Solar Panel Sarj Kontrol Cihazı ile Akü Sarj Etme

Merhabalar 40 amper solar sarj kontrol aleti ile adaptörden çıkış alarak 12 volt aküyü sarj edebilir miyim bir sıkıntı olur mu akü yada sarj devresine. Yorumlar için şimdiden teşekkürler.

Merhabalar bir kaç sefer okudum ama sorunuzu tam olarak anlayamadım kusura bakmayın.
Daha açıklayıcı olursa yardımcı olmak isteriz
Öncelikle vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.
Solar sarj kontrol aleti var elimde, ama güneş panelim yok, 14 volt 5 amper veren bir adaptör ile 20 amper aküyü sarj etmek istiyorum, solar panel sarj kontrol ünitesini akünün kaynamasını önlemek için regülatör olarak kullanabilir miyim.

Solar şarj kontrol cihazının akünüze göre aşırı şarj ve aşırı deşarj gerilimlerini (volt) belirlerseniz rahatça şarj edebilirsiniz. 18-20 volt adaptör bile kullanılabilir. Öncelikle aküyü artı eksiye dikkat ederek cihaza bağlayın. Cihaz çalışır hale gelecekrir. Sonra adaptör çıkışlarını şarj cihazının panel girişine artı eksiye dikkat ederek bağlamalısınız. Ayarlanan aşırı şarj voltajına kadar şarj edip, o noktaya ulaşınca cihaz gücü kesecektir.

Solar şarj kontrol cihazının akünüze göre aşırı şarj ve aşırı deşarj gerilimlerini (volt) belirlerseniz rahatça şarj edebilirsiniz. 18-20 volt adaptör bile kullanılabilir. Öncelikle aküyü artı eksiye dikkat ederek cihaza bağlayın. Cihaz çalışır hale gelecekrir. Sonra adaptör çıkışlarını şarj cihazının panel girişine artı eksiye dikkat ederek bağlamalısınız. Ayarlanan aşırı şarj voltajına kadar şarj edip, o noktaya ulaşınca cihaz gücü kesecektir.
Cevap için teşekkür ederim. O yönden sıkıntı yok, elektrik konusunda temel bilgiye sahibim. tek sıkıntı cihaza yada akü zarar vermemek.

Pwm şarj kontrol cihazlarında akım sınırlama olayı yok.
Akü dolu olmuş boş olmuş pek fazla umrunda olmadan akım geldiği sürece aküye göndermeye devam ediyor.
Ama düzenli kullanım olursa şarj deşarj dengesi korunmaya çalışılırsa problem çıkmaz akü zarar görmez.

Pwm şarj kontrol cihazlarında akım sınırlama olayı yok.
Akü dolu olmuş boş olmuş pek fazla umrunda olmadan akım geldiği sürece aküye göndermeye devam ediyor.
Ama düzenli kullanım olursa şarj deşarj dengesi korunmaya çalışılırsa problem çıkmaz akü zarar görmez.
Anladım teşekkür ederim. Sürekli gözetim altında tutarım.
PWM solar üntesinde kullansamda fazla sağlık değil anladığım kadarıyla.

Pwm şarj kontrol cihazı sadece gerilim yükseldiğinde akü zarar görmesin diye akımı kesiyor hiçbir şarj mantığı yok ne gerilim ayarı ne akım ayarı var.pwm olanda akü adaptörü kisadevre moduna sokma ihtimali var ama mppt olan olursa daha sağlıklı şarj etmek mumkun

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Geri