STK465 ile bir ampli projesi

Ne yani 2SC5200 lerin, LM3886 ların, LM1875 lerin orijinalleri var mı?
GED ULA. GIDIKLAMA ADAMI.. PARDON YAMYAM'ı.
Sen orijinallikten bahsediyorsun ama orijinal olmayan eşlenik transistör çiftini bulabilmekten bahsetmiyorsun.

Üle 5-6 sene önce iyi kalite diye tanesi 20$ dan LM3886 aldım bu devre bile kenarda pinekliyo.
sahtecileri yatacak yeri yok zamanı gelince ahirette verecekler hesabını ahlaksızlar.

Ne yani 2SC5200 lerin, LM3886 ların, LM1875 lerin orijinalleri var mı?
GED ULA. GIDIKLAMA ADAMI.. PARDON YAMYAM'ı.
Sen orijinallikten bahsediyorsun ama orijinal olmayan eşlenik transistör çiftini bulabilmekten bahsetmiyorsun.

Üle 5-6 sene önce iyi kalite diye tanesi 20$ dan LM3886 aldım bu devre bile kenarda pinekliyo.
Yahu hocam balon gibi şişirdin valla bizi . O sahte, bu çakma , bu uyduruk , öteki bilmem ne . Bu zıkkimlarin parayı basınca alınabilecek iyisi ve kalitelisi illaki vardır. Yok hem kaliteli hem iyi olacak hemde hesaplı olacak diyorsak öyle bir pazarlama yok artık hiçbir hizmet kolunda .

Yahu hocam balon gibi şişirdin valla bizi . O sahte, bu çakma , bu uyduruk , öteki bilmem ne . Bu zıkkimlarin parayı basınca alınabilecek iyisi ve kalitelisi illaki vardır. Yok hem kaliteli hem iyi olacak hemde hesaplı olacak diyorsak öyle bir pazarlama yok artık hiçbir hizmet kolunda .
Yoh öyle demiyom.
Diyorum ki... Kulağını kuyruğunu iyice aç ve dinle.
Vakti zamanında 3-4$ almış olduğumuz LM3915 lerin günümüzde 0.3$ dan 4$ a kadar satılan mağazalar bulunmaktadır.
Ben bir an fiyat unsurunu kenara bırakıp bu entegrelerin tanesine 10$ teklif ediyorum. Orijinal ve birinci kalite olmak koşulu ile.
Yani ucuz olsun şu olsun demiyorum. Zamanındaki satış fiyatından %250 fazlasını öneriyorum.
Bulabiliyorsan hemen 10 adet alayım.
Örneğini vermiş olduğum LM3915 şart değildir. LM1875 zamanında 4-5$ a satılan bir ürün idi. Orijinallerini bulabiliyorsan hemen 15$ dan alayım beş on tene :p
ÖZET:
Kapitalist düzen kendi kendisinin çıbanı oldu. Ucuz üretim yaptırabilmek için ÇİN'e yöneldi. Böylece bazı yumurtaları kırdı.
(Birkaç yumurta kırmadan omlet yapamazsın)
Burada kırılan yumurtalar kapatılan fabrikalar anlamındadır.
Böylece tekniğin gereği ve temeli olan olan ürünler ortadan kaldırılmış oldu. Dolayısı ile bu gibi ürünlerin temini bizim gibi alt kesimler için mümkün değildir.
Ancak kaliteden ödün vermeyen firmalar parayı bastırıp özel olarak ürün ürettirebilmektedirler. Ürettikleri ürünleri de senin benim gibilerin alabilmesi hayaldir.
Bir örnek ürün.
https://www.musicdirect.com/preamp/mcintosh-c47-stereo-preamplifier
https://www.musicdirect.com/power-amp/mcintosh-mc152-stereo-power-amplifier
Bu iki ürün birlikte kullanılmalıdır. Sadece bir ürün tek başına yeterli değildir.
Peki bizim konumuz nedir?
Yukardaki 10.000$ lık ürün kadar olmasa da o ürüne yakın seviyede ses kalitesi olabilecek bir ürün tasarlayabilmektir.
Bunu yapabilmek için ise önümüzdeki engelleri aşmaya çalışıyor, ve tekniğin dibini mıncıklıyoruz.
Şimdi birisi çıksa dese ki STK465 var 50$ dır ve tamamen orijinaldir.
Eminim forumdaki çoğu arkadaşımız bu parayı vereceklerdir.

Yoh öyle demiyom.
Diyorum ki... Kulağını kuyruğunu iyice aç ve dinle.
Vakti zamanında 3-4$ almış olduğumuz LM3915 lerin günümüzde 0.3$ dan 4$ a kadar satılan mağazalar bulunmaktadır.
Ben bir an fiyat unsurunu kenara bırakıp bu entegrelerin tanesine 10$ teklif ediyorum. Orijinal ve birinci kalite olmak koşulu ile.
Yani ucuz olsun şu olsun demiyorum. Zamanındaki satış fiyatından %250 fazlasını öneriyorum.
Bulabiliyorsan hemen 10 adet alayım.
Örneğini vermiş olduğum LM3915 şart değildir. LM1875 zamanında 4-5$ a satılan bir ürün idi. Orijinallerini bulabiliyorsan hemen 15$ dan alayım beş on tene :p
ÖZET:
Kapitalist düzen kendi kendisinin çıbanı oldu. Ucuz üretim yaptırabilmek için ÇİN'e yöneldi. Böylece bazı yumurtaları kırdı.
(Birkaç yumurta kırmadan omlet yapamazsın)
Burada kırılan yumurtalar kapatılan fabrikalar anlamındadır.
Böylece tekniğin gereği ve temeli olan olan ürünler ortadan kaldırılmış oldu. Dolayısı ile bu gibi ürünlerin temini bizim gibi alt kesimler için mümkün değildir.
Ancak kaliteden ödün vermeyen firmalar parayı bastırıp özel olarak ürün ürettirebilmektedirler. Ürettikleri ürünleri de senin benim gibilerin alabilmesi hayaldir.
Bir örnek ürün.
https://www.musicdirect.com/preamp/mcintosh-c47-stereo-preamplifier
https://www.musicdirect.com/power-amp/mcintosh-mc152-stereo-power-amplifier
Bu iki ürün birlikte kullanılmalıdır. Sadece bir ürün tek başına yeterli değildir.
Peki bizim konumuz nedir?
Yukardaki 10.000$ lık ürün kadar olmasa da o ürüne yakın seviyede ses kalitesi olabilecek bir ürün tasarlayabilmektir.
Bunu yapabilmek için ise önümüzdeki engelleri aşmaya çalışıyor, ve tekniğin dibini mıncıklıyoruz.
Şimdi birisi çıksa dese ki STK465 var 50$ dır ve tamamen orijinaldir.
Eminim forumdaki çoğu arkadaşımız bu parayı vereceklerdir.
Sanatcilarin orjinal cdsini almayıp fellik fellik mp3 peşinde koşanlar mı kaliteli müzik için ses sistemi alacak . Ancak bir iki tane çıkar koca forumda .

Spotify Pro ve Youtube Music kaliteli ses veriyor artık mp3 ve cd,dvd bulundurmak ve almaya gerek yok.

Stereo olunca kaliteli oluyor . Daha ne olsun. 90 larda çok şaşırırdık walkma kulaklıkla stereo sesleri dinlerken . Vay be derdik 😀
Ben ilk walkman'imi 1985 yılında 22 bin TL ye almıştım.
Utanmayıp şemasını bile çıkartmıştım :D
1990 lı yıllarda CD teknolojisi yaygınlaşınca yavaş yavaş plaklar ve kasetler bitti. Çünkü o yıllarda bir CD yi sadece kasete kopya edebiliyorduk.
Bu da kopyacılıkta avantaj idi. Çünkü bir CD bire bir kopya edilemediğine göre orijinali gibi kopya edilemiyordu. Doğal olarak telif hakları korunmakta idi.
Gelişen PC teknolojisi ile sadece audio CD değil DVD ler bile bire bir kopya edilebilmektedir. Bu durum da telif hakları gereği önüne geçilemez bir kopyacılığın nedeni idi.
Daha sonra yasalar ağırlaştırıldı ve sıkı denetimler geldi. Böylece gerek CD gerekse DVD gibi ortamların kopya edilip dağıtımı engellenmiş oldu.
Gerek CD'nin gerekse DVD lerin belli bir kalite faktörü vardır ve arşiv niteliği taşır. 576P çözünürlükteki bir DVD filmini günümüz TV lerinde HD film gibi izleyebilmekteyiz.
Bu sefer de aç gözlü yamyamlar ortalığı bulandırdı.
GEEL GARDAŞ GEELL FİLM KANALIMIZ AY'da beleş fiyatına. Geel gardaş geel yu tub da seyret bilmem tidalda dinle çok galiteli, aylık beleş beleş. Bir DVD fiyatına GOOŞŞŞ :D
Artık günümüzde DVD bulmak bile neredeyse imkansızlaştı. Vatandaşı çok güzel yönlendirdiler.
Ben internetten beleşe seyrediyorum aabi :D
Ama bu izleyicilerin her tıklamasının telif hakları yasasına göre eser sahibine bir miktar para kazandırdığının farkında bile değiller.
Üstelik bu tıklamalardaki paraların dönüşünü araştırırsak, ne yayın yapan firmadan ne de başka bir firmadan karşılandığını ispat edemeyiz.
Tek kaynak dinleyiciler. Yani esas parayı dinleyiciler veriyor.
Halbuki çalıştığım yıllarda TRT de çalınan her eser için telif hakkı olarak 1TL ödenirdi. Bu ücretler doğrudan kültür ve turizm bakanlığına oradan da eser sahibine dönerdi.

Müzik dinlemek için kimse CD veya DVD almıyor artık dediğiniz gibi. Zaten bunların oynatıcıları da evlerimizden ve PC’lerimizden çıkalı çok oldu. Artık platforma abone olarak internetten müzik dinlemek veya film izlemek bir standart haline geldi. Tüm bu izleme ve dinleme işlemlerinin herhangi bir aygıttan ve herhangi bir yerden yapılabiliyor olması çok güzel ve hayatı kolaylaştıran bir şey. Yanında çok daha fazla avantajı var ama konuyu dağıtmamak adına uzatmayayım :D

İnternetten dinlediğin müziğin veya filmin yayına verildiği şekline göre kalitesi değişiyor.

Tüm bunları değerlendirdiğimde ben şahsen insanların büyük bir çoğunluğunun kaliteden biraz ödün vererek kullanım kolaylığını daha çok tercih ettiğini anlıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,286
Kullanıcılar
450,117
Son üye
3ZİNED_

Yeni konular

Geri