Sschottky diyot sorunsalı.

ozka1903

Üye
aliexpressten sipariş ettiğim 40a pwm devresinde mbr40100ct diyot kullanılmış feci derecede ısınıyor akım çekildiğinde. bunun yerine 60cpq150 kullanabilirmiyim yada 60100ct mi takmalıyım yardımcı olabilirmisiniz

Bu diyota bağlı soğutucu mevcutmu ? Ayrıca kaç amper çekiyorsunuz?

Devreye ait model yada varsa linkini verirseniz inceleyelim ona göre yorum yapalım.

https://tr.aliexpress.com/item/DC9-...32691190532.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.SwDS27

ürün bu soğutucu mevcut yalnız su geçirmez kutu içine koyuyorum ben bunu malum havada almıyor. diyotu 60a ile güçlendirip kutu içerisinde ayrı bi soğutucu içerisine almayı düşündüm

devrenin girişine ampermetre bağlamıştık aküden en yüksek hızda 38a yakın akım çekiyo çıkışa bağlayamadım çünkü başka ampermetre yoktu elimde diğeride kutu içerisinde devreye entegre şeklindeydi. Boşta denemiştim motoru böyle akım çekmedi suya girincede bukadar değişiklik olacağını düşünmemiştim o yüzden çıkıştan çekilen akımı hala bilmiyorum ama 40 45a aralığında olduğunu tahmin ediyorum en yüksek hızda

shottky olarak yüksek amperli ve 100 volttan büyük hangisini istiyorsanız takabilirsiniz. yüksek amperliler daha az ısınır. ancak yinede çok ısınır. mbr40100ct ye paralel olarak bir tane daha takabilirsiniz buda bir seçenek. paralel takarsanız aynı model ve aynı soğutucuya monte olmasına dikkat edin. Hatta kutuyu metal seçerseniz kutuyada monte edebilirsiniz.

bence diyotu buyutulsede ayni guc ve ayni ic direnc nedeniyle diyot yine isinacak.

isiyi azaltmak icin bu gucte paralel bir veya birkac diyotu devreye ekleyerek yuku bolmek en mantiklisidir.

sogutucu ve kapali alanda olmasi buyuk etken kendi uzerindeki isiyi atamamasi sorun. metal kutu onerisine katiliyorum.

shottky olarak yüksek amperli ve 100 volttan büyük hangisini istiyorsanız takabilirsiniz. yüksek amperliler daha az ısınır. ancak yinede çok ısınır. mbr40100ct ye paralel olarak bir tane daha takabilirsiniz buda bir seçenek. paralel takarsanız aynı model ve aynı soğutucuya monte olmasına dikkat edin. Hatta kutuyu metal seçerseniz kutuyada monte edebilirsiniz.

Metal kutu yapamıyorum çünkü üstü şeffaf ip65 kutulardan olması gerekiyor içine entegre ampermetreyi görmem amacıyla. siz diyosunuzki 60a diyotla değiştirene kadar 40a den 3 adet bağlayım devreye. Peki anlık akım çekiminde iç diyotun iç direnci mantığıyla yinede iletime girerken birinden fazla akım çekmeyecekmi nasıl olcak bu durum aslında mantıklı gibi geldi. peki sürdüğüm zaman diğer devre elemanlarına sıkıntı gelme olasılığı varmıdır. birde bu kullanılan 40100ct kılıfında pt daha büyük ısınması daha az olurmuki pt kullansam

Aynı diyot aynı ısıda çalıştığında aynı akımı geçirir . Olmadı bir küçük fan takın.

diyotlarin cikisina bir adet dusuk omajli wattli direnc koymakta fayda var. ornek 0.010 ohm 10 watt tas direnc gibi.

bu uggulamayi birden fazla guc transistoru bagli guc kaynaklarinda transistorleein esit surulmesi icin kullanirdik.

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri