Psudan stb voltajı harici çıkış alamıyorum

axelfoly

Üye
yine bir psu arızısı ile buradayım :) , xıgmatek xcp a500 model bir psu bu sorun olarak başlıkta belirttiğim gibi psu çıkış vermiyor ama stb voltajı mevcut

yaptığım kontrollerde

1. giriş katı mosfetleri arızalıydı (13n50m) geçici olarak stk0460 taktım
2.çıkışta hiçbir voltaj yok yanmış , zenerler diyotlar sağlam fakat 12/5/3 v bobini yanmıştı ve lehimleride soğuk lehimdi
3.çıkış voltajları nı takip eden ve pg voltajı oluşturan st9s313 sağlam ve besleme voltajı 4.5v gelmekte
4. 3 optodan işaretlide voltaj yok

20221014_212916.jpg
20221014_212938.jpg

yaptıklarım ise şöyle

1.çıkıştaki büyük bobini değiştim
2.çıkış katındaki kondansatörleri 2 eksik kaldı fakat değiştim

tecrübeli arkadaşlara sormak istediğim sorun eksik kondansatörlerden dolayı st9 un gücü kesmesi olası mı , bu entegrenin datasheetinde şöyle bişey yazıyordu ;

IC, güç kaynağı sistemini değiştirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Aşırı voltaj koruması, aşırı akım koruması, düşük voltaj koruması, açma/kapama kontrolü ve iyi sinyal üretimi sağlar.

OVP/UVP (Aşırı/Düşük Voltaj Koruması), güç kaynağımızı ve PC'mizi korumak için 3.3V, 5V ve çift 12V'yi izler, bu besleme voltajlarından biri normal çalışma voltaj aralığını aştığında FPO yükselir.

yada bu değilse sorunu nerde aramam gerek , tşk

not: psu ilk fişe taktığımda 13v görünüyor ve snler içinde voltaj sıfırlanıyor

bazı devrelerde kondastör olmasa da çalışır ama tam değil. bir de şu opto amca omajda sağlam mı? değilse değiştiriver. bir de böyle güç kartları dahil enerji vermeden önce seri lamba gir alışkanlık olsun. lamba yanarsa arıza var veya devam ediyor demektir. hiç değilse taktığın parça yanma durumunda ise yanmaz. (tavsiye 100 watt akkor olsun)

bazı devrelerde kondastör olmasa da çalışır ama tam değil. bir de şu opto amca omajda sağlam mı? değilse değiştiriver. bir de böyle güç kartları dahil enerji vermeden önce seri lamba gir alışkanlık olsun. lamba yanarsa arıza var veya devam ediyor demektir. hiç değilse taktığın parça yanma durumunda ise yanmaz. (tavsiye 100 watt akkor olsun)
evet bu aklıma geldi ama bu psu göre daha basit olanlarında çalışabilir fakat bunda supervisor entegre mevcut ve aşırı akım dalgalı voltajda sistemi kapatabiliyormuş , şüpheliopto ise omaj olarak ölçünce diğerlerinden farkı yok gibi ama devre üstünde pek kendini belli etmez ama hiçbir şekilde 12v trafosu çıkışında voltaj göremiyorum haliyle ne 5 nede 3.3v yok kartta vede seri lambasızda güç vermiyorum :)

bak orada e35 yazan amca var sök onu bacaklarını kontrol et, genelde geri besleme ayağı kötü yola düşüyor ve dışarıdan pek belli olmuyor. benim rastladığım en çok bu hata vardı. zaten üzerinde yüksek voltaj olduğu için de voltaj ölçümü yapamıyorsun. ben tamirci elektronikçi değil.

bak orada e35 yazan amca var sök onu bacaklarını kontrol et, genelde geri besleme ayağı kötü yola düşüyor ve dışarıdan pek belli olmuyor. benim rastladığım en çok bu hata vardı. zaten üzerinde yüksek voltaj olduğu için de voltaj ölçümü yapamıyorsun. ben tamirci elektronikçi değil.
yok trafoda sorunsuz , kontrol etmediğim parça kalmadı herşey normal hepsi sağlam görünüyor ama çıkış nedense yok

edit: 5v hattı gnd ile kısa devre görünüyor şöyleki 50 ohm okuyorum gnd ile arasında fakat bu değerinde nerden geldiğini araştırınca yanmış olan büyük bobinin altında 2 adet paralel kararmış fakat sağlam dirençlerin değeri olduğunu gördüm

Son düzenleme:
geriye yedi - sekiz bacaklı entegre amcalar kalıyor.

Bu guc kaynagi ya cikistan geri feedback alamıyor o yüzden çıkışı kapatıyor. Yada kontrolcu pwm entegre arızalı. Mosfeti sürmüyor. Bu nedenle açılmıyor. Yada cikista aşırı akim çeken bir yer var cihaz kendini korumaya alıyor.

Bu noktaların kontrol edilmesi gerekiyor.

Kontrolcu pwm entegresinin adı nedir?

Bu guc kaynagi ya cikistan geri feedback alamıyor o yüzden çıkışı kapatıyor. Yada kontrolcu pwm entegre arızalı. Mosfeti sürmüyor. Bu nedenle açılmıyor. Yada cikista aşırı akim çeken bir yer var cihaz kendini korumaya alıyor.

Bu noktaların kontrol edilmesi gerekiyor.

Kontrolcu pwm entegresinin adı nedir?
pwm için utc3843d var fakat arızalı değil gibi geri besleme için 3 opto var birinde voltaj yok onuda takip edince 12v hattına gidiyor haliyle 12v çıkmıyor , çıkışta şu an 5v ile gnd arasında kısa devre var fakat bu 50 ohm olarak görünüyor ki oda 5v ile şase arasına takılmış dirençlerin değeri , şu durumda sadece bi kaç kondansatör eksik çıkış katında bundan dolayı bu sorun olamaz mı?

bu arada psu fişe taktığım birkaç sn ye 11v görüyorum ve hızlıca 0 v iniyor
20221014_212938.jpg

Son düzenleme:
arızalı değil gibi
"değil gibi" ile "değil" veya "arızalı" arasında çok büyük farklar var. 11 volttan sıfıra düşüyorsa enerji sönümleniyor demektir. eksik olan parçaları tamamlaman lazım (kondastörler) birde omaj üzerinden tamir yapılmaz. hattı takip edersin ölçümde veri hatasını gördüğün elemanı söker (2 bacaklı ise en az bir bacağını sökersin) salt ölçüm yaparsın. kart üzerinde enerji varken yapacağın ölçüm var olan elektrik ölçümüdür. yani giriş 220 var mı? doğru yerlerde mi? çıkış değişik çıkıları ölçer bakarsın doğru voltaj veya eksik voltaj varsa arıza devam ediyordur, arızalı olan veya kaçıran- hatalı çalışan bir parça vardır. bunları benim söylemem ustalara elektronikçilere saygısızlık oluyor. çünkü elektronik bilgim o kadar az ki...

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri