Step motor için SMPS

Sevgili arkadaşlar merhaba.Elimde etiket değeri 1.2A 12V olan bir step motor var.Normalde 12x1.2=24W'lık bir güç kaynağı işimi görür.Ama motorlarda ilk anlarda aşrı akım çekmeler oluyor.bende SMPS güçkaynağı kullanmak istiyorum.24Wlık SMPS alsam ilk adımlarda akımı fazla çekince güç kaynağının kendisini otomatik olarak kapatması söz konusu.Bu durumu aşmak için tabiki daha güçlü SMPS almalıyım ama benim mümkün olduğunca küçük bir SMPS e ihtiyacım var tabi step motorumu çalıştıracak kadar.Ne kadarlık bir SMPS almalıyım.Bir hesabı varmıdır.Teşekkür ederim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
step motor surucunun calismasi gereken voltaj nedir ? motor voltajının bir onemi yok , sen step motor surucunun calisma voltajına bak , motor sanırım kucuk bir motor bence 100w lık bir guc kaynagi al calisicakdir.

step motor surucunun calismasi gereken voltaj nedir ? motor voltajının bir onemi yok , sen step motor surucunun calisma voltajına bak , motor sanırım kucuk bir motor bence 100w lık bir guc kaynagi al calisicakdir.

electroniceng ilgilendiğin için teşekkür ederim.100w güç kaynağı tasarım alanım için oldukça büyük.Motor sürücüm 12-13V ta çalışacak.SMPS nin step adımlarında anlık olarak aşırı akım olunca açma kapama yapmasından korkuyorum.30w-35w lık alabilirim ancak.Uygun olurmu acaba.

Dün SMPS aldım.Denedim olmadı. Tahmin ettiğim şey oldu aslında ben bu güç kaynaklarından kullanmıştım daha önce motorlar için hiç uygun değiller.Omik yükler için uygun olabilirler.Motor ilk anda bir aşırı akım çekiyor SMPS kendini hemen korumaya alıyor.12V 3A (35W) ile denedim olamadı.12V 5A yapsam güçkaynağını oda meçhul motorun ilk andaki tepe akımını bilmek gerek.5A lik de büyük olacak alanım için yada eski tip trafodan mı çözüm arasam.Arkadaşlar ne önerirsiniz?Saygılar....

ben sana soyledim 100 w al minimum

electroniceng kardeş merhaba. 1.2 A step için 100W çok büyük değilmi?Elimde 10W trafo var onunla sürüyorum yalnız gücü düşük oluyor tabi.10W trafo kullandığımda elde ettiğim torkun 2 katını alsam yeter benim için.O yüzden 30W lar civarıyla uğraşıyorum.100W için makinede yerim yok.Ayrıca 12V için 8.5A almalıyım bu seferde maliyet çok oluyor.Elim de birde 35W'lık trafo var onunla deneyeceğim ama 7812lerin(1A) Akım değerleri düşük.transistörle artırıcam artık. Metal kılıflıların (3A) diyolar ama şişirme sanırım çünkü onlardanda kullandım hatta soğutuculu 2-3 kere tam tur attırdım yandı. Sen daha önce buna benzer bişey denedin mi oyüzden mi 100W ta ısrar ediyosun yoksa pratik bir hesabı mı var.Bilgilendirirsen sevinirim.Teşekkürler.

ben step motor surucu karti imal ediyorum , benim step motor surucu kartim 48vdc ile calisiyor ve soyledigin motoru suruyor

Dün SMPS aldım.Denedim olmadı. Tahmin ettiğim şey oldu aslında ben bu güç kaynaklarından kullanmıştım daha önce motorlar için hiç uygun değiller.Omik yükler için uygun olabilirler.Motor ilk anda bir aşırı akım çekiyor SMPS kendini hemen korumaya alıyor.12V 3A (35W) ile denedim olamadı.12V 5A yapsam güçkaynağını oda meçhul motorun ilk andaki tepe akımını bilmek gerek.5A lik de büyük olacak alanım için yada eski tip trafodan mı çözüm arasam.Arkadaşlar ne önerirsiniz?Saygılar....

Tek seferlik kalkış için çözümü termistörle olur. Motor kalkışında termistör soğuk olduğu için direnci yüksektir, belli bir zaman sonra üzerinden geçen akım dolayısıyla ısınır ve direnç değeri düşer. Bu tür bir koruma tedbiri güç kaynaklarında, ilk enerjilenmede kapasitörleri dolana kadar çekilen akımı (inrush current) limitlemek için sıklıkla kullanılır.

Eğer motoru durdurduktan sonra termistör soğuyana kadar zamanın varsa, kalkış akımını bu şekilde sınırlayabilirsin.

Aslında motor kalkışını rampayla yapsan bu gibi bir sorunla karşılaşmazdın. Rampa kullanma imkanın yok mu? M

Tek seferlik kalkış için çözümü termistörle olur. Motor kalkışında termistör soğuk olduğu için direnci yüksektir, belli bir zaman sonra üzerinden geçen akım dolayısıyla ısınır ve direnç değeri düşer. Bu tür bir koruma tedbiri güç kaynaklarında, ilk enerjilenmede kapasitörleri dolana kadar çekilen akımı (inrush current) limitlemek için sıklıkla kullanılır.

Eğer motoru durdurduktan sonra termistör soğuyana kadar zamanın varsa, kalkış akımını bu şekilde sınırlayabilirsin.

Aslında motor kalkışını rampayla yapsan bu gibi bir sorunla karşılaşmazdın. Rampa kullanma imkanın yok mu? M

tyildizak ilgilendiğin için teşekkürler.Tristörü nereye bağlamalıyım, değeri ne olmalı.Rampayı daha önce denemedim nasıl olduğunu bilmiyorum.açıklarmısın.

Motoru sürme şeklinizi açıklayabilir misiniz? Pulse'ları neyle üretiyorsunuz?

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri