Siz olsanız kaça yaparsınız?

CaFFeiNe

Üye
Merhaba

Bir müşteriye otomasyon işi yapacağım ve piyasa nasıldır açıkçası bilmiyorum, yani ilk kez yapacağım siz olsanız bu işi ne kadara yapardınız, piyasası nedir?

işide açıklayayım

Sistemde tek eksende çalışan bir servomotor var (Delta ASDA-B) ve bu eksen kendi etrafında dönerek belirli pozisyonlarda duruyor döndürme işi AC motor ile yapılıyor (Delta VFD-L sürücü) sistem dönerek 4 pozisyon arasında dolaşıyor ve her pozisyonda ayarlanan belirli mesafelere inip kalkıyor buralarda ayarlanan sürelerde duruyor, bunun için sistemde Delta DOP-B dokunmatik panel + Delta SV serisi PLC var
sistem genel olarak bu şekilde

benim yapacağım sistemin PLC programının yazılması + elektrik panosunun yapılması + elektrik aksamın makina üzerine montajı + makinanın tüm testlerinin yapılıp çalışır halde verilmesi + gerektiğinde servis

müşteri PLC programınıda istiyor, siz olsanız programı vererek yada vermeyerek hangi fiyata bu işi yapardınız?

konuyu buraya açmayı uygun gördüm, buda mesleki bir yardımlaşma sayılır değilmi :)

teşekkürler

pek plc programını veren yok .verseler bile baya bi fiyat fark ediyor.5 sene önce 1.500 tl malzemesi tutan bir sisteme bir firma 1.750 tl biter fiyatı verdi.pek anlayamadım ben 3.000 tl verdim.programsız fiyatımdı.bu fiyata yapan firma sence nasıl kazanacak...

Merhaba

Bir müşteriye otomasyon işi yapacağım ve piyasa nasıldır açıkçası bilmiyorum, yani ilk kez yapacağım siz olsanız bu işi ne kadara yapardınız, piyasası nedir?

işide açıklayayım

Sistemde tek eksende çalışan bir servomotor var (Delta ASDA-B) ve bu eksen kendi etrafında dönerek belirli pozisyonlarda duruyor döndürme işi AC motor ile yapılıyor (Delta VFD-L sürücü) sistem dönerek 4 pozisyon arasında dolaşıyor ve her pozisyonda ayarlanan belirli mesafelere inip kalkıyor buralarda ayarlanan sürelerde duruyor, bunun için sistemde Delta DOP-B dokunmatik panel + Delta SV serisi PLC var
sistem genel olarak bu şekilde

benim yapacağım sistemin PLC programının yazılması + elektrik panosunun yapılması + elektrik aksamın makina üzerine montajı + makinanın tüm testlerinin yapılıp çalışır halde verilmesi + gerektiğinde servis

müşteri PLC programınıda istiyor, siz olsanız programı vererek yada vermeyerek hangi fiyata bu işi yapardınız?

konuyu buraya açmayı uygun gördüm, buda mesleki bir yardımlaşma sayılır değilmi :)

teşekkürler

buarda projenin maliyeti işin süresi vb.. faktörlerde önemli.

belirtmeyi unutmuşum, malzemeler müşteriye ait ben sadece programı yazıp elektrik panosu + bağlantıları yapıp makinayı çalışır halde teslim edeceğim

elektrikçilerin bir kuralı vardır fiyat konusunda malzeme eşittir işçilik.burada otomasyon işi söz konusu bu kuralı bu işde uygulamaya kalkarsan bu işi alamazsın.işin süresini hesapla kendine bir yövmiye belirle artı ustalık payını koy ona göre bir fiyat ver.kriz olmasa malzeme ne tutuyorsa ondan aşağı yapma derim sana ama bu ülkede kriz var ve iş bulmak çok zorlaştı.birde eline pense alan usta oluyor.biri yarın gelir ben bu işi çok ucuza yaparım der işide %90 berbat eder sonrada sen gider istediğin paraya toplarsın.ama bu ikinci seçenek uzun vadeli.
ben bir makina otomasyonu için malzemeli 6000 tl fiyat çıkardım.işçilik ve yazılım için yaklaşık 2000 tl fiyatım vardı ama fiyat yüksek bulundu ve kabul edilmedi.

Bayındırlık 2009 birim fiyatlarıyla basit bir keşif yapalım;
723.401 Otomatik kumandalı merkezi kompanzasyon sistemi 1kvar fiyatı 53,2TL
Buna pano hariç tüm kompanzasyon sistemi elemanlarının malzeme+işçilik dahil fiyatıdır.
701.101 Dikili tip sac pano (80cm 1 göz) fiyatı 755,05 TL

sana 30kvar sistem için örnek hesap yapayım;
30x53,2=1596TL buna panoyuda eklersek
1596+755= 2351TL çıkar.

Bayındırlık birim fiyatlarını nereden öğrenebiliriz. Varmı linki? Ve otomasyon yazılımı da içeriyormu bu birim fiyatlar.

Bayındırlık bakanlığından ( web. den de olabilir ) temin edebilirsiniz.

değerli arkadaşım
Emeğini sen belirleyeceksin.Fazla atarsan piyasada tutunamazsın.Ucuz verirsen kazanamazsın.(Özellikle otomasyon işlerinde kör tuttuğunu öper)Bayındırlık Bakanlığı fiyatlarını incelersen işin hamallık kısmının(pek çok uygulamada)Mühendislik kısmından(diplomadan değil tasarım)daha yüksek fiyatlandırıldığını göreceksin.
Biliyorum.Sorunun cevabı olmadı.Ne var ki sihirli formüller yok

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri