Sokak lambasında dimmer

EAP

Üye
Merhaba arkadaşlar,

Bir araştırma konum var. Fakat nereden başlayacağımı bilemediğim için ilk buraya yazmak istedim. Sokak lambalarına dimmer yapmak mümkün mü? Eğer mümkünse nasıl yapılabilir? En çok kullanılan sokak lambalarından birinin sodyum buharlı sokak lambası olduğunu düşünürsek arada bir balast devresi olacaktır ve eğer dimmer yapmak istersek bu balast devresinde mi değişiklik yapmak gerek yoksa balast devresine hiç ellemeden akkor flamanlı lambalarda dimmer yaparmış gibi uygulanan gerilimin seviyesini düşürerek dimmer yapmamız mümkün mü?

Bu arada bu konuyu açtım ama yaklaşık 4-5 gün internete giremeyeceğim. Eğer uzun bir süre sorulara cevap veremezsem sebebi budur :).

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
gazlı lamba olduğundan pek dimmerleneceğini sanmıyorum.

Sodyum,Civa buharlı,metal halide ,tasarruflu lambalarda bu mümkün değildir.

Balasttan sonra zaten yapılamaz ateşleyici 5kv gerilim verdiği için...

Ayarlanabilir balastlar var (a1) bu tip balastlar ile ayarlanan lambalar var ama ateşleyici olan lambalarda kullanıldığını zannetmiyorum

balstın besleme gerilimini en fazla 190 v a kadar düşürebilirsin onun içinde kaliteli bir balstın ve ateşliyicin olmalı 190 v altında sönecektir ve yanmayacaktir
imalatçı olarak sana diyeceğim budur

balstın besleme gerilimini en fazla 190 v a kadar düşürebilirsin onun içinde kaliteli bir balstın ve ateşliyicin olmalı 190 v altında sönecektir ve yanmayacaktir

unutmadan varyak kullanabilirsin
tabii bu işin cinsine göre varyağın tipindede değişikliğe gide bilirsin

150W' a kadar sodyum lambalar için elektronik balast kullanarak dimleme yapılabilir. aşağıdaki dökümandan bilgiler alınabilir

http://www.tridonic.com/com/en/download/data_sheets/PCIS_outdoor_DIM_B011_en.pdf

eğer 150W' dan büyük bir lambanız var ise aşağıdaki dökümanın 47. sayfasında "Ballasts with power tapping" gibi manyetik balast ürünleri kullanarak kademe işlemi yapılabilir.

http://www.tridonic.com/com/en/download/data_sheets/Magn_Chokes_HID_2012_EN.pdf

''paravan a.ş.'' arkadaş çok haklı. Sokak lambalarında dimmer kullanma ihtiyacı yoktur.

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri