Solar sistem sigorta seçimi

Edverd

Üye
merhaba

Solar sistemim için bir çok yerde sigortaya ihtiyacım var aşağıya hepsini sıralıycam yardımcı olursanız sevinirim ( sistem elemanları 12 volt 120 watt panel 12 volt 80 amper jel akü 12 volt 1000watt akıllı tam sinüs inverter)

1-Solar panelden invertere gelen kablonun enerjisini kesmek için otomatik sigorta tarzı bişey lazım cam sigorta ve ya kartuş sigortaya ihtiyacım yok cihazın kendi sigortaları var zaten sadece istediğim zaman açıp kapatmak için bir şey istiyorum.

2-Aküden invertere gelen kablonun sadece enerjisini kesmek için bir şey lazım kartuş veya cam sigorta gibi birşey değil otomatik sigorta tarzı .

3- 80 amper akü için kaçlık kablo çekmem gerek.

4-güneş panelinden gelen kablo için 1.5mm kablo uygunmudur.

5-invertere tahta yüzeye monte edersem bir sorun olumu.

6- ka hesabı nasıl yapılır anlatırmısınız

kullandığım malzemeler

inverter - https://urun.n11.com/solar-enerji-sistemleri/1kw-125kva-12v-akilli-inverter-must-power-P350915713
akü - https://urun.n11.com/aku/12-v-80-ah-60-ah-motor-akusu-abus-jel-aku-6dzm60-6-dzm80-2020-P318576995
güneş paneli (2 adet) https://urun.n11.com/solar-enerji-s...ikristal-gunes-paneli-yerli-uretim-P328913537

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Merhaba, bu sistemle neler çalıştırmayı düşündüğünü yazmamışsın!

1.Panel enerjisini aç/kapa bir düğme ile kesmek mümkün. Güneş panelleri hiç bir kurşun tabanlı aküyü tamamen dolduramaz. Yüzde 10 akımla 5 saatte yani gün içinde yüzde ellisi doldurulabilir. Dolaysıyla gerekli ihtiyaç/tüketimin iki katı akü seçmek gerekiyor.

2.İnvertör öncesi çekilecek akıma uygun otomatik bir sigorta takılabilir. Jel aküler üzerlerinde ya da özelliklerinde (datasheet) belirtilen 10Hr veya 20Hr olarak saatte 1/10 ya da 1/20 (yüzde yirmi)'si kadar sağlıklı deşarja uygundur. Bu durumda 80Ah akü için en fazla 16Ah akım çekmek mümkündür. O değerde bir sigorta ilavesi ile gerekmediği zamanlar sistemi invertör öncesi kapatarak bekleme durumunda çekilen akım da engellenmiş olur.

3.Kablo aküye göre değil, sistem voltajı ve en fazla çekilecek akım/güce (Güç=AkımxVolt) göre hesaplanmalı.
Bir ürünün özelliklerinde akım kapasitesi;
1mm kalay kaplı solar kablo 15Ah
1,5mm kalay kaplı solar kablo 24Ah
2mm kalay kaplı solar kablo 31Ah
olarak verilmiş, bu verilere göre panelden gelen kabloyu ve invertere giden kabloyu seçmek mümkün. Kablonun gereğinden fazla uzun olmayan, kısası makbuldur!

4.Paneller genelde 8-9Ah akım verebildiklerinden mesafe çok 15-25m değilse 1.5mm kablo yeterlidir.

5.İnverter devrede olduğunda ısınma durumu oluşacaktır. O yüzden havadar bir yerde, arka kısmı monte edilen yerden 1-2cm uzak tutulursa iyi olur.

Invertere evin aydinlatmasini , kayit cihazini ve bir monitor bagliycam herhalde akunun desarji uygundur siz nedersiniz bu arada cok tesekkur ederim saolun

Benzer iş için ben de gerekli tertibatı temin ettim, henüz montaja geçemedim. Bu gidişle bir süre daha uzayacak görünüyor. Ben, 190Wh 12V 1 adet panel, 12V 60Ah Lityum akü ve bir adet 12/24 volt solar şarj cihazı aldım. eskiden elimde kalan AC220 300Wh bir modifiye sinüs inverter var ama kullanmayacağım. Işıklandırmaları DC 12 V aldım. Kamera kayıt cihazı da DC 12V olduğundan uygun çaplı bir kablo ile solar şarj cihazı çıkışından (şarj cihazının çıkışı gerekli sarfiyatın iki katını karşılayabiliyor) doğrudan besleyeceğim. Ben inverter yerine akü kapasitesini artırmayı tercih ederdim. Muhakkak 220V AC gerekiyorsa kullanım süresine ve bağlı olarak, çevrim kayıpları da göz önüne alındığında 80Ah yeterli olmayabilir. 220V kısa süreliğine kullanılacaksa invertör kullanılabilir.

