Spark Gap kullanım detayları

snowguard

Üye
Arkadaşlar Merhaba

Önceliklle hiç bilgisi olmayanlar için Spark Gap Hakkında biraz bilgi vereyim. Daha sonra çok bilgisi olan arkadaşlarıma sorularım olacak.
Spark Gap dediğimiz eleman Paratoner topraklamasını - Temel topraklamasıyla birleştirmemizi sağlayan elemandır. Normalde kısa devre gibi davranan bu arkadaşımız üzerinde yüksek bir gerilim hissettiğinde açık devre gibi davranmaktadır. (Evet Parafudr'un tam tersi).
Bu da sağlıklı bir topraklamaya sahip olurken paratonerden geri dönüş yapacak yıldırım voltajlarını bina topraklamamıza ve eş potansiyel baralara gitmesini engelleyerek sistemdeki cihazlarımızı koruma altına almakta. (mucize gibi bişey)

Şimdi gelelim sorumlarıma

Radsan'ın paratoner uygulamaları için sitesinde paratoner uygulamaları için yayınladıkları teknik şartnamelerde aktif paratoner sistemlerinde spark gap kullanılması gerektiğini söylerken faraday kafes sistemlerde buna gerek olmadığından bahseder.
Faraday kafes sistemlerde yıldırım yakalama uçları çatıdan bina kolonları içerisinden veya dış yüzeyinden iniş iletkenleri vasıtasıyla temel topraklamasına bağlanmaktadır.

Burada neden sizce Faraday kafes sistemde spark gap kullanılmasına gerek olmadığı düşünülüyor?
Ayrıca parafudr kullanılan sistemlerde parafudr topraklamadan gelen bu yüksek yıldırım voltajını algıladığında kısa devre konumuna gelerek toprakla fazı birleştirme durumuna geçmez mi? Yoksa parafudr sadece şebek voltajı üstündeki voltaj yüksekliklerine mi tepki gösterir? Topraklamadan gelecek yüksek voltajları da algılayıp kısa devre konumuna geçer mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Spark gap elektronik devrelerde cokca karsimiza cikar ve dediginizin aksine aralarinda hava araligi olan birbirine yakin iki iletkenden olusur. Kabaca 1 mm 1000v olarak dusunulur.

Zaten spark gap kivilcim boslugu anlamina geliyor.

Spark gap elektronik devrelerde cokca karsimiza cikar ve dediginizin aksine aralarinda hava araligi olan birbirine yakin iki iletkenden olusur. Kabaca 1 mm 1000v olarak dusunulur.

Eyvallah ustam . Birşey daha öğrenmiş oldum . Benim için yeni bir bilgi.

pcb-spark-gap-incelemesi.jpg
yeEJoj.gif

Elektronikte kullanılan ile bina yıldırım paratoner sistemlerinde kullanılan spark gap'lar biraz farklı şeyler.

Konuda geçen iki bilgi birbirlerinin tersini anlatıyor.

Açıkçası Yıldırım anında yalitkan olacak bir sistem bilmiyorum. Yıldırım potansiyelindeki bir gücü toprağa iletmek en mantıklı yöntem. Bunun üzerinde bir teknoloji varsa öğrenmiş oluruz.

Ben farkli bir sey olacagina ihtimal vermiyorum.

https://www.yilkomer.com/espotansiyele-almada-spark-gap-parafudr-kullaniminin-onemi/

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kıvılcım_aralığı

Aralarinda belli bir mesafe olan atlama elektrodlari yuksek voltaja maruz kalirsa atlama olur ve asiri gerilim atlama gerilimi degerinde sabitlenmis olur.

Dedigim gibi yaklasik 1mm 1000v da gerilimi sabitler. Eger atlama elektrodlari tamamen kuru havaya maruzsa 1mm 3kv diye biliyorum.

Spark gap parafudurdan gelen yildirim enejisini dogrudan vermek icin degildir. Diger hatlara binecek yuksek voltaji sinirlamak icin kullaniliyor olmasi lazim. Yoksa parafudurdan gelecek enerji gap falan dinlemez erip atar her seyi.

Neyse konunun icinde degilim. Cok dikkate almayin yazdiklarimi.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri