Sizce Yildirim Depolanır mı?

Kütlesel değerini öğrenmek,bilmek yada tahmin etmek çok zor olacağı için teoride evet depolanabilir lakin iş pratiğe geldiğinde olabileceğini inanmıyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
paratoneri icat eden elektriğin bulunmasında en büyük rolü oynayan benjamin franklin bunu denemiş ve o günün şartlarında başarılı olmuştu ama şuanki durum nedir hiç bilmiyorum

"Bulutlarda + ve - akımlar dolaşabilir ancak, yıldırımın yere akması veya yerden yukarı bir akış olduğu esnada, yer -, bulutlarda + kutup olur ve bu kutuplanma durumu değişmez" şeklinde bir yorum doğru mudur? (İnşallah okuduklarımı yanlış anlamadım) Cevaplar için teşekkür ederim.

bulutlardaki kutuplanma sadece + yüklü olduğu durumlarda ve atlamaya yeteri kadar yüklü olduğu durumlarda atlama olur.

toprak burada herzaman için bulutlardaki potansiyele göre - durumdadır. bulutlarda - yük olduğu zaman yıldırım oluşmaz.

elektron akışı - den + ya doğru olur. yıldırım yerden buluta doğru oluşan iyonlaşma ile oluşur ve buluttaki akım toprağa aşağıya doğru akar. bizim gördüğümüz şiddetli ışık , pikosaniyelik iyonlaşma efektidir.

bir kaynakta okumuştum.

bu konu gerçekten tabir yerindeyse herkesin ağzının suyunu akıtan bi konu. Yıldırım çok sağlam bir enerji kaynağı ama bu işi kıvıran yıldırımı depolamayı başaran adamın 7 ceddinin sırtı yere gelmez...

bu konu gerçekten tabir yerindeyse herkesin ağzının suyunu akıtan bi konu. Yıldırım çok sağlam bir enerji kaynağı ama bu işi kıvıran yıldırımı depolamayı başaran adamın 7 ceddinin sırtı yere gelmez...

bencede sırtı yere gelmez çünkü sırtı yere gelecek bir ceddi olmaz. hepsini mossad harcar :)

Şimşek ve yıldırımların yüzbinlerle ifade edilen akım ve gerilimlerini depolamak yerine,elektrik santrallarında üretilen 5000 ,10000 voltluk gerilimli enerji depolansa enerjide devrim olurdu.Santrallar gece,gündüz,haftasonu v.s. gibi zaman dilimlerinde ürettikleri enerjiyi kısarak veya arttırarak veya fazla enerjiyi toprağa akıtarak ayarlama yapar.Ne yazık ki elektrik için depolama halen bulunamadı.Akü konuya dahil edilmemiştir.

biraz saçma gelebilir sizede aklıma takıldı
yıldırımda oluşan enerji DC'midir ?

"main-loop" kardeşime bilgi için teşekkür ediyorum. Mesleğim olmadığı için sorularım yanlış olabilir. Bulutlarda -/+ kutup olduğu anlarda, yeryüzünde herhangi bir + ya da - yüklü bir kütle bulunamaz mı? Yıldırımı, insanlar arasındaki statik atlamaya benzetmek mümkün mü? Ya da 2 ayrı bataryanın farklı kutularından elektrik akımı sağlamaya çalışmak gibi?

Arkadaşım 20.000Amper ve 1.000.000.000 volt gibi tahmini ölçülerle bilinen muazzam enerji gücünü depolamak şimdilik mümkün değil.Yılda 3MİLYAR yıldırım ve şimşek deşarjı oluyor.Tabi insanoğlu devamlı arayış içinde ve ileride bunun gerçekleşeceğini ümit ediyorum.

Şimşek ve yıldırımların yüzbinlerle ifade edilen akım ve gerilimlerini depolamak yerine,elektrik santrallarında üretilen 5000 ,10000 voltluk gerilimli enerji depolansa enerjide devrim olurdu.Santrallar gece,gündüz,haftasonu v.s. gibi zaman dilimlerinde ürettikleri enerjiyi kısarak veya arttırarak veya fazla enerjiyi toprağa akıtarak ayarlama yapar.Ne yazık ki elektrik için depolama halen bulunamadı.Akü konuya dahil edilmemiştir.
Arkadaşım santrallarda hiçbir zaman üretilen enerji toprağa verilmez,bir termik santral çalışanı olarak bunu yazmak görevim.MİLLİ YÜK TEVZİ ve bağlı bulunan YÜK TEVZİ MERKEZLERİ yük ve talebi dengeleyerek üretim santrallarını yönlendirir EPDK bir gün önceden santralların üreteceği enerjiyi onlara bildirir.Santrallarda buna göre üretim yapar.Selam ve saygılarımla....

Forum istatistikleri

Konular
128,246
Kullanıcılar
450,054
Son üye
Kupra040822

Yeni konular

Geri