Merhaba, bu sistemle neler çalıştırmayı düşündüğünü yazmamışsın!

1.Panel enerjisini aç/kapa bir düğme ile kesmek mümkün. Güneş panelleri hiç bir kurşun tabanlı aküyü tamamen dolduramaz. Yüzde 10 akımla 5 saatte yani gün içinde yüzde ellisi doldurulabilir. Dolaysıyla gerekli ihtiyaç/tüketimin iki katı akü seçmek gerekiyor.

2.İnvertör öncesi çekilecek akıma uygun otomatik bir sigorta takılabilir. Jel aküler üzerlerinde ya da özelliklerinde (datasheet) belirtilen 10Hr veya 20Hr olarak saatte 1/10 ya da 1/20 (yüzde yirmi)'si kadar sağlıklı deşarja uygundur. Bu durumda 80Ah akü için en fazla 16Ah akım çekmek mümkündür. O değerde bir sigorta ilavesi ile gerekmediği zamanlar sistemi invertör öncesi kapatarak bekleme durumunda çekilen akım da engellenmiş olur.

3.Kablo aküye göre değil, sistem voltajı ve en fazla çekilecek akım/güce (Güç=AkımxVolt) göre hesaplanmalı.
Bir ürünün özelliklerinde akım kapasitesi;
1mm kalay kaplı solar kablo 15Ah
1,5mm kalay kaplı solar kablo 24Ah
2mm kalay kaplı solar kablo 31Ah
olarak verilmiş, bu verilere göre panelden gelen kabloyu ve invertere giden kabloyu seçmek mümkün. Kablonun gereğinden fazla uzun olmayan, kısası makbuldur!

4.Paneller genelde 8-9Ah akım verebildiklerinden mesafe çok 15-25m değilse 1.5mm kablo yeterlidir.

5.İnverter devrede olduğunda ısınma durumu oluşacaktır. O yüzden havadar bir yerde, arka kısmı monte edilen yerden 1-2cm uzak tutulursa iyi olur.
Inveetere kamera kayit cihazi evin aydinlatmasi ve 1 monitor bagli olcak.
1.kullancagim seyler kac amper oluyo aku desarji icin uygunmudur.
2.aku den invertere giden kabloya 16 ampermi sigorta takiyim
3.invertere tahtaya bir sac yuzeyvidalayip invertereda ona vidalasam olurmu
Benzer iş için ben de gerekli tertibatı temin ettim, henüz montaja geçemedim. Bu gidişle bir süre daha uzayacak görünüyor. Ben, 190Wh 12V 1 adet panel, 12V 60Ah Lityum akü ve bir adet 12/24 volt solar şarj cihazı aldım. eskiden elimde kalan AC220 300Wh bir modifiye sinüs inverter var ama kullanmayacağım. Işıklandırmaları DC 12 V aldım. Kamera kayıt cihazı da DC 12V olduğundan uygun çaplı bir kablo ile solar şarj cihazı çıkışından (şarj cihazının çıkışı gerekli sarfiyatın iki katını karşılayabiliyor) doğrudan besleyeceğim. Ben inverter yerine akü kapasitesini artırmayı tercih ederdim. Muhakkak 220V AC gerekiyorsa kullanım süresine ve bağlı olarak, çevrim kayıpları da göz önüne alındığında 80Ah yeterli olmayabilir. 220V kısa süreliğine kullanılacaksa invertör kullanılabilir.
Ilerede eklemeyi dusunuyorum am simdilik yeterli olur diye dusunuyorum

Aydınlatmaları düşük watt'lı led ampul seçebilirsiniz. Toplamda kaç tanesi saat yanacak fazlasıyla hesaplamak gerekiyor. Monitör kaç watt ve kaç saat açık duracak bakıp hesaba katmak gerekiyor. Sigorta 20 ya da 25 amper olabilir. Bence saca gerek yok.

Aydınlatmaları düşük watt'lı led ampul seçebilirsiniz. Toplamda kaç tanesi saat yanacak fazlasıyla hesaplamak gerekiyor. Monitör kaç watt ve kaç saat açık duracak bakıp hesaba katmak gerekiyor. Sigorta 20 ya da 25 amper olabilir. Bence saca gerek yok.
peki sigortayı b tipi mi a c tipimi almalıyım

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri