Solar enerji

erylmz03

Üye
Merhaba dc ac cevirici inverter besleme akuleri inverterin ac çıkış gücünden tekrar ac sarz cihazi ile jarza alınarak geri beslemesi yapilabilirmi
Boyle bir deneme ile akü güç kaybı birazda olsa by pass edilmis olurmu veya azaltabilirmiyiz desarzi
amaç ; çalışma grubunu çalışma kısır döngüsüne sokmak
Ve bu deneme herhangi bir üniteye zarar verir mi

Her çevrim kayıp içerir. Kayıplı bir gücü besleme olarak kullanmak sonsuz enerji amaçlı olabilşr ki böyle birşey mümkün değil.
Yapılmak istenen nedir? Çevrim kaybı bu şekilde azalmaz aksine gereksiz yere artar. Faz çakışmalarını hiç yazmıyorum.

Yapılmak istenen
Her çevrim kayıp içerir. Kayıplı bir gücü besleme olarak kullanmak sonsuz enerji amaçlı olabilşr ki böyle birşey mümkün değil.
Yapılmak istenen nedir? Çevrim kaybı bu şekilde azalmaz aksine gereksiz yere artar. Faz çakışmalarını hiç yazmıyorum.
Solar enerjide akü grubunu sistem uzerinden besliyebilmek
Ve harici aku besleme maliyetlerini azaltmak
Bu duruma engel olan nedir?
Yapilamaz mi

Tam anlayamadım. Çizerek anlatmanız mümkün mü? Ben battery back-up gibi kullanıyorum. Şebekeden AC220V ile DC12V adaptörü besliyorum. Şebeke olmadığında ise solar şarj sisteminin DC12V aküsünü devreye alıyorum. Akü kapasitesi oranında kesintisiz DC12 volt sağlıyorum. Ups gibi.

Son düzenleme:
20231101_225020.jpg

Bu sekilde

Merhabalar.
Bu dediğiniz yapılamaz diye birşey yok yapılır ama sınırsız bir döngü içerisinde sürekli devam etmez.
İnverter zaten çevrim esnasında kayıplara sebebiyet veriyor,
Üretilen enerjiden tekrar ac olarak aküleri şarj etmek yine kayıplara sebebiyet verecek.
Bir kaç küçük benzer denemelerim olmuştu ama olumlu sonuç vereceğine inanmıyorum.

Her enerji dönüşümünde mutlaka enerji kayıpları vardır ve elektriksel verim hiçbir zaman %100 veya ondan daha büyük olamaz. Zaten bu mümkün olabilseydi devri-daim makineleri çoktan yapılabilmiş olurdu.

Yapmayı düşündüğünüz geri besleme işlemiyle elektrik kullanım verimi artmayıp enerji kayıplarıyla akünün totaldeki kullanım süresi daha fazla azalacaktır.

2 çeşit geri besleme türü elektronikte bulunur; 1- Pozitif geri besleme 2- Negatif geri besleme

Pozitif geri beslemede çıkışın girişe geri beslemeyle verilmesi çıkışı artırır, negatif geri beslemede ise çıkış girişe verildiğinde çıkışı azaltır. Amfilerin ses kontrolü bu prensiple sesi azaltarak kontrol eder.

Yapmayı düşündüğünüz sistemle toplam enerji kullanımı azalır. Sadece fabrika bacalarından atık ısı olarak atmosfere (havaya) atılan dumandan ısı eşanjörü yardımıyla ısı tekrar kazanılıp enerji ekonomisi bu yolla kazanılabilir, ama buradaki enerji kazanım yolu solar paneldeki bu geri beslemeden çok daha farklıdır. Kolay gelsin.

Yapılmak istenen

Solar enerjide akü grubunu sistem uzerinden besliyebilmek
Ve harici aku besleme maliyetlerini azaltmak
Bu duruma engel olan nedir?
Yapilamaz mi
Çizimden çok bir şey anlayamadım!
Yukarıda yazdıklarınıza göre düşününce zaten aküleri güneş panellerinin bağlı olduğu şarj kontrol cihazı üzerinden beslemiyor musunuz? İlk mesajınıza bakıyorum da inverteri beslediğiniz aküleri tekrar inverterden üretilen ac güç ile şarj etmenin anlamını bir türlü kafamda oturtamadım!? Ben ve muhtemelen birçok bu konuda çalışanın mutabık olduğu konu, eğer ihtiyaç/sistem dc12v ise aradaki inverteri çıkarmaktır ki akülerden en verimli şekilde yararlanılabilsin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri