Sigorta seçim

ŞEKİLDEKİ PROJEDE SİGORTA VE KAK DEĞERLERİ NEYE GÖRE SEÇİLMİŞ. BENİM BİLDİĞİM 11720 / 220 = 53.27A ÇIKIYOR. BURDAN SİGORTA DEĞERİMİZ 63A SEÇİLMELİ. SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ NELER?

Ekli dosyalar

• Ekran oasd.PNG
    Ekran oasd.PNG
    54.8 KB · Görüntüleme: 50
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
mühendislik öğrencisiyim. böyle bir proje çizeceğim. çizmeden önce hazır projeleri inceliyorum bana ait değil

Sen çizimini yap ve paylaş Güç'leri ve Sigortaları dağıtırız, bu projenin Güç ve Sigorta dağılımı uygunsuz. Tabiiki kablo mesafelerini de ekle.

Bu tabloyu ben oluşturdum değerler doğru mu acaba? kaçak akım rölesini de sigortanın bir üst değeri olarak aldım?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    53.9 KB · Görüntüleme: 36
Ben farkettiğim eksikleri sana söyleyeyim sen de onları düzeltmeye çalış;

-Bu bir Elektrik Projesi olduğu için Devre Sembolleri yerine Malzeme Sembolleri kullanman gerekir; Örneğin Otomatik Sigorta'yı 'Anahtar' olarak göstermişsin, Otomatik Sigorta Sembollerini araştır,
-25A altında KAKŞ piyasada yoktur; Şalt Kataloglarını araştır(ör: LEGRAND, ABB, SIEMENS, SCHNEIDER, SİGMA), Sigorta ve KAKŞ gibi malzemeler kaç Amper'den başlar kaç Amper'de biter incele,
-Sorti sonlarında Priz veya Lamba Sembollerini kullan; genellikle 300W Güç'ü bilinmeyen Priz için kullanılır, Lamba (teknolojisine göre lambaların kodları farklıdır) başına 20W verebilirsin,
-Şalt malzemelerinin bağlantı yönüne dikkat et; KAKŞ yönü ters gözüküyor,
-Sigorta değerleri genellikle 10A altında olmaz; Bunun altındaki değerler genellikle Kumanda Projelerinde kullanılır.
-Kablo Bağlantılarında kesinti olmaz; Kablolar kesintisiz gösterilir, Topraklı Priz Linye ve Sortileri için daima 3X2,5 NYA gösterilir. Lambalara 2X1,5 NYA gösterilir,
-Kurulu Güç Tesisatın bütün Linye'lerinin Toplamıdır. Kafana göre rakam yazılmaz.

İlk fırsatta bir Mühendislik firmasına git, daha önce yapılmış bir projenin kopyasını rica et. Şunlarda bu aşamada sana faydalı olur:

Ekli dosyalar

• ELEKTRİK İÇ TESİSAT YÖNETMELİĞİ ve TESİSAT SEMBOLLERİ.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 16
  • ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ.pdf
    4.8 MB · Görüntüleme: 10
  • ELEKTRİKTE KULLANILAN SEMBOLLER.pdf
    2.1 MB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM

aklıma takılan bir soru var aslında size saçma gelebilir ama sormak istiyorum. Şimdi biz ana kolon hattını 3 faz ile besliyoruz diyoruz. kolon hattı ve linye ise tek faz ile besleniyor diyoruz ve ona göre hesap yapıyoruz.sorum şu eve r s t fazlarının üçü de giriyor bunlar da doğal olarak kolon hattından geçerek geliyor. O zaman neden kolon hattı tek faz ile 220V ile besleniyor diyoruz?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri