sizce ekonomik olurmu

arkadaşlar bir düşüncem var evde aküleri redresörle şarj ederek akü çıkşınada 12V dan 220V elde eden invertör kullanarak evdeki cihazları çalıştırmak istiyorum teoride çalışıcağını düşünüyorum. Çok az bir şarj akımıyla aküleri şarj ederken sayaç üzerinden az miktarda akım geçtiği için az yazacak çıkıştaki 2500W veya 3000W invertör (aslında konvertör olmalı ama herkez öyle diyor) sayesinde sınırlar dahilinde istediğim akımı çekerek ekonomik elektirik enerjisi elde etmek istiyorum kurulum maliyeti yüksek olacak tabiki işe yararsa kendini amorti edeceğini düşünüyorum bu konudaki düşünceleriniz nedir paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
arkadaşlar bir düşüncem var evde aküleri redresörle şarj ederek akü çıkşınada 12V dan 220V elde eden invertör kullanarak evdeki cihazları çalıştırmak istiyorum teoride çalışıcağını düşünüyorum. Çok az bir şarj akımıyla aküleri şarj ederken sayaç üzerinden az miktarda akım geçtiği için az yazacak çıkıştaki 2500W veya 3000W invertör (aslında konvertör olmalı ama herkez öyle diyor) sayesinde sınırlar dahilinde istediğim akımı çekerek ekonomik elektirik enerjisi elde etmek istiyorum kurulum maliyeti yüksek olacak tabiki işe yararsa kendini amorti edeceğini düşünüyorum bu konudaki düşünceleriniz nedir paylaşırsanız sevinirim. Saygılarımla.

Herşey düşündüğün gibi toz pembe olsaydı UPS'ciler köşeyi dönmüştü şimdi yok satıyorlardı :)

Sisteme verdiğinden fazlasını alamazsın, çıkışa yüklendiğinde-ki haliyle yükleneceksin, o çok az şarj akımı aküleri dolu tutmaya yetmeyecektir.

bahsettiğin çok az akım sadece aküyü boşta şarj ederken çekeceğin şarj akımıdır. sistemi yüke bağladığında çekilen yük oranında girişteki akımında artacaktır. yani giriş gücü=kayıplar+çıkış gücü olacaktır. kazancı bırak sistemin verimi %100 olmayacağı için bir miktar kaybın bile olacaktır.

işyerimizde bu sistemin benzeri var. redresörlerle aküleri şarj ediyoruz. enerji kesildiği anda aküler bi süre (kapasitesi kadar) sistemi besliyor. yani enerji devamlılığı için kullanıyoruz.

Kayıplardan dolayı verdiğinden daha az enerji alacaksın oda çok kısa bi süreliğine...

verimli olacağı kanısında değilim Sn. bulut 85 in dediği gibi böyle bir sistem bende gördüm ama çalışma prensibi ups gibiydi yani sadece kısa bir süreliğine,enerji devamlılığı için kurulmuştu,ama onunüstünden herhangi birşeyi devamlı olarak beslediklerini görmedim:(

başarılı çalışmalar...

1 saat kullanacaksın 10 saat şarj edeceksin....nerde bu ekonemi....

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri