Step7'de char to string ?

bodemin

Üye
Merhaba,

Step7 v5.4 kullanıyorum. Bir ARRAY'in içerisindeki bazı CHAR değişken tiplerini STRING değişken tipine dönüştürmem mümkün mü?

Örneğin:
ARRAY [0..6] = 'B', 'O', 'D', 'E', 'M', 'I', 'N' olsun. Buradan, 'E', 'M', 'I', 'N' CHAR değişkenlerini alarak "EMIN" olarak nasıl STRING'e çevirip uygun bir belleğe atarım?

Teşekkürler

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
bu linkte yapılmış bir örnek uygulama var ama indirmek için

''SIMATIC Card / Automation Value Card (AVC).''

istiyor ben de olmadığından indiremedim bu karttan olan varsa indirebilirmi?

https://support.automation.siemens....xtranet=standard&viewreg=WW#String_Datentypen

açıklaması

Conversion of a "CHAR field" into a "string variable". Entry ID 25629271. An "ARRAY of character" is converted into a "string variable" in this example.

çözemedik arkadaşlar nerde bu profesyoneller????

çözümü:

örneğin 'E', 'M', 'I', 'N' char değişkenlerini "EMIN" yapmak için

bir data bloğun na 5 karakterli bir string oluşturun.

move komutu ile karakterleri bu string in 2,3,4,5,6 baytlarına move edin

burada stringin 0. baytı karakter sayısı 1. baytı actual karakter sayısını gösterdiği için
2,3,4,5,6 ya move ettik

variable table dan string in içinde karakterleri görebilirsiniz ama hala bir string özelliği göstermiyor örneğin string karşılaştırma blokları bu şekilde çalışmıyor veya wincc de string olarak görünmüyor.

çünkü bu 0. bayt 5 olduğu halde actuel karekter sayısı olan 1. bayt 0 görünüyor

bunu halletmek için 1. bayta sürekli 5 rakamını da move ettikmi string iniz hazırdır tepe tepe kullanın.

barkod dan gelen tamamı rakam olan 13 haneli diziyi hangi kodla karşılaştırma yapabilirim

Merhaba
Keyence Barkod cihazı, S7300 PLC ve KP400 panel profinet üzerinden haberleştirdim. F1 tuşu ile kare barkod okutulur. Reçetede kayıtlı kod çağrılır. Eğer okunan değer ile reçeteden gelen değer eşitse okunan değer yeşile döner. Karşılaştırma işlemi reçetenin karakter uzunluğu kadar kısmında yapılır.
Reçete değeri string'tir. Okunan değer Character'dir. String ifadeden uzunluk değeri alınır. Kalan kısımlar LAD ile Char dönüştürülür. SCL dilinde reçete karakter uzunluğu kadar kısım okunan değer ile bire bir karşılaştırılır.
Umarım faydalı olur.
  1. 20170504_075723.jpg

Ekli dosyalar

• Barkod.rar
    5 MB · Görüntüleme: 102

Forum istatistikleri

Konular
128,210
Kullanıcılar
449,989
Son üye
veyselknkc