STK465 ile bir ampli projesi

bende 2 tane 2n 3055 varmış onlarla amfi yapabilirim san ki... gitar amdisi.

Konuyu dikkatlice takip etmekteyim. Şimdiden güzel bir çalışma olacağına eminim kolay gelsin :)

Tmm
Yanlız şunu unutma.
Bir ampli yapmak demek sadece çıkış modülü yapmak değildir.
İyi bir cihaz yapabilmek için bu STK çıkış modülüne ilaveten en azından bir tone kontrol ve loudness devresi de yapabilmelisin.
Çıkış modülümüzü başarılı çalıştırabilirsek ton kontrol ve diğer devreleri de mıncıklarız.
Hocam şu ibareleri bizim gibi cahiller için biraz açsana. STK ne , sivil toplum kuruluşu mu 😀
Arkadaşlar merhabalar.

En baştan belirteyim bu proje çok uzun soluklu bir proje olacaktır.

Sayın @Mr_YAMYAM abi ile birlikte yapacağımız bu projeye uzun zaman önce başlamam gerekse de benim tembelliğim nedeniyle başlayamadım.

Artik bir çok şeyi atlattigima göre değerli abimin de destekleri ile bu yola girdim. Aslında bir ampli yapma hayalim çocukluğumdan beri vardır. Ancak bilgim yeterli olmadigi için ve zamanında yeterli ekipman olmadığı için yapamadım. Şuna üzülüyorum. Yaşım sanirim emin değilim 42 olabilir bu projeyi yıllar önce yapmış olmam gerekti ama yapamamış olmanın üzüntüsü içindeyim.

Bir diğer konu ben elektronik konusunda bilgi öğrendikçe ve kendimi gelistirdikce şunu anlıyor insan elektroniğin her alanı ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bunlardan ses elektronigide apayrı bir uzmanlık ister. Elektronik temelim bir eğitime dayanmadigi için teorik bilgi eksikliğini hep yasamisimdir.

Simdi gelelim asıl konumuza. Üstadım ile yaptığım görüşmede aşağıdaki hazırladığı baskı devreyi ve pasif elemanları bana vermişti. Ana yolumuz bu devre üzerinde başlayıp ilerlemek olacak.

Elimdekiler,

Pcb kart , kapasitorler ve transformatör.

Ekli dosyayı görüntüle 88933Ekli dosyayı görüntüle 88934Ekli dosyayı görüntüle 88935Ekli dosyayı görüntüle 88936Ekli dosyayı görüntüle 88937
Bakır plakette daha kalın yollar yapma imkanı varken niye bu kadar bakır israfı yapıp incecik yollar yapmışlar?

Son düzenleme:
30db kazanç için malzeme değerleri.
STK465-2.png

30db kazançta STK 465 in band genişliği oldukça daralmaktadır.
Ancak fabrikasyon şema verilerinde 40db kazanç verilmiş olduğu için yine de orijinal şemaya göre band genişliğimiz yüksek olacaktır.
Pre ampliyi yapar da çıkış gerilimini 5-10V gibi seviyelere ayarlayabilirsen, o zaman STK amplimizin kazancını düşürüp, band genişliğini yükseltebileceğiz.
Bu seviyelerin ayarlanabilmesi için elimizde sinyal jeneratörü ve decibelmetre veya osilaskop şarttır.
Bu sebeple tasarımın gidişatı doğrultusunda elimizdeki ölçüm aletleri mevcut ise ilerleyeceğiz.
30db kazanç faktörü şimdilik 0.7V giriş gerilimini besleme gerilimine (yaklaşık 26V) ulaştırabilmek için yeterlidir.
Genel ayarlamalar için modül kartı üzerindeki 50k trimpotlar seviye kalibrasyonu için kullanılacaktır.

Arkadaşlar merhabalar.

En baştan belirteyim bu proje çok uzun soluklu bir proje olacaktır.

Sayın @Mr_YAMYAM abi ile birlikte yapacağımız bu projeye uzun zaman önce başlamam gerekse de benim tembelliğim nedeniyle başlayamadım.

Artik bir çok şeyi atlattigima göre değerli abimin de destekleri ile bu yola girdim. Aslında bir ampli yapma hayalim çocukluğumdan beri vardır. Ancak bilgim yeterli olmadigi için ve zamanında yeterli ekipman olmadığı için yapamadım. Şuna üzülüyorum. Yaşım sanirim emin değilim 42 olabilir bu projeyi yıllar önce yapmış olmam gerekti ama yapamamış olmanın üzüntüsü içindeyim.

Bir diğer konu ben elektronik konusunda bilgi öğrendikçe ve kendimi gelistirdikce şunu anlıyor insan elektroniğin her alanı ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bunlardan ses elektronigide apayrı bir uzmanlık ister. Elektronik temelim bir eğitime dayanmadigi için teorik bilgi eksikliğini hep yasamisimdir.

Simdi gelelim asıl konumuza. Üstadım ile yaptığım görüşmede aşağıdaki hazırladığı baskı devreyi ve pasif elemanları bana vermişti. Ana yolumuz bu devre üzerinde başlayıp ilerlemek olacak.

Elimdekiler,

Pcb kart , kapasitorler ve transformatör.

Ekli dosyayı görüntüle 88933Ekli dosyayı görüntüle 88934Ekli dosyayı görüntüle 88935Ekli dosyayı görüntüle 88936Ekli dosyayı görüntüle 88937
Şimdiden hayırlı olsun kolay gelsin arkadaşım,keyifli ama bir o kadar da hassas çalışılması gereken bir çalışma.Ama sağ olsun @Mr_YAMYAM hoca olduğu sürece aşılamayan sorun olmuyor.Biz ilk önce kutu ile başlamıştık LM1875 ampliye ,kutu olmadan ve ampli tasarımını yapmadan çok sıkıntı oluyor.Güzel bir kutu ayarlayabilmişsen işler çok kolaylaşıyor.Başarılar diliyorum.Ben de takipteyim. :D

Şimdiden hayırlı olsun kolay gelsin arkadaşım,keyifli ama bir o kadar da hassas çalışılması gereken bir çalışma.Ama sağ olsun @Mr_YAMYAM hoca olduğu sürece aşılamayan sorun olmuyor.Biz ilk önce kutu ile başlamıştık LM1875 ampliye ,kutu olmadan ve ampli tasarımını yapmadan çok sıkıntı oluyor.Güzel bir kutu ayarlayabilmişsen işler çok kolaylaşıyor.Başarılar diliyorum.Ben de takipteyim. :D
İLAVE TEKNİK BİLGİLER.
@sasen1 veya LM 1875 li amplimizi yapabilen diğer arkadaşlar kendi amplilerini STK465 ile yapmak isterlerse...
Besleme gerilimi max 2X24V AC trafo ile sağlanmalıdır. Bu gerilim için LM317 ve LM337 li besleme devremiz aynen kullanılabilir olacaktır.
Peki LM1875 li devreyi iptal ederek STK bağlamamız bizlere ne kazandıracaktır?
LM1875 standart gain ile (yaklaşık 24dbU) -70 ler seviyesinde bir gürültü eşiğine sahiptir.
Ancak STK 465 layıkı ile yapılabilirse çıkış modülünün gürültü faktörü -78dbU lara kadar düşürülebilmektedir. Bu da bizlere extradan 8db lik bir dinamik alan daha kazandıracaktır.
Artı olarak STK465 için max çıkış gerilimi 16V RMS olabileceği için 4 ohm yük altında....
16V/4ohm=4A
P=IkareXR=16X4=64W çıkış gücü elde edebileceğiz.
STK verilerine dikkat edilirse çıkış gücü min30W olarak belirtilmektedir. Ancak STK orijinal ise ve devre hassas yapılabilirse bu güç elde edilebilmektedir.
Piyasadaki STK ların orijinal olmadığı gözönünde bulundurularak 8ohm yük ile kullanılırsa, yaklaşık 32W gibi bir gücü sağlıklı olarak elde edebileceğiz.
Bu tasarım prosedürleri gereği ampli çıkış gerilimimiz yaklaşık 20Vp olduğunu varsayarsak, takribi 24-26dbU luk bir kazanç faktörümüz de ortaya çıkmaktadır.
Kazanç faktörümüzü gürültü eşiğimiz doğrultusunda S/N veya dinamik alanımızı hesap edersek, -78dbU+26=104db lik bir dinamik alan elde edebileceğiz.
LM1875 li amplimizde dinamik alanımız 70+24=94db yaklaşık idi.
104db lik dinamik alan boru değildir. doğada insan kulağının limitleri üzerindedir dememiz bile yanlış olmaz.
Bir diğer husus ise STK465 in band genişliğidir.
LM1875 ile (Ölçüm yapmamıştık) max band genişliğimizi 20kHz olarak ele almış isek STK ile 35-40kHz lere ulaşabilmekteyiz.
Yani bu frekansları duyamıyor olsak ta, gereği gibi yükseltebildiğimizi söyleyebiliriz.
Modern Hi-End ampli üretici firmaları hala dinamik alan konusunda yarışmaktadırlar.
Bu konuda söz sahibi olan firmalardan Mcintosh ampliler 100kHz band genişliğinden bahsetmektedirler.

30db kazanç için malzeme değerleri.
Ekli dosyayı görüntüle 88949
30db kazançta STK 465 in band genişliği oldukça daralmaktadır.
Ancak fabrikasyon şema verilerinde 40db kazanç verilmiş olduğu için yine de orijinal şemaya göre band genişliğimiz yüksek olacaktır.
Pre ampliyi yapar da çıkış gerilimini 5-10V gibi seviyelere ayarlayabilirsen, o zaman STK amplimizin kazancını düşürüp, band genişliğini yükseltebileceğiz.
Bu seviyelerin ayarlanabilmesi için elimizde sinyal jeneratörü ve decibelmetre veya osilaskop şarttır.
Bu sebeple tasarımın gidişatı doğrultusunda elimizdeki ölçüm aletleri mevcut ise ilerleyeceğiz.
30db kazanç faktörü şimdilik 0.7V giriş gerilimini besleme gerilimine (yaklaşık 26V) ulaştırabilmek için yeterlidir.
Genel ayarlamalar için modül kartı üzerindeki 50k trimpotlar seviye kalibrasyonu için kullanılacaktır.

Abi şimdi bizim malzeme listemiz bu semadakilermidir?

Eger listemiz bu ise ben elimdekileri çıkarayım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri