Smps trafo çıkış voltajı yok

Arkadaşlar uzun zamandır ayarlı güç kaynağı olarak kullandığım güç kaynağım arıza verdi

Resimde işaretlediğim gibi Smps trafo girişinde DC:350 volt geliyor ama ne yaptım işi çıkış alamadım

Yaptıklarım.

1-Optokuplörleri kontrol ettim sağlam yine de değiştim

2-kondansatör kontrol ettim sağlam yine de değiştim

3-az431 kontrol ettim sağlam yine de değiştim

4-şotki diyotları sökerek kontrol ettim sağlam

Çıkış hattındaki bir çok parçaya sökerek kontrol ettim arıza tespit edemedim

Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler
1.jpg
2.jpg

Mosfet kontrolü yapalım birde controller entegreyi besleyen aux sargisini kontrol edelim. Ayrıca controller vcc bacağında m kapasite vardır onada bakalım. Ayrıca controller markası ne acaba uc3845 turumu yada ncp serisi veya başka birşey onuda yazarsanız seviniriz..

controlleri yarın kontrol eder yazarım mosfet saglam (başka bir arızada onu da değiştirmiştim)
"entegreyi besleyen aux sargisini " bunu anlamadım nasıl kontrol edilir bilmiyorum

PWM Entegre ML4800CP sökmeden yaptığım ölçümlerde gnd ve PFC OUT arası kısa devre ve GND ve İac arası kısa devre . VCC ve Vref üzerinde voltaj yok

Sağ altta, 220 VAC giriş klemensinin önündeki R1 direncini (mor renkte) ölçüp kontrol edin, omaj değerini dikkatle ölçün. SMPS'in giriş akımını sınırlama direncine benziyor, eğer öyleyse ve içten omaj değerini değiştirmişse çıkışta yeterli DC çıkışları alınamaz. Kolay gelsin.

Smps trafosuna 320 volt dc doğrudan gelmemeli.

Trafo uçlarına 320 volt dc geliyor ise ya o trafo bobinleri arızalı açık devredir yada oraya gerçekten 320 volt gelmiyordur.

Çünkü trafonun iç direnci düşüktür. Buraya bara voltajı geliyor ise sigortanın atması lazım idi.

Sağ altta, 220 VAC giriş klemensinin önündeki R1 direncini (mor renkte) ölçüp kontrol edin, omaj değerini dikkatle ölçün. SMPS'in giriş akımını sınırlama direncine benziyor, eğer öyleyse ve içten omaj değerini değiştirmişse çıkışta yeterli DC çıkışları alınamaz. Kolay gelsin.
Sökerek kontrol ettim üzerinde yazan değer 680 K ölçüm sonucu 655 k
Smps trafosuna 320 volt dc doğrudan gelmemeli.

Trafo uçlarına 320 volt dc geliyor ise ya o trafo bobinleri arızalı açık devredir yada oraya gerçekten 320 volt gelmiyordur.

Çünkü trafonun iç direnci düşüktür. Buraya bara voltajı geliyor ise sigortanın atması lazım idi.
Sonuç bu şekilde

Ekli dosyalar

• IMG_20211008_130453.jpg
    IMG_20211008_130453.jpg
    258.9 KB · Görüntüleme: 39
  • IMG_20211008_130439.jpg
    IMG_20211008_130439.jpg
    318.5 KB · Görüntüleme: 33
Trafonun primer sargı uclarinin omajini olcermisiniz kac ohm? Birde dc bara voltajini anahtarlayan transistor yada mosfetin sağlamlık kontrolünü yapar mısınız.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,945
Son üye
kerim2756

Yeni konular

Geri