Site Paratoner Kabul Etmiyor, Evimi Nasıl Korurum?

peki bu cihaz doğrumudur tek başına ? aselsan vs de referans olmuş gerçeklik payı varmıdır yoksa sahte bir cihazmı ? bazı forumlarda dolandırıcı işi demişler . yaptığım ufak araştırmada ?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

gerçekte fiyatı için dolandırıcı demişlerdir hiç içini görmedik.

gerçekte fiyatı için dolandırıcı demişlerdir hiç içini görmedik.

peki bu gerçekten yıldırıma karşı koruma sağlarmı onu merak ediyorum asıl gerçekten koruyorsa telefonda dedikleri gibi doğru ise . benim içim ilaç olur bu biçilmiş kaftan olur

https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/devre-koruyucu-komponentler/varistorler/L-KLS6-20D391K
https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/devre-koruyucu-komponentler/gdt/GD82R350YB
Bunlar gibi veya benzeri iki elemanı , gdt ve varistör paralel bağlayacaksınız. v-otomattan sonra yüke paralel bağlayacaksınız. faz ile nötr arasına.
İstanbulda değilim.

Sn @kesmez
Hayırlı işler ve çalışmalar .

Rica etsem uygun bir vaktinizde !!!
Mono ve trifaze sistem için malzeme özellikleri ve malzemeler nereye bağlanacağını şemasını çizip yayınlayabilirmisiniz ?
bilği olsun diye bazı şeçenekler yazdım ,
( volt , amper ,diğer seçenekler vs gibi ) şema sistemini etkilemesi gibi . biraz gereksiz uzun yazı oldu ama .
Alınacak verim hakkında bilğiler .

Teşekkürler .

Sayaç panosunda
V otomat mono veya trifaze normal veya nötr kesmeli
( amper, selektif tip diğer seçenekler )
Kaçak Akım Rölesi 1*40 A 300 mA Mono
Kaçak Akım Röle 4*40 A 300 mA Trifaze
ve diğer seçenekler diyelim .
Selektif tipi seçici gecikmeli diğer amperler ve mili amperler

Daire , işyeri siğorta panosuna
Kaçak Akım Rölesi 1*40 A 300 mA Mono
Kaçak Akım Röle 4*40 A 300 mA Trifaze
ve diğer seçenekler diyelim .
Selektif tipi seçici gecikmeli , diğer amperler ve mili amperler
Olabilecek seçenekleri gösterdim .

Ana konumuza gelirsek
Mono ve Trifaze sisteme göre ve Şebeke voltajının değişken olması konumuna göre kullanılacak ürünlerin gdt ve varistör + diğer malzemeler isim ve ürün kodları link vs gibi , çeşitli konumlarda seçenekle ( mono trifaze ve diğer )
kablo kalınğı ( Pcb nin yolları ekstra kalın olacak. )
triyak yanması ( sebebi )
otomattan sonra yüke paralel bağlayacaksınız. faz ile nötr arasına.
gdt ile varistör voltajları yüksek seçilmiş olabilir. ( bilği )
350 volt 10000 amper GDT , 250 volt 20mm varistörü paralel bağlayıp sigortadan sonra faz ile nötr arasına paralel bağlayın ( bilği )
Diğer bilğilendirilmeler .
Teşekkürler . Kolay Gelsin , Sağlıcakla Kalın .

Son düzenleme:
Sadece monofaze uygulama yaptım. Trifaze bir uygulama yapmadım.
Yaptığım uygulamalarda gdt ile varistörü paralel bağladım. Faz ile nötr arasına bağladım. başka bir tür bağlantı yapmadım.
Varistör ac çalışan bir zener diyot gibidir. Ucuz olduğundan genelde bu kullanılıyor. Fakat v-otomatı attıran ve cihazı asıl koruyan gdt dir. Gdt gerilim yükseldiğinde kendini kısa devre eder. Eğer girişte v otomat yoksa yanar. Varsa v-otomatı attırarak cihazı korur.
Eğer şebeke voltajı çok yüksekse varistör ısınarak yanabiliyor. Böyle bir olay yaşadım. Şebeke voltajını 263 volt olarak ölçtüm. Yanan varistörler 250 volt ac idi.

Yaptığım uygulamalarda gdt ile varistörü paralel bağladım. Faz ile nötr arasına bağladım. başka bir tür bağlantı yapmadım.
Varistör ac çalışan bir zener diyot gibidir. Ucuz olduğundan genelde bu kullanılıyor. Fakat v-otomatı attıran ve cihazı asıl koruyan gdt dir. Gdt gerilim yükseldiğinde kendini kısa devre eder. Eğer girişte v otomat yoksa yanar. Varsa v-otomatı attırarak cihazı korur.
Eğer şebeke voltajı çok yüksekse varistör ısınarak yanabiliyor. Böyle bir olay yaşadım. Şebeke voltajını 263 volt olarak ölçtüm. Yanan varistörler 250 volt ac idi.

hocam tekrar merhaba .
ben ev için istiyorum monofaze yani .dediğiniz gibi .

tam olarak nasıl yapacam detaylı bilgi verirseniz sevinirim . isterseniz özelden numaramı verebilirim . telefondan anlatırsanız çok daha iyi anlaşırız.

Merhaba sn. @kesmez

Varıstör için amper değeri varmı ?
varistör önce veya sonra bağlanmasında sorun olurmu ?
varistör - gtd
gtd - varistör
sıralaması ( ilk önce devreye hızlı girmesi !!!
varistör ve gtd nin artı ( + ) ve eksi ( - ) durumu ( ters bağlantısı yok olduğunu biliyorum ) doğrumudur .
kaçak akım korumayı ( 30 mA / 300 mA ) etkileceğini sanmıyorum .
sayaç panosu kaçak akım rölesi sonrası ve ana siğorta sonrası bu devre olacak ve veya her siğorta için mi olması daha iyi ( amper durumu vs gibi etkenler .
https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/devre-koruyucu-komponentler/varistorler/L-KLS6-20D391K
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/490326_2267996.pdf

Araştırma yapıyorum
https://www.ozdisan.com/guc-yari-iletkenleri/devre-koruyucu-komponentler/gdt/GD82R350YB
Ürün Kodu GD82R350YB Ürün Açıklama ARRESTER GASS 230V BULK AXIAL THINKING

Nötr kesmeli siğotada daha faydalı olabilirmi ?
Devreyi onaylıyormusunuz , eklemek istedikleriniz ?

Sağlıcakla kalın .

paralel.png

Son düzenleme:
Sigortadan önce bağlanmayacak şekildeki gibi ana sigortadan sonra bağlanacak. Ana sigorta Faz kesmeli sigorta olacak. Varistör ve gdt nin amper değeri ne kadar yüksek olusa o kadar iyidir.

Sigortadan önce bağlanmayacak şekildeki gibi ana sigortadan sonra bağlanacak. Ana sigorta Faz kesmeli sigorta olacak. Varistör ve gdt nin amper değeri ne kadar yüksek olusa o kadar iyidir.

Merhaba sn . @kesmez TEŞEKKÜRLER
Vermiş olduğum şema doğruluğu ?
ve daha varsa bilğilendirmeler .

gdt ile varistörü paralel bağlantı .
ana siğorta sonrası
faz kesmeli
varistör ve gdt amper değeri uygunluğu ( ana siğorta amperi uygunluğu ? ) demekmi istediniz ?
yıldırımda ne olsa patlayacak !!! ( yüksek )
bağlantı kablosu kalın kablo .
şemada ortak yaptım . diğerleri ( altta ) hangisi size en kısa zamanda nano saniyeden görevini görür !!!
varistör önce veya sonra bağlanmasında sorun olurmu ?
varistör - gtd
gtd - varistör
sıralaması ( ilk önce devreye hızlı girmesi !!!
varistör ve gtd nin artı ( + ) ve eksi ( - ) durumu ( ters bağlantısı yok olduğunu biliyorum ) doğrumu dur .

Teşekkürler Sağlıcakla Kalın .
paralel.png

1 P.png

2 P.png

Kolay gelsin . Teşekkürler . Bilğiler almaya devam !!!

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri