Sigortalar Atıyor

muhtaremmi

Üye
Arkadaşlar bir dökümhane'de o.g. trafolu 400kva gücünde ocak kısmının sayacı farklı diger kısım kompresördür elekler ve diger makinaların sayacı ayrı yani farklı besleniyorlar fakat ocak çalışmaya başladıgı zaman diger kısmın sigortaları atıyor sebebi sizce ne olabilir
rolem entes rgt 12cs 8 kademe ile kompanze ediyorum sistemi 20-15-15-10-10-7,5-5-2,5 Kvar kondansatörler var sistemde
20 kvar kondansatör 63 amper votomat baglı 15kvar ve 10 kvar kondansatörler 50 amper votomat 7,5 kvar kondansatör 40 amper votomat 5kvar kondansatör 32amper votomat 2,5 kvar kondansatörde 25 amper votomat var ocak çalışmadıgı zaman en ufak bir sorun yok fakat ocak çalıştımı bütün votomatlar atıyor kondansatörler ede marka kontaktörler Telemecanique votomatlar MerlinGerin marka 6 lik kablo kullandım

sistem tam yükte çalıştıgı zaman 150 amper civarında bi güç çekiyor normalde 90 ile 100 amper arası

ocak çalışmadıgı zaman 5. dereceden harmonik ocak çalıştıgı zaman 19. dereceden harmonik degerleri var

benim aklıma tek gelen şey ocak ile pano arası mesafesi 4-5 metre bu yüzden olabilirmi?
yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu sistem yeni mi kuruldu. Yoksa daha önceden sorunsuz çalışıyormuydu sonradan mı arıza oluştu. Yada sistem üzerinde sonradan değişiklikler mi oldu bu konular hakkında bilgi vermemişsiniz

Sn.muhtaremmi ,anlattığından anlaşıldığı kadar sorun harmonik bozulmalardan kaynaklanıyor.Harmonik sorunlarına çözüm yolları formumuzda çeşitli başlıklar altında yeterince var.

arkadaşım benim aklıma gelen harmonik ler .bahsettiğin yer w otomat dediğine göre a g tarafı galiba . o g tarafında kompanzasyonun varmı ? varsa ona bi etki yapıyormu?

Sn. muhtaremmi

* Sn. haltın'ye katılırak, sistem yeni mi kuruldu, eğer yeni değilse, bu vaziyette sorunsuz çalışıyor muydu.

* Sigortaların atması, kondansatörlerin aşırı akım çekmesindendir. Kondansatörler harmonik üretmezler fakat, harmonikli işletmelerde, harmoniği arttırırlar. Sigorta amper değerleri düşük değil üstelik. 10 Kvar için 50 amperden bahsetmektesiniz. Mutlaka sisteminiz harmoniklidir, fakat sorunun nedenini iyi tespit etmek gereklidir.

indiksüyon ocaklarının çalışma mantığı itibari ile çektiği akımda harmonik vardır.
sistemede kondansatör alınınca rezonans olayı olacağından doğal olarak kondansatör etketinde yazılan akımdan daha fazla bir akım çekecektir. (bunlarda kondansatörde patlama,aşırı ısınma,ömrü kısalma vb.)
tüm kondansatörlere seri rezonansı engelleme bobini koymanız gereklidir ve bu ŞART'tır. başka altarnetif yok.
piyasa tabiri ile harmonik reaktörü bağlamanız gerek.
saygılar

Rezonans konusu geçmiş iken, rezonans ile ilgili bilgi ektedir.

Ekli dosyalar

• EMC ve Rezonans Devreleri.rar
    775.8 KB · Görüntüleme: 0
arkadaşlar sistem yeni degil eskiden varmıydı yokmuydu bu sorun bilmiyorum  ben sadece sisteme eklentiler yaptım ilk 10 gün sorun yoktu son bi haftadır atmaya başladı sigortalar indüksiyon  ocagı oldugu için harmonik olur mantıgıyla hep bir üst votomat seçtim ve votomatlardan bir taneside bozuldu bugün itibariyle bide pano çok dar her şey alt alta üst üste dipdibe bide burası dökümcüler sitesi 200 ün üzerinde dökümcü var bu sitede

indüksiyon ocagı o.g. den besleniyor ve kendisine ait  kompanzasyon var fakat bugün gelen faturasını inceledim %19,8 reaktif oranı var

EMC ve Rezonans Devreleri rar dosyası hatalı diyor.

sn:muhtaremmi
anlattıgın kadırı ile önceden olmayan sorun sen yeni eklentiler yapınca meydana cıkmış
sen ne gibi eklentiler yaptın
ilavemi yaptın
yoksan yeni bir sistemmi yaptın acıklarsan sana daha iyi yardım etmeye calışırız

Hocam adamlar 1 tane 20 kvar 2 tane 10kvar 1 tane 5 kvar 1 tanede 2,5 kvar kondansatör koymuşlar bende kalanlarını ekledim yani iki 15 bir 7,5 kvar kondansatör ekledim başka bişey yapmadım

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,258
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri