makinesine giden temiz su musluğundan kaçak vardı,bağlantıları biraz daha sıktım kaçak kesildi ama artık içime şüphe düştü; bu sefer kaçak değil de musluk da bir patlama veya akıntı olursa diye.Çünkü ikimizde çalışıyor ve çogu gün evde durmuyoruz.
Aslında istediğim sistem şu şekilde.Evin uygun bir yerine konrol ünitesi koycam.Ev'den çıkarken veya uyurken kontrol unitesinden sistemi devreye alcam.Sistem aktif halde olduğu zaman daire ye gelen ve banyodan geçen ana su hattına bir tane 12V selonid vana takmak istiyorum.Buraya kadar herşeyi hesapladım bir sıkıntı yok.Şimdi asıl sorun başlıyor.
Mesela eşim 24 saat nöbete gidiyor bende o nöbetçi olduğu zaman annem de kalıyorum ev tam 26 saat boş kalıyor.Bu süre zarfında evde bir kaçak olursa diye tereddut edıyorum .Tam olarak istediğim sistem ben sisemi aktif etttiğim zaman mesela bugün sabah 07:00 da even çıkarken sistemi aktif ettim ve evden çıktım,sistem aktif olduktan sonra evde bir kaçak olsa doğal olarak su saatim de dönmeye başlıyacak işte bu hareketi algılayıp sisteme entegre ettiğim 12V selonoid vana devreye girerek su akışını kesmesini istiyorum.Dijital su sayaçları falan satılıyor.Bu istediğim sistemi nasıl yapabilirim acaba.tavsiyelerinizi bekliyorum.
Not:Su kaçağı algılayıcı sensörler satılıyor ama çok efektif birşeyler değil çünkü alanın komple su ile dolması ve belli bir yüksekliğe ulaşması gerekiyor.Yani o zaman a kadar halılar ve parkeler su altında kalmış oluyor.
Benim tam olarak istediğim şey mesela sayacdan 1 hane değer değiştiği zaman selonoid vananın devreye gimesini istiyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri