SSR ve hızlı sigorta seçimi

BilgiZade

Üye
Merhaba makinada bir bölgeyi ısıtmak için resistans kullandığım bir bölüm var. 220V 1650W 7.5 A bölgede bu resistansdan 4 tane var ve toplam 30A akım çekiyor. SSR sigorta seçmek ve SSR sigortayı olası durumda kısa devre zararından korumak için hızlı sigorta kullanmak istiyorum.
SSR ve hızlı sigorta neye göre seçeceğim. Yüke göre SSR Kaç A olması gerekiyor. Bunun bir hesaplama yöntemi varmı. Kısa devre esnasında kaç A hızlı sigorta kullanmak zorundayım ?
Tahmin veya şöyle yapsan olur istemiyorum. mühendislik bakışında hesaplı bilgi istiyorum. Yardımcı olabilecek varmı ?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba makinada bir bölgeyi ısıtmak için resistans kullandığım bir bölüm var. Resistanslar 3 bölge her bölgede 4 resistans var ve toplam bir bölge 30A akım çekiyor. Her bölgeye bir SSR sigorta seçmek ve SSR sigortayı olası durumda kısa devre zararından korumak için hızlı sigorta kullanmak istiyorum.
SSR ve hızlı sigorta neye göre seçeceğim. Akım değerleri ne olması gerekiyor. Bunun bir hesablama yöntemi varmı. Kısa devre esnasında kaç A hızlı sigorta kullanmak zorundayım ?
Tahmin veya şöyle yapsan olur istemiyorum. mühendislik bakışında hesablı bilgi istiyorum. Yardımcı olabilecek varmı ?
Rezistans hızlı anahtarlanmasi gereken demerajli akım ceken bir eleman değil. Kontaktör yerine SSR kullanmak size ne avantaj kazandıracak.

Daha uzun ömürlü ve kontaktöre göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kontaktörler sürekli ısıyı dengelemek için sık bir şekilde aç kapa yaptıkları için kontaklarda yapışma arızalanma gibi sorunlar gözükebiliyor. Bir çok yerde özelikle pid sistemlerde filan SSR çok daha avantajlı olduğunu okudum. Bu yüzden yüke göre mi SSR A değerini seçmeliyim. Veya 50 A SSRye kaç A hızlı sigorta kullanmam gerekiyor. Merak ediyorum yardımlarınız için teşekkür ediyorum

Daha uzun ömürlü ve kontaktöre göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Kontaktörler sürekli ısıyı dengelemek için sık bir şekilde aç kapa yaptıkları için kontaklarda yapışma arızalanma gibi sorunlar gözükebiliyor. Bir çok yerde özelikle pid sistemlerde filan SSR çok daha avantajlı olduğunu okudum. Bu yüzden yüke göre mi SSR A değerini seçmeliyim. Veya 50 A SSRye kaç A hızlı sigorta kullanmam gerekiyor. Merak ediyorum yardımlarınız için teşekkür ediyorum
Cevaptan önce ilk beğenilen mesaj bu oldu
sanırım. 😁

Yarı iketkenler, sigortadan daha hızlı bozulurlar.

Doğru boyutlandirilmamış kontaktorlere ve çalışma rejimi sık sık ani çalışma ve durma olan motor devrelerinde dediginiz sorunlar kontaktorlerde gözükebilir ama rezistans devreleri ne demerajli akım çeker ne de motor kadar sık sık devreye girip çıkma durumu olur . Yine de tercih sizin .

Cevaptan önce ilk beğenilen mesaj bu oldu
sanırım. 😁

Yarı iketkenler, sigortadan daha hızlı bozulurlar.
Evet genelde tek kullanımlıktır. Ama kesinlikle daha iyi koruyor. SSR gibi elektronik devre elemanları çok hassas en ufak bir kısa devrede arızalanma durumu çok yüksektir. Bu yüzden SSR daha iyi korumak için yarı iletken kullanmakta fayda var.
Doğru boyutlandirilmamış kontaktorlere ve çalışma rejimi sık sık ani çalışma ve durma olan motor devrelerinde dediginiz sorunlar kontaktorlerde gözükebilir ama rezistans devreleri ne demerajli akım çeker ne de motor kadar sık sık devreye girip çıkma durumu olur . Yine de tercih sizin

Doğru boyutlandirilmamış kontaktorlere ve çalışma rejimi sık sık ani çalışma ve durma olan motor devrelerinde dediginiz sorunlar kontaktorlerde gözükebilir ama rezistans devreleri ne demerajli akım çeker ne de motor kadar sık sık devreye girip çıkma durumu olur . Yine de tercih sizin .
Teşekkür ederim bu önerinizi de dikkate alacağım.

Yükünüz 30 Amp. çekiyor ise ultra fast sigortayı 35 amp. ssr'yi 50 amp.seçebilirsiniz.ssr'yi çok iyi soğutmayı ihmal etmeyin.
Büyük alaminyum soğutucu ve termal macun kullanarak.

en az 15A tercihen 20A SSR'ler seçmeniz,
hızlı sigorta örneğin 10A olabilir fakat benim tavsiyem motor koruma şalteri kullanmanızdır. (termik ayarı 8.5-9A)

Son düzenleme:
SSR sigorta seçimi ile ilgili cevap!

Muhtemelen Tek fazlı bir rezistans için bir uyguma yapıyorsunuz.

Motorlarda C tipi gecikmeli sigorta (motor kalkışlarda anma akımı fazla çektiği için tercih edilir)

Rezistanslarda B tipi normal sigorta(gecikmesiz) tercih edilir. Lamba, elektrikli ısıtıcılar dada tercih edilir. Hatta bunun yerine kartuşu tip sigorta kullanılır. Değişimi kolay ve az maliyetli olsun diyerek.

Şimdi Kartuşlu tek fazlı sigorta seçmeden önce bir şeye daha bakalım.

Örneğin 6 kA lik sigorta en fazla 6kA akımı kesebilir. Sigortaların kesme kapasitesi yükseldikçe fiyatlarında pahalanır.
3 kA üstünde kısa devre akımı oluşmayacak bir yerde 10 kA lik sigorta kullanmak gereksiz maliyet arttırır. Ama teknik olarak kullanılmasında sakınca olmaz.
Sigortalarda ile ilgili her hnagi bir katalog açarsanız örneğin 25A sigorta 3kVA,25 amper sigorta 10kVA
gibi farklı iki ürün görebiliriz.

Şimdi sigortanın Amper seçimine gelelim.

Mesela:
6250W tek faz rezistansım var. Bunda 6,25kW dır.
6250W/220V=28,4A yapar buda bize 20-25-32 A arası ürünlerden 32A seçelim diye biliriz.

Eğer rezistansı koruyorsak ve her bir rezistans için ayrı ayrı sigorta koyacak isek bu bilgi doğru olur.
Ancak bu iş böyle yapılmaz genelde birden fazla rezistans köprülüde olur.
Böyle olsa bile rezistans yerine SSR korumak gerekir. Mantıklı olan budur.

Bu kapsamda eğer SSR 60 A ise 603A sigorta takılabilir.
Eğer SSR 25A ise 25A sigorta takılır. Çünkü 25 den sonra 32A gelmektedir,32A burada koruyamaz.

Youtube anlatım:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri