Standartlar

Emreceyx

Üye
Merhaba arkadaşlar. Yıldırımdan korunma sisteminde uyulması gereken standartlar nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Topraklama yönetmeliği ve paratoner şartnamelerini inceleyin.
inceledim ama şu bilgiyi kesinleştirmem lazım. Paratoner topraklamasi telefon hattından en az 5 metre uzakta mi olması gerek buna dair bir standart göremedim

Sabah açtığınız diğer konuda paylaştığım dokümanın 25. sayfasına bir göz atın orada birşeyler yazıyor.
Şuan zamanım olmadığı için inceleyemiyorum...

1677250856401.png

Son düzenleme:
Sabah paylaştığım doküman eski olanı diye belirtmiştim. Ekte paylaştığım ise eskisinin yerini almış olanı.
Eskisinde gaz borusu, kanalizasyon vs. diye detaylandırmışlar yenisinde ise daha genel yazıyor.
Sayfa 34:

ESESystem earth termination components should be at least 2 m distant from any buried metal pipe
or electrical conduit, in case these conduits are not electrical connected to the main equipotential
bonding of the structure.
For soils which resistivity is over 500 ohm.m, the minimum distance should be 5 m.

Paratoner topraklama mesafesi gömülü olan herhangi bir metal borudan yahut elektrik hattından en az 2 m uzakta olmalı, eğer iletkenlik 500 ohm.m üzerinde ise bu mesafe en az 5 metre olmalı diye belirtilmiş.

Ekli dosyalar

• NF C 17-102.pdf
    916.3 KB · Görüntüleme: 5
Sabah paylaştığım doküman eski olanı diye belirtmiştim. Ekte paylaştığım ise eskisinin yerini almış olanı.
Eskisinde gaz borusu, kanalizasyon vs. diye detaylandırmışlar yenisinde ise daha genel yazıyor.
Sayfa 34:

ESESystem earth termination components should be at least 2 m distant from any buried metal pipe
or electrical conduit, in case these conduits are not electrical connected to the main equipotential
bonding of the structure.
For soils which resistivity is over 500 ohm.m, the minimum distance should be 5 m.

Paratoner topraklama mesafesi gömülü olan herhangi bir metal borudan yahut elektrik hattından en az 2 m uzakta olmalı, eğer iletkenlik 500 ohm.m üzerinde ise bu mesafe en az 5 metre olmalı diye
Çok teşekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri